Herkes güzel giyinmeyi sever. Bu nedenle de modayı takip ediyor, vitrinlere göz gezdirmeden geçemiyoruz. Fakat zamanla kıyafetlerimizin eskimesi kaçınılmaz olabiliyor. Severek aldığımız kıyafetlerin birkaç yıkamadan sonra yıpranması, esnemesi, düğmelerinin kopması hepimizin muzdarip olduğu şeyler. Bu sebeple sadece satın almak yetmez, değer verdiğimiz kıyafetleri daha uzun süre giyebilmek için temizliğine, bakımına hatta saklama koşullarına bile dikkat etmek gerekiyor. Biz de sizler için kıyafetlerinizin ömrünü uzatabilecek yöntemleri sıraladık!

İlk önceliğimiz siyahlar. Kıyafet konusunda herkesin dolabında olmazsa olmaz renklerden biri olan siyah parçalar adeta solmak için gün sayıyor. Fakat siyah renkli kıyafetleri solduğunda kullanmaktan vazgeçmek yerine kumaş boyasıyla yenileyebilirsiniz.

Kıyafetlerimizi saklama koşulları da ömrünü uzatan sebeplerden biri. Giymediğiniz süre boyunca elbiseleriniz askılarında bekliyor. Bu nedenle iyi askılar almak son derece önemlidir. Her askı her kıyafet için uygun değildir. Boyutu küçük kıyafetlerinizde potluk oluşmasını istemiyorsanız küçük askılar kullanın. Metal askılara örgü kıyafetlerinizi asmayın. Kıyafetinizin şeklini bozmayacak, hafif etli ama bir o kadar yumuşak, kaliteli askı kullanmak giysilerinizin ömrünü uzatır.

Kuru temizlemeyi sık sık kullanmak da giysilerinizin ömrünü kısaltan sebeplerden biri. Kuru temizleme sırasında kullanılan sert kimyasallar kıyafetlerinizin ömründen çalarken maliyet açısından cüzdanınızı da olumsuz etkiler. Bu nedenle en ufak, basit lekelerde kıyafetlerinizi anında kuru temizlemeye göndermek yerine, doğal yöntemleri ya da piyasadaki leke çıkarıcıları kullanarak temizlemeyi deneyin. Tabii ki öncesinde temizleme talimatında önerilen kuralları okuyun ve kullanacağınız temizleyicileri bu talimatlara göre uygulayın. Çünkü bazı kıyafetler çamaşır makinesinde yıkanmaya uygun değildir. Bu özel kıyafetler makinede yıkanırsa yıpranır ve tekrar giyilemeyecek şekilde zarar görür. Etiketinde sadece kuru temizleme sembolü olan kıyafetleri çamaşır makinesine atmayın.

En öncelikli şeylerden biri ise kıyafetlerimizi temizleme kısmı. Kıyafetlerinizin içlerine yerleştirilen etiketlerdeki talimatlara mutlaka uymalısınız. Yanlış yapacağınız bir işlem kıyafetin dokusunu bozabilir ve kıyafetlerinizin ömrünü kısaltabilir. Etiketlerin üzerinde yer alan yıkama sıcaklığı, ütü özelliği oldukça önemli detaylardan biridir.

Kıyafetlerinizde gördüğünüzde anlam veremediğiniz ve oldukça üzüldüğünüz minik deliklerin çoğu çamaşır makinesinde oluşur. Nedeni ise genellikle başıboş dönerken kumaşları kıstıran metal fermuarlar. Bu nedenle yıkamaya atmadan önce fermuarları kapatmayı unutmayın. Aynı zamanda fermuarların kapatılmaması sıcak suya maruz kaldığında bozulmalarına da sebebiyet vermektedir. Bir de fermuarların kararmasını önlemek amacıyla şeffaf ojeyle boyayabilirsiniz.

Kıyafetlerinizin uzun ömürlü olması için kotları, renklileri, beyazları, sentetik ve pamukluları ayrı ayrı yıkamaya özen göstermelisiniz. Hatta makineye atmadan önce ters çevirmek biraz zamanınızı alsa da kıyafetlerinizi uzun seneler giyebilmenizi sağlar.

Özellikle iç çamaşırlarının temizliği bu noktada daha da önemlidir. Hastalık yaşanan dönemlerde tüm kirli çamaşırları aynı yerde bekletmek çeşitli sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Evde bulunan her kişi için ayrı bir kirli sepeti bulundurmak mümkün olmasa da iç çamaşırlarınızı ayrı bir yerde bekletmek etkili bir önlem olacaktır. Ayrıca iç çamaşırlarınızı hassas çamaşırlarla birlikte yani düşük ısıda değil, etiketinde belirtildiği şekilde ve mümkün olan en yüksek ısıda yıkamalı, kullanmadan önce ütülemelisiniz.

Çamaşır makinelerini tam kapasite doldurmadan çalıştırmak ciddi anlamda su ve enerji kaybı, makine dolana kadar benzer renklerin birikmesini beklemek ise zorlu bir süreç olabiliyor. Bu sorunun önüne geçebilmek için renk koruyucu mendiller kullanabilirsiniz. Renk koruyucu mendiller mikro gözenekli yapısı ile ortaya çıkan fazla boyaları kendi üzerinde toplayarak giysilerinizin üzerine geçmesini engeller. Ürünü yıkama öncesinde çamaşırlarla birlikte makineye, yıkama bitince ise çöpe atabilirsiniz lakin ben genelde 2 defa kullandığımda bir problemle karşılaşmıyorum.

Giydiğiniz her kıyafetin tertemiz ilk günkü gibi olması temennisiyle! 🙂

Görsel Kaynak

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here