Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

Klostrofobi çoğu insanın bildiği üzere kapalı alanda uzun süre kalamama korkusudur. Bu insanların asansöre ve uçağa binmeleri, mağaralara girmeleri, hatta hastanede MR çektirmeleri bile onlar için çok zordur. Böyle mekanlarda geçen filmleri izlemek de onları aynı oranda rahatsız edecektir. O yüzden klostrofobiniz varsa aşağıdaki filmleri izlememenizi tavsiye eder ve merak edenler için listemize başlayabiliriz.

Buried (Toprak Altında)

Ä°lgili resim

Bir Amerikan askeri, Iraklı askerler tarafından yakalanması sonrasında gözlerini bir tabutun içinde açar. Tabuttan kurtulmak için değişik yollar deneyen kahramanımız, aynı zamanda tabuttaki hava az olduğu için de zamana karşı bir yarış vermektedir. Klostrofobinin doruklara çıktığı filmimizin baş rolünde Deadpool ile yıldızını parlatan Ryan Reynolds bulunmakta.

Panic Room (Panik Odası)

panic room ile ilgili görsel sonucu

Meg, kocasından ayrılmış ve aldığı nafaka ile kızıyla birlikte yaşayacağı bir ev almıştır. Meg, evin bölümlerini gezerken gizli bir oda olduğunu fark eder. Bu odada, bütün evin görülebildiği kamera sistemi vardır ve istenmeyen bir durum olduğunda bu odaya sığınabileceklerdir. O istenmeyen durum da gerçekleşecek ve odada kapalı kalan anne-kız, klostrofobinin sınırlarını zorlayan şekilde hayatta kalmaya çalışacaktır.

Das Boot (Mukaddes Vazife)

das boot ile ilgili görsel sonucu

İkinci Dünya Savaşı’nın en çetin geçtiği günlerde bir Alman denizaltısı, özel bir operasyon için görevlendirilir. İngiliz gemisini batırmak üzere görevlendirilen denizaltı, İngilizlerin misillemesiyle bir anda bozguna uğrar. Ortalık can pazarına döner. Film boyunca askerlerin psikolojisine yoğunlaşan bu film, mekan olarak denizaltında geçmesi sebebiyle klostrofobisi olanları zorlayacak filmlerden.

Room (Gizli Dünya)

room film ile ilgili görsel sonucu

Joy, yedi yıl önce kaçırılmış ve bir evin arkasında bulunan kulübede esir hayatı yaşamaktadır. Yıllarca kendisini kaçıran kişi tarafından tecavüze uğramış ve bu tecavüzlerden de bir çocuğu olmuştur. Gerçek dünyayı hiç tanımayan çocuğu ile tek bir odada kapana kısılmış şekilde hayatlarına devam etmektedirler. Joy, çocuğunun artık gerçek dünyayı tanıması gerektiğini düşünmektedir.

Cube (Küp)

küp film ile ilgili görsel sonucu

Altı kişi uyandıklarında kendilerini, nerede olduklarını bilmedikleri küp şeklinde bir odada bulurlar. Diğer odalar da küp şeklindedir ve odalar bubi tuzaklarıyla doludur. Zaman geçtikçe insanların psikolojik güçleri zayıflar ve tuzaklardan kurtulma şansları gittikçe düşer. Oda değiştirseler bile ortamın değişmemesi, izleyenler için bir süre sonra iyice sinir bozucu bir hal almaya başlar.

REC (Ölüm Çığlığı)

rec ölüm çığlığı ile ilgili görsel sonucu

Gazeteci Angela, itfaiyecilerle ilgili bir haber yapmak için gittiği sırada bir ihbar üzerine itfaiye ile birlikte olay yerine gider. Gittiği yerde kadının ev kazası sonucu değil, korkunç bir olay sonucu öldüğü anlaşılır. Binadan çıkmak istedikleri sıradaysa binanın karantinaya alındığı ve kapana kısıldıklarını fark ederler. Film binada kapalı kaldıkları için klostrofobisi olan insanları zorlayacak türden bir film olabilir.

Le Habitacion de Fermat (Kapan)

le habitacion de fermat ile ilgili görsel sonucu

Matematikçiler, çeşitli bulmaca gecelerinde bir araya gelirler ve birbirlerini test ederler. Yine böyle gecelerden birinde birbirlerini hiç tanımayan dört matematikçi bir odada kapana kısılırlar ve buradan kurtulmak için geceyi düzenleyenin gönderdiği bulmacaları çözmek zorundadırlar. Duvarlar, bulmacaları bilemedikçe bir kapan gibi üstlerine üstlerine gelirken gerilim düzeyi gün geçtikçe artmaktadır.

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here