Merhaba sevgili Wannart okuyucuları bugün sizlerle çok bilinmeyen bir korku oyunundan bahsedeceğiz. Bu aralar korku oyunu oynamak isteyenler ama güzel bir oyun bulamayanlar için köşede kalmış bu oyunu sizler için detaylı bir şekilde incelemeye çalıştık.

Stairs, İsveç firması GreyLight Entertainment tarafından geliştirilen ve 2015 yılında çıkış yapmış bir First Person psikolojik korku oyunudur. Yapımcı oyunun gerçek bir olay olan Donner Party’den ilham aldığını açıklamıştır. Ayrıca oyunun yalnızca PC versiyonu bulunmaktadır. Bu bilgilerden sonra oyunun hikayesi ve oynanışına değinme vakti geldi sanırım.

Oyunun hikayesi aslında klasik diyebileceğimiz nitelikte. Oyunda bir gazeteci olan Christopher Adams’ı oynuyoruz ve 3 kişinin kaybolduğu eski bir fabrikaya konuyu araştırmaya gidiyoruz. Oyunun büyük kısmı fabrika olarak kabul edilen kullanılmayan bir binanın içinde ve etrafında geçiyor. Fabrikanın altında maden kuyusuna benzeyen bir dizi tünel bulunmakta. Oyunun bazı bölümleri ise terk edilmiş bir kasabada geçiyor. Her bir bölüm bittiğinde kapıdan çıkıyoruz ve merdivenleri inerek yeni bölüme başlıyoruz. Oyunun adı olan Stairs, tam da burada anlam kazanıyor.

Kaybolan bu 3 kişi; yüksek okul mezunu olan Valerie Berkley, genç bir iş adamı olan James Reed ve bir papaz olan Jean Jowars Remens. Peki bu 3 kişinin birbiri ile olan ilişkisi ne? Stairs ile aslında tek bir hikaye oynamıyoruz. Görünürde birbirinden farklı 3 hikaye oynuyoruz ve bu hikayeler birbirine tematik olarak bağlı.

Oyunun oynanışı ise kamera ve notlara dayalı. Aslında kameranın lafı geçince aklımıza doğrudan Outlast geliyor. Ancak buradaki kameranın işlevi biraz daha farklı. Özelliklerde not defterimize bakarak mekanları buluyoruz ve onların fotoğrafını çekiyoruz. Bu fotoğrafların anlamı büyük ve hikaye bu şekilde devam ediyor. Kameranın en önemli kullanımı ise bulmacalarda yer alıyor. Özellikle çeşitli ışık oyunları ile bulmacaları çözmeye çalışıyoruz ve kamera burada işimize yarıyor.

Oyunda kendimizi koruyacak bir silahımız yok bu yüzden eğer yolumuza kötü varlıklar çıkarsa seçeneğimiz kaçmak ya da saklanmak. Oyunda zıplama mekaniği mevcut değil fakat eğilmek için herhangi bir engel yok. Oyunun sonunda ise kaybolanların hikayesini ve oynadığımız gazeteci olan Adams’ın da hikayesini öğreniyoruz. Bunları öğrendiğimizde ufak çaplı bir şaşırma duygusu içine girdik.

Bunların yanı sıra oyunun ses efektleri gerçekten çok başarılı. Aynı şekilde atmosfer ve oyunun geçtiği mekanlar da çok güzel tasarlamış. Oyunun tek kötü yanı ise kısa olması diyebiliriz. 4-6 saatlik bir oynanışa sahip olan Stairs oyunun sonuna kadar sizi heyecan ve korku içine alıyor.

Oyunun istediği sistem özellikleri ise çok ağır değil. Minimum sistem özellikleri şu şekilde;

  • İşlemci: Intel Core 2 Duo, AMD Athlon64 x2
  • Bellek: 2 GB RAM
  • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce 9600GT, ATI Radeon 4670HD
  • Depolama : 4 GB kullanılabilir alan

Oyunun Steam sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here