Geleceğin teknolojileri hakkında birçok bilgi duymuşsunuzdur. Hatta çoğu filmde kuantum fiziği ile ilgili birçok teknolojik gelişmeyi izlemişsinizdir. Dünya devi bilgisayar markası IBM bu konuda atılımını gerçekleştirmiş ve filmlere de konu olan bu bilimden yararlanarak bir tane kuantum bilgisayarı yapmayı başarabilmiş. Günümüzde ticari amaçla olsun ya da teknolojik amaçla olsun yaptığı kuantum bilgisayarı sergiliyor. Neden bu bilgisayar bu kadar önemli diyenlere kuantum bilgisayarların normal bilgisayarlara göre daha fazla işlem gücüne ve kapasitesine sahip olduğu bilgisini verebiliriz. Konunun ilerleyen kısımlarında ise bu avantaja nasıl sahip olduğunu anlatacağız.

Dünyanın en güçlü bilgisayarı olan kuantum bilgisayarların geleceğin teknolojisine yön vereceği çoğu bilim adamı tarafından düşünülüyor. Şimdilik sadece 3 tane olduğunu düşünürsek bu teknolojinin daha da artması gerekiyor. IBM’in inşa ettiği kuantum bilgisayar dışındaki 2 bilgisayar ise Çin‘e ait. Çin, kuantum bilgisayarları uzay üstlerinde kullanılmak için üretiyor. Zaten bu çalışmaların yüzde 70’i Asya’da yapılıyor. Bu teknolojinin son yıllarda yapıldığını bilsek de kuantum bilgisayar fikri erken tarihlere dayanıyor. Yuri Manin ve Richard Feynman tarafından 80’li yıllarda ortaya atılan fikir yıllardır uzun uğraşlar sonunda yapılabildi.

Şimdi nasıl çalıştığı kısmına gelebiliriz. Kuantum bilgisayarlar günümüz bilgisayarlarından farklı olarak yeni bir depolama teknolojisi kullanıyor. Şuan ki bilgisayarlar 0 ve 1 olmak üzere 2’li sistemi kullanıyorken kuantum bilgisayarlar atomu kullanarak 2’li sistemin sınırlarını aşıyorlar. Bu sisteme kübit adı veriliyor. Elektronların spin hareketine göre değer alan kübitin farkı ise aynı anda hem 0 hem de 1 değerini alabilmesinden kaynaklanıyor.  Kübit sistemi ise daha yüksek kapasiteli işlemlerin daha hızlı yapılmasına yani bilgisayarların daha hızlı çalışmasına olanak sağlıyorlar.

Ama kuantum bilgisayarlar eve gelebilecek durumda değiller. Çünkü boy olarak aşırı büyükler ve atomların ev ortamında izole edilmesi çok zor. Dış etkenler; ısı, manyetik ve diğer şeyler atomların stabilize olmasını engelliyor. Bu yüzden bugün olmasa da 10 yıl içinde kuantum bilgisayarların satışa sunulabileceği söyleniyor.

Kuantum bilgisayarlar için yeni programlama dilleri oluşturulmaya başlandı bile. Faydalı olacağı alanlardan biri de yapay zekalar. Çünkü daha yüksek kapasiteye ve işlem gücüne gerek duyan yapay zeka tabanlı teknolojiler, kuantum sayesinde çoğalabilir ve gelişimlerini arttırabilirler. Aynı zamanda bilgisayarların kırılması zor olan kodları kırabileceği, ilaçların insan vücudunda çalışması gibi karmaşık süreçleri modelleyebileceği, parçacık çarpışmalarını simüle edebileceği konuşuluyor.

Kuantum Bilgisayarların nasıl çalıştığına dair detaylı anlatımı aşağıdaki videoda izleyebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here