Korku filmlerini belki de en çekici kılan şey; paranormal olayların aslında gerçek hayatta da yaşanabilir olmasıdır. Bu nedenle korku filmleri, çoğu bilim-kurgu ve fantastik filmlerden daha gerçekçi görünürler gözümüze. Aslında bu durumun biraz da olsa haklılık payı bulunmakta; çünkü gerçek hayatta da paranormal olayların gerçekleştiğine dair birçok kanıtlanabilir olay var. Bu olayların birçoğu da film yapılmış zaten.

Eğer sıkça adını duyduğunuz filmlerin gerçek hikayelerden yola çıkılarak yapılıp yapılmadığını merak ediyorsanız, sizi listemizi incelemeye davet ediyoruz.

1- The Exorcism of Emily Rose (2004)

İlgili resim

Yönetmen: Scott Derrickson
Oyuncular: Laura Linney, Shohreh Aghdashloo, Tom Wilkinson, Colm Feore, Campbell Scott

Filmdeki baş karakterimiz Emily Rose, aslında Almanya’da yaşamış olan Annaliese Michel adlı kadının hikayesinden yola çıkılarak yaratılmış. Filmdeki olayları birebir Michel yaşamış aslında. Kutsal sayılan bütün şeylerden irite olan ve çıldıran Michel’in bazı şeytani güçler tarafından kontrol edilmiş olduğuna inanılıyor.

2- Jaws (1975)

jaws filmi ile ilgili görsel sonucu

Yönetmen: Steven Spielberg
Oyuncular: Richard Dreyfuss, Roy Scheider, Peter Benchley, Robert Shaw, Carl Gottlieb

Tüm köpek balığı konulu korku filmlerinin atası olan kült film Jaws’da 1916 yılında Jersey sahillerinde yaşanan ve onlarca insanın ölümüne sebep olan katil köpek balığından ilham alınarak oluşturulmuş.

3- The Amityville Horror (1979)

the amityville horror ile ilgili görsel sonucu

Yönetmen: Stuart Rosenberg
Oyuncular: Margot Kidder, Rod Steiger, Helen Shaver, James Brolin, Murray Hamilton

Jay Anson’ın aynı isimli kitabından uyarlanan film, Amerika’da gerçekleşen bir aile cinayetine dayanıyor. Klasik korku filmlerinin konusudur; Amerika’lı bir aile büyük bir eve taşınır ancak evde gerçekleşen olağanüstü durumlar aileyi rahatsız etmeye başlar ve tuhaf durumların ardı arkası kesilmezken bir de sıralı ölümler başlar. Gerçekten yaşanmış olduğunu düşününce oldukça tüyler ürpertici olan film, bizce izlemeye değer kült filmlerden.

4- The Hills Have Eyes (1977)

the hills have eyes 1977 ile ilgili görsel sonucu

Yönetmen: Wes Craven
Oyuncular: Michael Berryman, Dee Wallace, Robert Houston, Susan Lanier, Martin Speer

Usta yönetmen Wes Craven tarafından yazılıp yönetilen film, İskoçya’da yaşanmış olan bir olaydan hareketle Hollywood sinemasına kazandırılmış. Gezgin insanların karşısına çıkan ve yaratığı andıran bu insanlar, aslında 16.yy’da İskoçya’da yaşamış olan bir ailenin hikayesi. Ensest ilişkiler sonucu sakat çocuklara sahip olan bu aile, insanların karşısına çıkıp onları kaçırarak katliamlarını gerçekleştiriyor. Film, yalnızca 1977 yapımı Craven filmi ile sınırlı kalmadı ve birçok devam filmi de çekildi.

5- The Conjuring (2013)

Sinema tarihinin gerçek olaylardan uyarlanmış 13 kült korku filmi

Yönetmen: James Van
Oyuncular: Vera Farmiga, Patrick Wilson, Mackenzie Foy, Joey King, Lili Taylor

Film, Perron ailesinin 1971 yılında yaşamış olduğu korkunç olaylara dayanmaktadır. İblis avcıları olarak nam salmış olan Edward ve Lorraine Warren çifti ise bu tarz birçok vakayı çözmüşlerdir ve Perron ailesine de yardım ederler. Araştırmalarını daha kolay yapabilmek adına ailenin yanında konaklamaya başlayan Warren ailesi, evde gerçekleşen ve aileye huzursuzluk veren korkunç olayların hepsine tanık olmuşlardır. Daha sonra ortaya çıkar ki, bu korkunç olaylara sebebiyet veren şey evin 19. yüzyılda lanetlenmiş olmasıdır.

6- Wolf Creek (2005)

kurt kapanı 2005 ile ilgili görsel sonucu

Yönetmen: Greg McLean
Oyuncular: Nathan Phillips, Kestie Morassi, John Jarratt, Andy McPhee, Peter Alchin

Kendisini turistlere rehber olarak tanıtan psikopat bir katilin gerçekleştirdiği cinayetlerden yola çıkılarak çekilen Avustralya yapımı film, insanı son derece geren harika yapımlardan biri.

7- Eaten Alive (1977)

eaten alive 1977 ile ilgili görsel sonucu

Yönetmen: Tobe Hooper
Oyuncular: Robert Englund, Marilyn Burns, Mel Ferrer, Carolyn Jones, Neville Brand

Yine psikopat bir katil var karşımızda. Sevmediği insanları otelinin bodrum katında beslediği timsahına yem eden bir adamın hikayesi anlatılıyor filmde. Filmin ilham kaynağı ise 1930’lu yıllarda gerçekleşmiş olan benzer bir olay. Gerçek olay ise Joe Ball isimli bar sahibi bir adamın yaptıklarına dayanıyor. Ball, barının alt katında beslediği timsahlara, çoğu kadınlardan oluşan insanları yem olarak vermesi ile ünlenmiş.

8- Annabelle (2014)

annabelle 2014 ile ilgili görsel sonucu

Yönetmen: John R. Leonetti
Oyuncular: Annabelle Wallis, Alfre Woodard, Brian Howe, Ward Horton, Kerry O’Malley

Yine Ed ve Lorraine Waren çiftinin araştırdığı olaylardan biri olan Annabelle olayı da şeytani güçlerle alakalı. Hediye olarak alındığı eve girdiği andan itibaren korku saçan ve beraberinde getirdiği şeytani olaylarla evde yaşayan aileye zarar veren lanetli bir bebeğin hikayesi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here