Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
5

Krakow, Polonya’nın en eski ve tarihi şehirlerinden birisidir. Nüfusu 800 bine dayanmış olan bu şehir, Vistül Irmağı’nın Wawel Tepesi ayağında Küçük Polonya’nın güneyinde kalmaktadır. Krakow, ülkenin sanat, bilim ve tarih merkezlerinden birisi olmuştur. Polonya’nın kalbi olarak söz edilir bunun sebebi ise eskiden başkentlik yapmış olması, gerek eski kralların oturdukları bir şehir ve bir çok tarihi olaya tanıklık etmesinden kaynaklı olduğun düşünülür. Krakow “Değeri En Bilinmeyen Şehir” seçilmiştir. 2000 yılında Avrupa Kültür Başkenti olmuştur. 2013’te UNESCO tarafından Edebiyat Şehri kabul edilmiştir. Ayrıca şehrin simgesi ise bir ejderhadır. Gelin hep birlikte Krakow’da yolunuz düştüğünde gezebileceğiniz, görmeniz gereken yerleri görelim.

1- Rynek Glowny (Ana Meydan)
Avrupa’nın en eski meydanlarından biri olan bu meydanda, Krakow’da görülmesi gereken yapıların büyük kısmına ev sahipliği yapıyor. Cloth Hall, Azize Meryem Ana Kilisesi, Adam Mickiewicz Anıtı, Şehir Kulesi ve St. Adalbert Kilisesi gibi yapılar bu meydanda toplanmış.

Meydana ilk girdiğiniz anda, Nazilerin Varşova’da yaptığı yıkımı burada yapmamış olduğunu görüyorsunuz. Bu durum hem yerli hem de diğer ülkelerden gelen turistler için çoğu yere yürüme mesafesinde olması anlamına geliyor. Yılın herhangi bir zamanında ziyaret edebileceğiniz ve etrafında da turistlerin ihtiyaçlarına cevap verebilecek durumdadır.

2-St. Mary’s Basilica (Meryem Ana Bazilikası)
Meydanın hemen baş köşesinde heybetiyle sizi karşılıyor. 13. yüzyılda yapılmaya başlanmış olan kilisenin çok da ilginç bir hikayesi var. Aslında dışarıdan baktığınızda iki kulesi bulunuyor fakat iki kulenin uzunluğu birbirine eş değil. Bu yapı aslında 2 kardeşin eseri. Dönemin kralı en güzel olan kulenin sahibini ödüllendirmek ister. Büyük olanı yapan küçük kardeş kazanmış ve abisi kıskanır, kardeşini öldürür. Öldürürken kullandığı bıçak da karşısındaki yapının duvarında asılı bir şekilde görürsünüz. Kilisede her saat başı trompet çalınır.

3-Wawel Kalesi
Meydandan yürüyerek ulaşabileceğiniz görkemli bir tepe üzerine kurulmuş bir kompleks yapı. Bir tarafında Krakow manzarası, bir tarafından da Polonya’nın en uzun nehri olan Vistül Nehri manzarasını çıkınca kaleye görebilirsiniz. Girdiğiniz zaman uzun uzun vakitler geçirebileceğiniz bir yer. İç avluya girince solda katedral ve müze görebilirsiniz. Karşı bina kayıp Wawel, onun arkasında ise devlet odaları ve kraliyet odaları, içerisinde kralın odası, senatörler salonu, silah ve armalar odası ayrıca solda da oryantal sanat sergisi yer almakta. Kraliyet kalesi, katedralle aynı zamanlarda yapılmış. Kale ortada ki avluyu çevreleyen üç katlı kemerli cephelere sahip.

Katedral, başkent Varşova’ya taşındıktan sonra dahi 17. yüzyıla kadar 35 kraliyet taç giymesine ev sahipliği yapmış, ilk Polonya Kralının taç giydiği yerdir. Katedral 1020 yılında yapılmış. 1364 yılında bugünkü halini almış. Daha sonra etrafına başka yapılar eklenerek büyütülmüş. O dönemdeki yöneticilerin konut olarak kullandığı kalede her birinin kendi mimari etkileri de olmuş. Kale 20. yüzyıla döneminde bir çok el değiştirme yaşamış. Ülkenin Alman işgali altında olduğu döneminde de Nazi genel Valisi Hans Frank’ın karargahı olarak kullanılmış.
Bugünün Kalesi bu sebeple de Ortaçağ, Romanesk, Rönesans, Gotik ve Barok dahil aldatıcı bir karmaşıklığa sahip.

4-Auschwitz Nazi Toplama Kampı
Krakow merkeze yaklaşık 40 dakikalık bir uzaklıkta olan toplama kampı Polonya’da yaşayan milyonlarca Yahudi’nin, Romen’in, eşcinsellerin ve Nazi düşmanı görülen kişilerin katledilmesine sahne olmuştur. Krakow’un 60 kilometre güneybatısındaki Auschwitz, 1940 yılının ilkbaharında inşa edildi. 28 baraka bulunan kampta bu barakaların içinde burada yaşamış insanların kullandıkları eşyalar, Sovyet subaylarını çektiği Yahudi fotoğrafları cam bölmeler ardında sergileniyor. Kamp, başta savaş esirlerinin ve tutuklularının zorunlu çalışması için kurulduğu zannediliyordu fakat sistematik bir şekilde katliam yeri haline dönmüştü. Kampın etrafı elektrik dikenli tellerle çevrilidir. Gelişmiş gazla zehirleme tesisleri ve krematoryumları ile donatılmıştır.

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
5

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here