Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
61

Fotoğrafçılık, başlı başına bir sanatken; kusurlarıyla kusursuz gördüğü bedenleri tüm çıplaklığıyla fotoğraflamak… Hem de bunu günümüz Türkiyesi’nde yapmak. Leo Xandre röportaj konuğumuz.

Hoş Geldin Leo. Ne zamandır var Leo Xandre?

Hoş buldum. 2 yıldır var. 2 yıl önce Leo Xandre’ye geçiş yaptım onun öncesinde sadece “Xandre” ismini kullanıyordum.

Nasıl doğdu peki Leo Xandre?

Önceden sadece analog fotoğraf çekiyordum. Gezi, arkadaşlar, başka ülkeler, başka şehirler… Anı olarak çekiyordum ileride o fotoğraflara baktığımda ne yaptığımı göreyim, hatırlayayım diye. Sonrasında baktım iyi çekiyorum neden yapmayayım dedim.

Modellerle çalışma fikri nerden geldi peki?

Sıkılmıştım sürekli sokak çek, cansız bir şey çek… Tamam onun da bir güzelliği, canı, ruhu var ama bir noktadan sonra sıkıldım. Sonra “Neden Nü çalışmayayım ki?” dedim ve başladım.

Başlayışınız nasıldı Nü fotoğrafa?

Önce psikolojik olarak hazırladım kendimi. Bunu yapmak istiyorum, çekmek istiyorum. Sonrasında Tinder’dan modeller buldum kendime. Normal insanlarla başladım.

Nasıl tanındınız?

Çektiğim fotoğrafları online magazinlere yolluyordum. Beğenirlerse paylaşıyorlardı. Çektiğim modeller de paylaşıyordu. Böyle böyle yayıldım.

Türkiye’de Nü fotoğrafçılık konusuda aldığın tepkiler nasıl?

Çok da umursamıyorum.

Avrupa’da da çalışıyorsun. Türkiye ile Avrupa ülkelerinin yaptığın sanata bakış açısı farklı mı?

Genellemeye vurabileceğimiz bir şey değil. Avrupa’da da birçok kişinin tabusu bu. Türkiye’de de aynı şekilde. Türkiye’de de açık ve kapalı görüşlü insanlar var.

Sence kapalı görüşlü toplum yapısı değişecek mi?

Bunun için uğraşıyoruz. Ben tek başıma değilim. İnsanlara sadece itekleyici bir kuvvet, bir rol model lazım. Özgürlüğün tadına bakmaları lazım insanların. Biz insanlara başka bir yolda olduğunu göstermeye çalışıyoruz.

Ben makinemi asıyorum dedirtecek kadar zorlu anlar yaşadın mı?

Elbette yorucu tepkiler oluyor. Ama ben yılmıyorum. Sonuçta ben bu işi başkası için yapmıyorum. Kendim için yapıyorum. Başkası benim kararlarım üzerinde etkili olamaz.

Anonim kalmanın sebeplerinden biri tepkilerden kaçmak olabilir mi?

Olamaz. Sadece ilgiyi üzerimde toplamak istemiyorum. Bir kişi olarak var olmaktan ziyade; bir düşünce, bir fikir olarak var olmak istiyorum.

Modellerini nasıl seçiyorsun?

Kafama göre.

Onlar mı seni buluyor, sen mi onları buluyorsun?

Onlar da buluyor, ben de buluyorum. Değişiyor.

Erkek model kullanmamanın sebebi ne?

Ben biraz daha kadının estetiği üzerinde duruyorum. Kadın bana göre daha estetik ve daha güzel bir olgu.

Çıplaklığı nasıl tanımlıyorsun?

Güzellik ve öz olarak tanımlıyorum. Çıplaklıkta seksten ziyade; bir güzellik bir estetik var. Ufacık bir bileklik bile taksan kendine bir karakter kazandırabilirsin. Ama çıplak olduğunda hiçbir şeyi saklayamıyorsun. O tamamen sensin. Ben de insanın içindeki o kişiliği görmeyi seviyorum.

Çekinen modeller de oluyordur. Çıplak poz vermek oldukça zor. Onları motive etmek için ne yapıyorsun?

Elbette oluyor. Hatta birçoğu ilk nü modelliğini benle yaptı. Hazırladığım birkaç soru var onları soruyorum. Karşımdakinin psikolojisini anlamam yardım eden sorular.

Senden istense çıplak poz verir miydin?

Kendime veriyorum. Ayna karşısında.

Çok çıplaklıktan bahsettik. Nü fotoğrafçılığın yanı sıra konser fotoğrafçılığı da yapıyorsun. Bu nasıl başladı?

Almanya’da başladı. Bir aralar Nü’den de sıkılmaya başlamıştım. Farklı bir şeyler yapmak istiyordum. O sıralarda da Büyük Ev Ablukada geliyordu Almanya konserine. Ben de tiyatro geçmişimden Büyük Ev’dekileri tanıyorum. Ben de geleyim muhabbet ederiz, takılırız ben de fotoğraf çekerim dedim. Olur atla gel dediler. O sırada Ezhel‘de varmış. İlk Ezhel’i çektim aslında sahne fotoğrafçısı olarak. Sonrasında baktım güzel de yapıyorum… Neden devam etmeyeyim ki? Dedim. Onlar da beğendi. Ve piyasada bir açık da vardı ve bu açıklığı görüp neden olmasın dedim.

Senden sonra kapanmaya başladı sanırım o açık. Birçok konser fotoğrafçısı görüyoruz artık. Tarzları da sana benziyor bazılarının.

Evet. Görüyorum ben de renkler bile benziyor bazen. Ama bu güzel bir şey. Bir trend başlatmak güzel bir şeydir. Beni kopyalıyorlar triplerine girecek değilim. Bu hoş bir durum.

Aynı fotoğrafları çektiğinizi düşünüyor musun?

Aynı fotoğrafı çekemezler. Çünkü onlar biraz daha fotoğrafçı kafasındalar. Şöyle çekeyim böyle çekeyimler… Ben o anın içinde olan bir insan olarak anı kaydediyorum. Ben olayın içindeyim. Onlar da bu işi iyi yapıyorlar ama bazılarının olayı iyi anladığını düşünmüyorum.

Bir etkinlikte çekilen diğer fotoğraflarla kendi fotoğraflarını kıyaslıyor musun?

Açıkcası konserlerde zaten sahneler aynı, adamlar aynı. Bir tek kıyafetleri değişik Orda olay bir anı yakalayabilmek. O da benzeşiyor. Ben süper çekiyorumdan ziyade olayım daha farklı. Ben bu olayların iç dünyasını daha iyi yansıtıyorum diyebilirim

Bu yansıtmayı “Ben onlardan iyi çekiyorum.” şeklinde anlayabilir miyiz?

Ben sadece kendimle yarışıyorum. Kendimin en iyisi olmaya çalışıyorum.

Ne zaman başladın konser fotoğrafçılığına?

Nisan ya da Mayıs. Ezhel içeri girmeden son konserini ben çekmiştim işte.

Genelde aynı zümreden insanların fotoğraflarını çekiyorusun. Ezhel, Şehinşah, Sokrat St gibi. Sadece kafana uyan insanların etkinliklerini mi fotoğraflıyorsun?

Elbette.

Peki talep olmuyor mu “Benim de etkinliğimde fotoğraf çek.” Şeklinde?

Oluyor. Şöyle açıklayayım. Belli bir görüşe sahip olan insanları destekliyorum. Yaptığım iş illa “Aman herkesin fotoğrafını çekeyim” değil. Para kazanmanın ötesinde bir iş bu.

Kulislerden de çok fotoğraf/video almaya başladık. Rapçilerle çok iç içesin. Düşünüyor musun bazen mikrofonu eline almayı?

Valla düşünmeye başladım. Dedim acaba bir şeyler yapsam mı? Nasıl olur? 3-5 haftadır kafamda var öyle bir şeyler. Belki gelir bir şeyler.

Neden şu an yapmıyorsun?

Neyi ne yapacağımı bilmiyorum henüz. Bir araştırma yapmam gerek öğrenmem, zaman ayırmam. Şu an o kadar zamanım yok ve bilmediğim bir işe girmeyi çok tercih etmem.

Konser videoları da geliyor. Daha önce çok arayıp bulamıyorduk kaliteli konser videoları. Görüntü çok güzel ama ses konusunda tatmin olmuyoruz. Geliştirmeyi düşünüyor musun?

Ben de tatmin olmuyorum. Yakın zamanda değiştirmeye başladım. Artık sesi direkt mixtape’den alıyorum. Orijinal sesi videonun üstüne ekliyorum. O zaman tam oluyor. Ki bunun mastering’ini de ben yapıyorum. Her işe girdim.

Devamının gelmesini sabırsızlıkla bekliyoruz. Geçmişte hayalini kurduğun noktaya ulaşabildiğini düşünüyor musun?

Hayır ya. Daha istediğim noktaya uğramadım bile.

Ne olduğunda ulaşacaksın?

Ulaşılabilecek bir nokta olduğunu düşünmüyorum. Sonuçta bir tatmin duygusu var. Bir yere kadar geliyor ama sonra sıkılıyorum yani. Sonra o tatmin duygusu azalıyor. Biraz daha yükseltiyorsun yine yetmiyor; yükselmek, ilerlemek gerekiyor. Sürekli basamak durumu var. Çıkıyorsun ama bitmiyor.

Duyurularını yaptığın bir Workshop fikrin var. Daha fazla detay verebilir misin?

-Veremem.

Peki bir zaman aralığı?

-Yakında.

Nasıl bir proje var kafanda?

-Direkt canlı bir modelle gidip çekmek ya da konsere gidip çekmek. Daha ayrıntıları netleştiremedim kafamda.

 

Leo Xandre konuğumuzdu. Fotoğrafçılık, nü fotoğrafçılık, fotoğraf ve fotoğraf hakkında konuştuk. Severek takip ettiğimiz sanatçının en kısa zamanda hayallerine ulaşmasını umarız. Paylaşımlarını Leo_Xandre kullanıcı adını kullandığı Instagram hesabında yapıyor. Teşekkürler Leo!

 

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
61

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here