Günümüzde çoğu klipte gördüğümüz koreografiler müzik piyasasının artık vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Müziğin ilk zamanlarından beri evrilerek yoluna devam eden koreografi, unutulmaz kliplerde büyük rol oynadı. Bu kliplerin bazılarında eğlendik bazılarında ise gerçekten iyi bir koreografi izledik. İşte akıllara kazınan o koreografileriyle ünlü klipler!

Rock’n Roll’un kralı Elvis Presley‘nin efsaneleşmiş bacak hareketini bol bol gördüğümüz, aynı adı taşıyan filmden bir kesit olan bu klip belki de onun en bilinen klibidir. Bu meşhur bacak hareketi ona Elvis The Pelvis lakabını getirirken bir yandan da hareketin müstehcen olduğu gerekçesiyle ailelerin tepkisini çekerek, performans sergilediği Ed Sullivan Show’da belden aşağısının sansürlenmesine sebep olmuştur. Elvis ünlü olmadan önce de kıvraklığıyla Hillbilly Cat lakabını taşımıştır.

Koreografisini unutamadığımız klip denilince belki de akla ilk gelen klip olan Thriller, Michael Jackson‘ın en bilinen ve sevilen kliplerinden biri olmasıyla birlikte, koreografisiyle de tarihe adını yazdırmıştır. O zamanların bütçesiyle en pahalı klip olma özelliğini taşıyan ve döneminin birçok tabusunu yıkan, kısa film tadındaki klibin koreografisini Michael Jackson ve Michael Peters üstlenmiştir.

90’ların en enerjik ve akılda kalan parçalarından biri olan U Can’t Touch This, dans hareketleriyle ve MC Hammer‘ın sempatik tavırlarıyla oldukça eğlendiren ve hala hafızalarımızda yer edinen bir klip olma özelliğini taşıyor. İmza parçası olan baggy pantolonuyla ve eğlenceli klibiyle dönemine damga vursa da bu parçasından sonra piyasada çok tutunamamıştır.

90’lar çocuklarının çok iyi bildiği, hatta sadece çocuklarla kalmayıp 7’den 70’e herkesin benimsediği klip ve dans yıllarca peşimizi bırakmamıştı. Okul gösterilerinin vazgeçilmez kaynağı olan Macarena dansı birçok öğrenciye dans konusunda alt yapı hazırlamış bile olabilir.

Bu dansı çocukken yapanların klibi açınca büyük bir nostalji yaşayacağı The Ketchup Song (Asereje), sözleri tam olarak söyleyemesek de (hatta hiç söyleyemesek de) dansını yapmaktan anlamsızca keyif aldığımız bir koreografiye sahipti.

Koreograf ve yönetmen olan Bob Fosse etkisi taşıyan klibin sadeliğini dans hareketleriyle coşturan Beyonce, ikonik el hareketleriyle ve enerjisiyle adından uzun süre söz ettirerek, klasikleşmiş bir klibe imza atmıştır.

Kore’den tüm dünyaya virüs gibi yayılan, adını Seul’de bir semtten alan ve her yerde dansı yapılan Gangnam Style uzun bir süre bizi esir almıştı. Kore turizmine ve müziğine artan ilgiye katkısı çok büyük olan bu klip, yerini başkasına verene kadar uzun bir süre Youtube’da en çok izlenen video olarak kalmıştır.

Dance Moms yarışmasında uluslararası birinciliğe sahip olduktan sonra Sia’nın irtibata geçtiği Maddie Ziegler, Chandelier parçasından beri Sia ile işbirliğini sürdürmektedir. Koreografide Ryan Heffington imzası taşıyan klip ilk çıktığında alışılmadık hareketlere sahip olmasıyla garipsense de farklı oluşuyla hafızalarımızda yer edindiği kesin.