Gönüllerimizde taht kurmayı başarmış yazar J.K. Rowling’in kaleme aldığı serinin ikinci kitabı Harry Potter ve Sırlar Odası, 1998 yılında Birleşik Krallık’ta yayımlandı. Kitabın beyaz perde uyarlamasında ise yola birinci filmin yönetmeni Chris Columbus ile devam edildi.

Chris Columbus, oldukça zayıf Felsefe Taşı uyarlamasından sonra bu filmde, kendini biraz da olsa aşmayı başarıyor. Özellikle, hikayeye yeni eklenen ve/veya daha fazla görünür olan karakterlerin uyarlamasındaki özeni ile ön plana çıkıyor Columbus. Gelin, başarıyla yansıtılan bu karakterleri birlikte inceleyelim.

Lucius Malfoy (Jason Isaacs)

Felsefe Taşı’nda sürekli bahsini açtığı ve öve öve bitiremediği Draco’nun babası ile bu filmde tanışıyoruz. Sihir Bakanlığı’nda çalışan Lucius Malfoy, aynı zamanda Hogwarts’ın yönetim kurulunda. Voldemort’un güçlü olduğu dönemde onun en sadık hizmetkarı olduğunu biliyoruz. Platin sarısı saçları, kibirli tavırları ve düşmanca bakışlarıyla karakteri oldukça başarılı yansıtıyor Jason Isaacs.

Molly Weasley (Julie Walters)

Weasley’lerin annesi olan Molly Weasley’i, Felsefe Taşı’nda kısa bir süreliğine King Cross Tren İstasyonu’nda görüyoruz. Öte yandan bu filmde kendisini yakından tanıma fırsatı buluyoruz. Özellikle Ron ve ikizlerin Harry’yi kurtarmak için kaçırdıkları uçan araba yüzünden, Molly tarafından bir ton azar işittikleri sahneyi hangimiz unutabilir? Sevdikleri için her şeyi göze alan, fedakâr ve koca yürekli anne Molly Weasley.

Gilderoy Lockhart (Kenneth Branagh)

Merlin Nişanı, Üçüncü Sınıf, Karanlık Sanatlara Karşı Savunma Birliği’nin Onur Üyesi ve beş kere üst üste “Cadı Gündemi’nin En Büyüleyici Tebessüm Ödülü” sahibi Gilderoy Lockhart, Harry’nin ikinci yılında adeta kabusu olmuştu. Şöhret düşkünü Lockhart’ı canlandıran İrlandalı oyuncu Kenneth Branagh, filmde karaktere en çok oturan oyunculardan biri.

Başarıyla uyarlanan karakterler şöyle dursun, filmin senaryosu ve kurgusunda göze çarpan eksikliklerden biraz söz edelim.

Harry’nin Yaz Tatili

Eniştesi Vernon Dursley’nin şirketinin ortaklık kurmak istediği Bay Mason ile eşini evlerine davet ettiği akşamda olanlar yüzünden, Harry’ye uzun bir süre ağır ceza verildiğini kitaptan biliyoruz. Özellikle Hogwarts ile ilgili tüm eşyalarının kilit altında tutulduğunu, aç bırakıldığını, kapısındaki delikten çorba verildiğini ve günde sadece iki kez, tuvalet ihtiyacını gidermek için odadan çıkarıldığını filmde görmüyoruz.

Bunun dışında tatilinin son bir ayını Weasley’lerin evi olan Kovuk’ta, Ron ve abileriyle geçirdiğini de filmde bilmiyoruz. Biraz da olsa evde vakit geçirdiğini görmek, arka bahçede Quidditch antrenmanı yaptıklarını izlemek fena olmazdı.

Yanlışlıkla Borgin & Burkes’e Cisimlenmek

Harry, ikinci sınıf alışverişi için Diagon Yolu’na uçuç tozu ile cisimlenirken telaffuzundaki hata yüzünden yanlışlıkla Diagon Yolu’nun arkasında kalan ve karanlık büyücü ve cadılarla dolu olduğu bilinen, Knockturn Yolu’ndaki “Borgin ve Burkes” adlı dükkana cisimlenir. Filmde, Harry’nin bu tekinsiz dükkandan hemen uzaklaştığını izliyoruz. Ancak kitapta, Lucius Malfoy’un oğlu Draco ile birlikte dükkana girdiğini okuyoruz. Lucius’un, Sihir Bakanlığı’nın yaptığı ani baskınlardan dolayı evinde bulundurduğu kara büyü ile dolu eşyalarını satmak için Bay Borgin ile pazarlık yaptığını biliyoruz. Tom Riddle’ın günlüğü dışında elinde birçok büyülü eşya olduğunu bilmek, karakterin derinliği açısından önem arz ediyor.

”Neredeyse Kafasız” Nick’in 500. Ölüm Günü Partisi

Kendisini okulun hademesi Filch’in elinden kurtaran Gryffindor’un hayaleti Nick’e verdiği söz üzerine Harry, Ron ve Hermione ile birlikte zindanlarda 500’üncüsü düzenlenecek ölüm günü partisine gitmek zorunda kalır. Cadılar Bayramı’na denk gelen partiye giden bu üçlünün, dönüş sırasında asıl şölene yetişip bir şeyler atıştırmak için koşturdukları sırada, Harry’nin kulağına Basilisk’in sesi gelir. Sesi takip ederken kendilerini, duvarında kanla Sırlar Odası’nın açıldığına dair bir yazı bulunan ikinci kat koridorunda bulurlar. Şölenden dönen bir grup öğrenciyle orada denk gelmeleri, şüpheleri üzerlerine çekmelerine sebep olur.

Diğer bir yandan filmde, Profesör Lockhart’ın ricası (Harry böyle bir ricayı kabul etmez) üzerine hayran mektuplarına cevap yazmak için gittiği gece, ortak salona dönüşte Ron ve Hermione ile karşılaştığı sırada, Harry’nin duyduğu sesi takip ederek duvar yazısına denk gelmelerini izliyoruz. Harry’nin alakasız bir şekilde arkadaşlarıyla karşılaşmasına mı yoksa Lockhart’ın ricasını kabul etmesine mi şaşırsak bilemedik.

Lockhart’ın Düzenlediği Sevgililer Günü Şöleni

Sevgililer Günü’nde Lockhart’ın giydirdiği ve müzikli mesajlar taşıyan cücelerden bir tanesi, Harry’ye Ginny tarafından ulaştırılmak üzere gönderilen mesajı ona zorla dinletir ve Harry’nin oradan hızla uzaklaşmak için çabaladığı sırada, çantası yere düşer ve çantanın içindekiler etrafa dağılır. Bu sırada, Tom Riddle’ın günlüğünün üzerine bolca mürekkep dökülür. Ancak Harry eğilip günlüğü aldığında mürekkep kaybolmuştur. Bu durumun dikkatini çekmesi üzerine Harry, geceleyin yatağında günlüğüne bir şeyler yazıp çizmeyi dener fakat bunlar günlük tarafından emilir ve kısa süre içinde Tom Riddle’dan yazdıklarına cevap alır.

Filmde, bu duruma benzeyen, gerekçesini veya bağlantısını açıklayamadığımız bir sürü sahnenin olması, uyarlamanın bir hayli zayıf kalmasına sebebiyet veriyor. Öte yandan filmde, başarıyla uyarlanan karakterler ve müzikler ile dengenin sağlandığını söyleyebiliyoruz.

Kaynak: Rowling, J. K. Harry Potter ve Sırlar Odası. (2016). İstanbul: Yapı Kredi Yayınları

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here