Kopenhag Moda Haftası geçtiğimiz günlerde gerçekleşti. Modada İskandinav ruhunun yükseldiği bu haftada sokaklar yine renkli ve yaratıcı görünümlere tanıklık etti.

Her yıl şubat ve ağustos aylarında İskandinav sokak stilini biraz daha yukarılara taşıyan ve ivme kazandıran Kopenhag Moda Haftası’nda bu yıl da iklime ters düşen renklilik ve canlılığın hakim olmasının yanı sıra soft ve nude tonlar da gözlerden kaçmadı.

2020 ilkbahar-yaz koleksiyonlarının tanıtıldığı bu haftada tasarımcılar gelecek sezonun trend ipuçlarını da vermiş oldu. Tasarımlara genel olarak baktığımızda ilk göze çarpan detay büyük volanlı kollar ve vatkalı omuzlar. Yani annelerimizin, anneannelerimizin gardıroplarına bir göz atma vakti geliyor gibi! Özellikle üst bedende kullanılan parçalar abartılı denebilecek düzeyde büyük ve dikkat çekici. Blazer ve kruvaze ceketler ya boyfriend kesimlerde uzun ve kıvrımsız ya da omuz vatkaları kullanılmış dar kalıplar. Bluz ve gömlek benzeri parçalarda ise bileğe doğru iyice belirginleşip büyüyen volanlar hakim.

Bu sezonda zaten tahta sahip olmuş bermuda şort ve taytlar da hala listede yerini koruyacağa benziyor.

Tasarımların renk ve desenlerine genel olarak bakıldığında ise karşımıza iki ayrı kombinasyon çıkıyor: canlı pastel tonlarla floral desenlerin karışımı ve baştan aşağı tek renk kombinleri ve yine modada geçmişten ilham alacağımızın haberini veren jean-jean kombinler de sezonda çoktan yerini almış.

Tamamlayıcı parçalarda ise 2020 ilkbaharı itibariyle yanımızdaki fazla eşyalardan kurtulmuşa benziyoruz çünkü çantalar bir hayli küçük tasarlanmış. Sokak modasında farklı geometrik kesimlerdeki çerçeveleriyle dikkat çeken güneş gözlükleri ise yoğun aksesuar kullanımını ekarte etmişe benziyor.

Kopenhag Moda Haftası’na bakılırsa İskandinav esintileri gelecek sezonun sokak modasında salaşlık ve şıklığı bir araya getirmeyi vaat ediyor. Öyle ki oldukça şık elbiselerin altında bile sneakerlar görmeye hazır olmalıyız!

Kaynak: 3 2 1

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here