AnnenMayKantereit 2011 yılında Almanya’nın Köln şehrinde kurulan bir rock grubu. Adını ise grubun kurucuları olan Christopher Annen, Henning May ve Severin Kantereit‘ın soyadlarından alıyor.

2011 yılında Almanya’nın Köln şehrine bağlı Sülz’deki bir okulda eğitim gören Christopher Annen, Henning May ve Severin Kantereit bir araya gelerek bir müzik grubu kurmaya karar verdiler. Böylelikle bu üçlünün müzik kariyeri, şarkılarını Köln sokaklarında çalıp söylemeleriyle başladı. 2013 yılına kadar sokak müzisyenliğine devam eden gruba “jam session”da (jam session: müzisyenlerin toplanarak notalar veya herhangi bir ön hazırlık olmadan doğaçlama müzik yapması) Lars Lötgering‘in basçı olarak katılmasıyla birlikte AnnenMayKantereit ilk solo albümleri olup grupla aynı ismi taşıyan albümlerini çıkardı. Bünyesinde bulundurduğu şarkıların bir kısmı sokakta kaydedilen bu albüme günümüzde maalesef ulaşılamıyor.

2014 yılında Lars Lötgering’in aralarından ayrılmasından sonra yoluna Malte Huck ile devam eden grup, “Wohin du  gehst” klibinin yayınlanmasının hemen ardından Almanya’da turneye çıktı. AnnenMayKantereit, aynı yılın yaz aylarında yine birçok müzik festivalinde sahne alarak dinleyici kitlesini daha da genişletti. 2015 yılında da çeşitli etkinliklerde yer almaya devam eden grup, Haldern Pop Festival ve Rock am Ring‘e de katılarak dinleyicileriyle buluştu.

AnnenMayKantereit’ın adını bizlere duyuran asıl gelişme ise grubun solisti Henning May’ın, Alman hip hop grubu K.I.Z ile yaptığı düet “Hurra die Welt geht unter” oldu. Bu şarkı başlarda sıradan bir şarkı gibi duruyordu belki ama şarkıya ait amatör video klibin YouTube üzerinden yayınlanması grup için beklenmedik bir etki yarattı. Özellikle Henning May’ın seslendirdiği nakarat kısmı sosyal medyada birçok kişinin ilgisini çekti ve defalarca paylaşıldı. Aslında sanatçının (Henning May) kendine özgü ve güçlü sesi dikkate alındığında bu durum çok da şaşırtıcı değil.

2015 yılında Universal Music Group ile anlaşma sağlayarak profesyonelliğe adım atan grubun ilk stüdyo albümü ise 2016 yılının mart ayında yayınlanan, içinde “Pocahontas” teklisinin de yer aldığı “Alles nix konkretes” oldu. Bu albüm, yayınlandıktan kısa bir süre sonra Alman müzik listelerinde 1 numaraya yükselerek başarı yakaladı.

AnnenMayKantereit, yine 2016 yılında Berlin’de “AnnenMayKantereit & Freunde” ismini taşıyan bir konser verdi ve grubun canlı performans konusundaki başarısını kanıtlar nitelikte olan bu etkinlik sonrası konserde çalınan şarkılar albüm haline getirildi.

Özgün işleriyle başarıyı yakalayan ve müzik dünyasında yükselmeye devam eden AnnenMayKantereit’ın kendi şarkılarının yanı sıra yeniden yorumladıkları (cover) şarkıları da bulunuyor ve grubun bu konuda da fazlasıyla başarılı olduğunu söylemek mümkün. Come Together, One Day, Valerie ve Milky Chance ile birlikte söyledikleri Roxanne şarkıları buna örnek olarak verilebilir.

Grup, son olarak 2018 yılında 14 şarkıdan oluşan “Schlagschatten” albümlerini yayınladı. Bu albümde “çıkış şarkısı” olarak nitelendirilen bir şarkı henüz yok ama şu an için “Du bist Anders” bu tanıma aday gibi duruyor.

Adlarını ve şarkılarını önümüzdeki zamanlarda sık sık duyacağımız AnnenMayKantereit’ın “Jeden Morgen” şarkılarını canlı olarak seslendirdikleri Berlin konserine ait bir videoyla yazımının sonuna geldiğimizi belirtiyor ve grubu sizin de seveceğinizi umarak keyifli dinlemeler diliyoruz.

Kaynak: 1

 

 

4 YORUMLAR

  1. Gerçekten çok başarılı bir yazıydı, okurken çok keyif aldım. Gelecek yazılarını okumak için sabırsızlıkla bekliyorum!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here