Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
21

Sıra dışı klarnetçi İsmail Lumanovski, 1984 yılında Makedonya’da doğdu, dünyanın en iyi sanat okullarından biri olan Juilliard‘dan mezun oldu. Onu son yıllarda Türkiye ve dünyada giderek daha popüler hale getiren şey ise bitmek bilmeyen nefesi ile üflediği klarnetini kültürleri birleştirmek için ustalıkla kullanması. Müziğinde doğu-batı sentezini yapmayı başaran Lumanovski’yi diğer klarnetçilerden ayıran tek özelliği bu alanda çok yetenekli olması değil: kendisi aynı zamanda dünyanın dört bir yanında konser vermiş ve pek çok prestijli müzik topluluğuyla aynı sahneyi paylaşmış bir müzisyen!

İsmail Lumanovski’nin aynı sahneyi paylaştığı müzik toplulukları ve müzisyenler arasında Hüsnü Şenlendirici, Zülfü Livaneli,The Berklee Middle Eastern Fusion Ensemble, Die Deutsche Kammerphilharmonie, New Juilliard Ensemble ve Makedonya Filarmoni Orkestrası yer alıyor.

İsmail Lumanovki’nin müziğini Fall of the Moon, Liquid Clarinets ve Love is the Way’in kayıtlarında duymak mümkün olsa da kendisinin günümüzde birlikte aktif müzik yaptığı iki tane grubu var: New York Gypsy All Stars ve The Secret Trio. Her iki grubun da ortak özelliği yetenekli ve farklı ülkelerden gelen sanatçılardan oluşmaları. New York Gypsy All Stars‘ın Makedon, Türk, Yunan ezgilerini Amerikan kökeninden çıkmış bir müzikle birleştirmesiden bahsedilirken; The Secret Trio‘nun ise caz, rock ve klasik müzik etkisi altında, hiçbir kuralla bağlı kalmaksızın Ortadoğu ve Balkan ezgilerini doğaçlama ile harmanlamasından söz edebiliriz.

Makedonyalı bir klarnetçi, Ermeni bir udi ve Türk bir kanun virtüözünün oluşturduğu füzyonun ülkemizde giderek daha popüler hale gelmesi insanların ilgisinden anlaşılabiliyor.

Geçtiğimiz aylarda Ankara’da sevenleri ile buluşan New York Gypsy All Stars’a da müzik paylaşım platformlarında giderek artan bir ilgi gösteriliyor. Balkan ezgilerinden yoğun bir şekilde etkilenmiş Lumanovski, ülkemizde sık sık Hüsnü Şenlendirici ile karşılaştırılsa da bu iki müzisyenin farklı teknikler kullandığını ve farklı kültürlerden etkilendiğini iddia etmek mümkün.

Bir müzisyenin kendi kültürünü enstrümanına nasıl taşıyabileceğinin ve de bununla farklı kültürlere mensup binlerce insanı nasıl etkileyebileceğinin en güzel örneklerinden biri olan İsmail Lumanovski, yaşayan en iyi modern çağ klarnetçileri arasında gösteriliyor. Öyle ki, The New York Times dahi kendisinden övgü dolu sözlerle bahsetmiş ve Lumanovski için “muhteşem, korkusuz genç klarnetçi” tabirini kullanmıştır. İsmail Lumanovski’nin dehasının daha nice milyonlara ulaşmasını ve ülkemizde de insanları müziğe yönlendirmesini diliyoruz.

1

2

 

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
21

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here