The Weeknd, kimine göre “yıldız çocuk” kimine göre ise sıradan bir R&B sanatçısı. Fakat bize göre The Weeknd, gerçekten çok yetenekli ve başarılı bir sanatçı. Tam adıyla Abel Makkonen Tesfaye, son yıllarda yaptığı işlerle R&B müzik piyasasına adını alın harflerle yazdırdı. İlk olarak 2010 yılının sonlarına doğru yaptığı bazı parçaları Youtube’a yükleyen The Weeknd, 2011 yılında House of Ballons, Thursday ve Echoes of Silence isimli üç mixtape yayınladı. Bu üç mixtape ile büyük beğeni toplamasının ardından 2012’de bu üç mixtape’in yeninden düzenlenmiş hallerini içeren “Trilogy” isimli albümünü piyasaya sürdü. Aktif olarak yaklaşık sekiz yıldır müzik piyasasında olan The Weeknd bu süre içerisinde şarkıları kadar şarkılarına çektiği kliplerle de adından söz ettirdi. Aslında Abel, daha “popüler” olarak nitelendirebileceğimiz şarkılarının hemen hemen hepsine klip çekti. Yine de bu bizim için yeterli değil. Sizin için kliple taçlandırılmamış olsalar da yine de muhteşem olan 5 The Weeknd şarkısını derledik. Keyifli okumalar!

5- Wanderlust

Aslında bu şarkı The Weeknd’e değil, Hollandalı bir disko grubu olan Fox the Fox‘a ait. Şarkının orijinal ismi ise; “Precious Little Diamond.” Abel bu şarkıyı 2013 yılında piyasaya sürdüğü “Kiss Land” isimli albümü için yeninden yorumlamış. Albümün 7. parçası olan “Wanderlust” genel olarak Kiss Land albümünün Abel’in diğer albümlerine göre daha az “başarılı” olduğundan bu parça da albümün genelinden dolayı ne yazık ki hak ettiği değeri görememiş.

4- Loft Music

The Weeknd’in ilk mixtape’i olan House of Balloons‘un sekizinci parçası olan Loft Music altı dakika uzunluğunda bir şarkı. Abel’in “Dark R&B” olarak tanımladığı müzik türüne bire bir uyan bu parça için de bir klip çeklimemiş. Fakat bize göre Loft Music, The Weeknd’in müziğini en iyi yansıtan parçalardan biri. Ayrıca The Weeknd bu parçaya bir klip çekmemiş olsa da Beach House bu parçayı “Gila” ismiyle yeniden yorumlamış ve parça için bir klip de çekmiş! Klibe şuradan ulaşabilirsiniz.

3- True Colors

2016’nın sonlarına doğru müzik piyasasını kasıp kavuran, 2019 yılında olmamıza rağmen hala etkisini yitirmemiş bir albüm yayınlandı: Starboy. Prince ve The Smiths’ten esinlenilerek hazırlanan bu albüm The Weeknd’in müzik piyasasındaki yerini garantilemesini sağladı. Beauty Behind the Madness ile büyük bir ticari başarı elde eden Abel, Starboy ile bu başarının katbekat üzerine çıktı. The Weeknd’i “Dark R&B” tarzından uzaklaştıran Starboy albümü sanatçının bu fedakarlığının karşılığı olarak ilk haftasında yarım milyon sattı. Albümdeki şarkıları peş peşe dinlerseniz True Colors’ın diğer şarkılardan oldukça farklı olduğunu hemen anlayabilirsiniz. Albümde yeralan diğer şarkılara kıyasla daha sakin bir alt yapısı olan True Colors “romantik” olarak adlandırabileceğimiz bir şarkı. Lana Del Rey ile her ne kadar bu şarkıda düet yapmıyor olsalar da True Colors için, Abel ve Lana’yı yan yana gördüğümüz bir klip çekilmiş olsaydı oldukça güzel olurdu.

2- Wasted Times

Abel’in bolca içini döktüğü son albümü My Dear Melancholy’nin bize göre en iyi parçası; Wasted Times. Ayrıca şarkının yapımcıları arasında Skrillex‘in de bulunuyor olması bu düşüncemizde ne kadar haklı olduğumuzu adeta bize kanıtlıyor. Söylentilere göre The Weeknd bu şarkıyı 2015 yılından beri bir ayrılıp bir barıştığı sevgilisi Bella Hadid için yazmış. Ayrıca başka bir söylentiye göre de  Abel şarkıyı yazarken eski sevgilisi olan Selena Gomez’in “Same Old Love” şarkısından da ilham almış. Wasted Times’a henüz bir klip çekilmemiş olsa da sanatçının son yayınladığı albümden bir parça olduğu için belki önümüzdeki aylarda Wasted Times’ın klibini izleyebiliriz.

1- Acquainted

Her ne kadar yıllardır müzik yapıyor olsa da 2015 “yıldız çocuk” için her ne kadar henüz bu lakaba sahip olmasa da gerçekten yıldız gibi parladığı bir yıl olmuştu. Beauty Behind the Madness albümünün yayınlanmasıyla The Weeknd tüm dünyaya adını duyurmayı başardı. Fakat albümdeki her şarkının birbirinden güzel olması nedeniyle bazı şarkılar ne yazık ki daha geri planda kaldı. Acquainted bize göre The Weeknd’in en iyi 10 şarkısından biri, bu nedenle aynı zamanda kliple taçlandırılmamış olmasına en çok üzüldüğümüz The Weeknd şarkılarından biri.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here