Fotoğrafçı Cindy Bekkedam, Şubat ayı içerisinde Küba’da bir nevi keşfe çıkıyor. Havana sokaklarının objektifine sunduklarını ise bir projede birleştiriyor. Bekkedam, her anın özel olduğuna inanan bir yaşam fotoğrafçısı. Küba’ya yaptığı yolculuk esnasında ise, Kübalı kadınları objektifinin içine hapsetmeyi başarıyor. Bu sayede, Küba’da kadın olmak fikri zihnimizde biraz da olsa canlanıyor.

“Bu projedeki kadınların yüzlerindeki çizgiler, ifadeler onların çektiği zorlukları anlamama yardımcı oldu. Fakat son derece iyimserler.”

“Kalplerinde hissetikleri gurur duygusunu eşsiz bir güzellikle yaşıyorlar. Bu da, onlarla gurur duymamız gerektiğinin en büyük kanıtı.” diyor Cindy Bekkedam…

Küba’da parlamenter koltuklarının yüzde ellisinde kadınlar oturuyor. Bu da kadın hakları ve eşitlik açısından büyük bir önem taşıyor. Anayasa gereğince eşit haklara sahip olunsa dâhi, onlar her zaman ön yargısız bir ülke için savaşıyor.

Tam zamanlı çalışsalar bile ev işlerini sadece kadınların yapmasının beklenilmesi gibi ön yargılardan bahsediyorlar…

Bu çelişkili ortamın içerisinde bulunan Bekkedam, kadınların arkadaşlıklarına, anneliklerine ve gündelik hayatlarına tanık oluyor.

Havana’nın renkli ortamında, Fidel Castro ve Fidel sonrasındaki bir çağda gelişen değerlerle yaşayan kadınların hayatlarını fotoğraflıyor Bekkedam…

Yararlandığımız kaynak: 1.