Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

1994, Paris doğumlu Brezilyalı prodüktör, şarkıcı ve söz yazarı Yndi Ferreira, sahne adıyla Dream Koala, yapmış olduğu şarkıların büyük bir kısmını profesyonel stüdyoya ihtiyaç duymadan kendi gitarı ve dizüstü bilgisayarı yardımıyla oluşturuyor -bundan dolayı da kendisini “dizüstü bilgisayar sanatçısı” olarak tanımlamayı seviyor- daha sonra kayıt için yeterli düzeyde ekipmanları bulunan basit bir stüdyoda kaydını tamamlıyor. Yndi için asıl önemli olan kafasında önceden tasarlamış olduğu müziği ve fikirleri gerçekleştirebilmek. Stüdyo ve ekipmanlar onun için endişe duyulması gereken en son şey.

Yndi, çocukluk zamanlarından beri sürekli sanatla iç içe bir ortamda büyümüş. Bundan dolayı Dream Koala için müzikle olan bu samimiyetinin, sanatla kuvvetli bağları olan ailesi ve çevresi sayesinde geliştiğini rahatça söyleyebiliriz. Dream Koala‘yı herhangi bir müzik türü içerisinde net bir şekilde sınıflandırmak gerçekten zor ve kendisi de bu konuda sabit bir tarzda kalınmaması gerektiğini savunuyor fakat dinleyenleri onu en çok “dreampop” kategorisine yakıştırıyor.

“If we are alone in the Universe
If you hear me, take me away
‘Cause this place is not made for me”
(Dream Koala – Saturn Boy)

Diskografi

Dream Koala ilk çıkışını 2012 yılında, tekli halindeki “We Can’t Be Friends” isimli şarkısıyla yaptı. Yndi, ayrıca bu şarkıyı yayınladığında henüz 18 yaşındaydı. Tamamen enstrümantal bir oluşum olan bu şarkı Spotify platformunda 10 milyon dinlenme sayısını çoktan aşmış ve YouTube üzerinde ise neredeyse 2 milyon görüntülenme sayısına ulaşmış durumda.

Dream Koala,”We Can’t Be Friends” şarkısının yayınlanmasının üzerinden daha bir ay geçmeden 2012’nin Eylül ayında “Blur” isimli, “Souvenirs”, “Hipster Girl”, “Alice”, “Roofies” ve “Gone” olmak üzere toplam beş şarkıdan oluşan albümünü “Highlife Records” etiketiyle yayınladı.

Yndi, 2013 yılında “Splendid Music” etiketiyle yayınladığı “Odyssey” isimli bu albümünde, albüm ile aynı ismi paylaşan “Odyssey”, “Architect” ve Fransız şarkıcı Stéphanie Sokolinski -sahne adıyla Soko– ile beraber yaptığı “Ocean” isimli üç şarkı yer alıyor.

2014 yılına geldiğimizde ise beş şarkıdan oluşan “Earth. Home. Destroyed” isimli albümü var. “Saturn Boy”“Gold”, “From The Sun”, “Earth” ve “A Cosmic Landscape” şarkılarının oluşturduğu bu albümde Yndi, enstrümantal havasını geçmişe göre biraz indirgeyerek “A Cosmic Landscape” dışındaki şarkılarında kendi sesini ön plana çıkarıyor.

Dream Koala, 2015 yılında “Dimension Sleeper”, “Synthetic Evolution” ve “Threnody To Earth” olmak üzere üç şarkılık bu albümü “Exodus” adı altında topluyor.

Bonus Track

1996 doğumlu genç yetenek “Dojo Cat”, 2014 yılında Dream Koala‘nın “We Can’t Be Friends” isimli şarkısının alt yapısını kullanarak şarkıya yeni bir soluk getirerek, başarılı bir işbirliğine imza atmış, keyifli dinlemeler!

“You want me to wait for the end
I can not stay and wait to die”
(Dream Koala – Gold)

Kaynaklar: 1, 2, 3

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here