Amerikan yönetmen Tobe Hooper Los Angeles’ta vefat etti. Ölüm sebebine dair herhangi bir bilginin olmadığı açıklandı.

Tobe Hooper, 25 Ocak 1943’te Austin, Teksas’ta doğdu. 1960’lı yılların çoğunda üniversite profesörü ve belgesel kameramanı olarak çalıştı. İlk yönetmenlik deneyimi ise 1969’da yayınlanan düşük bütçeli bir hippi filmi olan Eggshells oldu.

Korku filmi türünde oldukça başarılı olan Hooper, sinemaya başyapıt olarak kabul edilen Teksas Elektrikli Testere Katliamı’nı (The Texas Chainsaw Massacre) kazandırdı. Teksas Elektrikli Testere Katliamı’nın başarısı Hooper’ın daha büyük bütçelerle çalışmasını sağladı. 1979’da Stephen King’in vampir romanı Salem’s Lot’ın (Lanetli Ev) mini TV dizisi uyarlamasını yönetti. Salem’s Lot daha sonra sinemalarda ve Avrupa’da yayınlandı.

Kariyerinin büyük bir kısmını korkuya adadı. 1974 yapımı Teksas Elektrikli Testere Katliamı, en iyi korku filmleri arasında yer aldı. Başarılı senarist ve yönetmen Hooper kendisinden sonraki yönetmenleri de etkilemeyi başardı.

Hooper, sonraki yıllarında da çalışmaya devam etti fakat ilk yıllarındaki başarıyı yakalayamadı. Daha sonra çekilmiş filmleri arasında 2000 yılında piyasaya çıkan canavar filmi ”Crocodile”, 2004’te suç filmi ”The Toolbox Murders”, ve 2005’te zombi filmi ”Mortuary” yer aldı. Hooper’ın son filmi 2013’te çekilen ”Djinn”di.

Yönetmenin diğer başarılı filmleri:

*Teksas Elektrikli Testere Katliamı Bölüm 1-2 (The Texas Chainsaw Massacre 1- 2)

*Korku Karnavalı (The Funhouse)

*Kötü Ruh (Poltergeist)

*Lanetli Ev (Salem’s Lot)

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here