Tablolarını hayranlıkla incelediğimiz birçok ressam var ve hepsinin bir diğerini aratmayacak çarpıcılıkta hayat hikayeleri. Sık sık okuyor ve araştırıyor olsak da bir de bu yaşananları ekranda izlemek istiyoruz. Klimt, Edvard Munch, Picasso, Salvador Dali, Frida ve niceleri… Muhteşem bir oyunculukla aktarılan bir görsel şölen adeta bu filmler.
Sizler için listeledik!

1- Klimt

Yönetmenliği Raoul Ruiz tarafından üstlenilmiş 2006 yapımı bir film. Filmde Avusturalyalı ressam Gustav Klimt, oyuncu John Malkovich tarafından canlandırılmıştır. Yönetmenin sıradışı hayal dünyasında 97 dakikalık bir yolculuk, görselliğiyle ve müziğiyle nefis bir alegori.

2- Modigliani

“Ruhunu gördüğümde gözlerini de çizeceğim.” repliğinin geçtiği bu film, İtalyan ressam Amedeo Modigliani’nin hayatını konu alıyor. Andy Garcia’yı Modigliani rolünde görüyoruz. Filmde sadece Modigliani değil; Frida Kahlo, Picasso, Salvador Dali, Renoir gibi birçok ressamı da görmek mümkün. Picasso ve Modigliani çatışmasına, Modigliani’nin aşkı Jeanne ile ilişkisine sanatsal bir pencereden değinmiş bir yapıt. 36 yıllık kısa bir ömürden 2 saatlik bir yansıma.

3- Van Gogh

Van Gogh, 1991 yapımı Fransız filmi. Ünlü ressam Vincent van Gogh ise Jacques Dutronc tarafından canlandırılıyor. Maurice Pialat yaptığı film, ünlü ressam Van Gogh’un hayatının son aylarına odaklanıyor. Hayatından ufak bir kesit. Vincent van Gogh hakkında çekilen tek film bu değil tabii. Vincent&Theo, Lust For Life, Van Gogh: Painted With Word ve niceleri…

4- Frida

Salma Hayeki Frida Kahlo’nun ruhunda. Yönetmen koltuğunda Julie Taymor oturuyor. Frida Kahlo’nun unutulmaz aşkı Diego Rivera’ya ise Alfred Molina can veriyor. Frida Kahlo’nun hayatı ve acıları başarılı bir şekilde ekrana aktarılmış bu filmle, 2002 yılında.

5- Girls With Pearl Earring

İnci KÜpeli Kız. Filmin adını aldığı bu tablo, Hollandalı ressam Johannes Vermeer’in başyapıtlarından biri. Başrollerinde Scarlett Johansson ve Colin Firth yer alıyor. 2003 yapımı olan bu film Tracy Chevalier’in romanından uyarlanmıştır. Filmde İnci Küpeli Kız tablosunu yapılış süreci konu edilmiştir.

6- Little Ashes

Yönetmenliğini Paul Marisson üstlenmiş. Filmde Slavador Dali’ye ise İngiliz oyuncu Robert Pattinson hayat veriyor. Şair Garcia Lorca rolü ile Javier Beltran, Pattinson’a eşlik ediyor.
Filmimiz Dali’nin okul yıllarından Lorca’nın öldürülmesine kadar geçen süre zarfını ele alıyor. Dali ve Lorca ilişkisinin derinlerine iniyor. Dali’nin içsel fırtınalarına şahit olmamızı sağlıyor.

7- Surviving Picasso

1996 yapımlı film. Ekranda Picasso’yu canlandıran Anthony Hopkins var. Picasso’nun sevgililerinden biri olan Francoise Gilot’un gözünden Picasso’nun hayatı. Kimi zaman hayranlık, kimi zaman öfke uyandırabilecek olan Picasso’nun. Film Picassso’yu kötülemiş olmak gibi eleştirilere maruz kalmış olsa da izlemeye değer. Picasso’nun 91 yıllık hayatından ufacık bir kesit olabilir sadece.

8- Artemisia

Dünyanın bilinen ilk kadın ressamlarından biri olan Artemisia Gentileschi. Filmde onu canlandıran Valentina Cervi. Film, 1997 Fransız yapımıdır. Filmde İtalyan Barok ressamı Artemisia’nın resme başlayışı ve dönemin şartlarının getirdiği sıkıntılar anlatılmaya çalışılmıştır.

9- Pollock

Başrollerinde Ed Harris, Marcia Gay Haden, Val Kilmer’ın oynadığı film 2000 yapımı. Soyut dışavurumcu ressam Jackson Pollock’un hayatının son 15 yılı. Bir trafik kazasında öldüğü güne kadar. Başrol oyuncusu Ed Harris tarafından yönetilmiş olan bu film fırtınalı bir hayattan kesit sunuyor izleyicilere.

10- Edvard Munch

Biraz daha geçmişe gidiyoruz. 1974 yapımı Norveç filmi. Bu filmde Norveçli ressamın zor, karışık ve tartışmalara yol açmış hayatı anlatılmıştır. Küçük yaşlarda annesini kaybedişinden bu yana hayatının tüm çarpıcı gerçekleri. Bunları ekranla buluşturan kişi ise yönetmen Peter Watkins.

Yukarıda bahsi geçen ressamlar hakkında detaylı bilgili almak için aşağıdaki linklere göz atabilirsiniz. Keyifli izlemeler ve okumalar!

1) Amedeo Clemente Modigliani

2) Vincent van Gogh
Van Gogh’un en ünlü tablolarından Yıldızlı Gece İncelemesi.

3) İnci Küpeli Kız Tablosuyla Tanıdığımız Ressam: Johannes Vermeer

4)Etkisi Altına Aldığı Akımları Ve Tüm Merak Edilenleri İle Pablo Picasso

Ayrıca Pablo Picasso’nun ünlü eserlerinden birinin incelemesi: Picasso’nun Şaheseri: “Guernica”

5) Artemisia filmi sadece yeterli değil onu tanımaya…
Kadınlık Mücadelesiyle Sanatını Şekillendiren Ressam: Artemisia Gentileschi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here