Yazıyı okumaya başlamadan önce:

İngiliz yazar J.K. Rowling’in (Joanne Kathleen Rowling) kaleminden çıkan ve birçoğumuzun – özellikle Y kuşağının – hayallerinde geniş yer edinen bu serinin ilk kitabı ”Felsefe Taşı”, 1997 yılında Bloomsburry adlı yayınevi tarafından Birleşik Krallık’ta yayımlanır. Kısa sürede geniş kitlelerin kalbini fetheden bu kitap, ABD’li dev yapım şirketi Warner Bros’un ilgisini çeker ve bu sayede ilk film Chris Columbus’un yönetmenliğinde, 2001 yılında vizyona girer.

Ülkemizdeki yayın hakları başta Dost Kitabevi’nde olan kitap, ”Harry Potter ve Büyülü Taş” olarak raflarda yerini almıştır. O dönemde yeterli ilgiyi göremeyen kitabın yayın hakları Yapı Kredi Yayınları’na devredildikten ve beyaz perde uyarlaması vizyona girdikten sonra Harry Potter ülkemizde hak ettiği değere ulaşabilmiştir.

Vizyona girdiği dönemden tam 17 yıl geçen bu filmi, edebiyat uyarlaması bağlamında sizler için inceledik.

Harry’nin Sıradan Yaşamı

Filmin 12’nci dakikasında Harry’nin bir büyücü olduğunu öğrendiğine şahit oluyoruz. Harry’nin Hogwarts öncesindeki hayatı kısa bir şekilde geçiştiriliyor. Örneğin Harry’nin, önceki okulunu, kuzeni Dudley ve arkadaşları tarafından hırpalandığını, kuzeninin eski kıyafetlerini giydiğini, merdiven altındaki dolabının örümceklerle dolu olduğunu bilmiyoruz filmi izlerken. Dolayısıyla kitapta ince ince işlenen Hogwarts öncesindeki olaylar maalesef filmde yer almıyor.

”Sen bir büyücüsün Harry”

Hagrid’in Harry’yi 11’inci yaş gününde ziyaret ederek büyücü olduğunu ve Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’na kabul edildiğini söylediği bölümde Harry, anlatılanlara çok çabuk ikna oluyor. Ancak kitapta Gryffindor’a seçildiği ana kadar yaşananların bir rüya ya da Dursley’lerin bir şakası olduğunu düşünüyor. Harry’nin endişesine ve şüphesine yer verilmeyen filmde, inandırıcılık zayıf kalıyor.

İlk Karşılaşma

Diagon Yolu’ndaki ilk alışverişte, Hogwarts üniforması için ”Madam Malkin’in Her Duruma Göre Cüppeleri” adlı dükkana giren Harry, burada sarışın, kötücül bakışlı ve bezgin konuşan bir çocuk olan Malfoy ile tanışıyor. Daha tanışır tanışmaz ailesinin ne kadar zengin olduğundan, babasının onunla ne kadar gurur duyduğundan ve sadece köklü büyücülerin Hogwarts’a alınması gerektiğinden bahseden Malfoy, Harry’ye Dudley’i hatırlatarak onda olumsuz izlenimler bırakıyor. Öte yandan filmde ilk karşılaştıkları yer, birinci sınıfların bina seçimi için bekletildiği giriş olarak veriliyor. Burada ayaküstü Ron ile uğraşan Malfoy, Harry’nin ilgisini çekmeye çalışıyor ancak başarılı olamıyor.

Üçlünün İlk Defa Bir Araya Geldiği Kompartıman

Harry’nin en yakın arkadaşları olan Ron Weasley ve Hermione Granger ile bir araya geldiği bölümde Ron’un, büyü yapmaya çalışırken Hermione’nin çıkagelmesini ve büyü yapmasını izliyoruz filmde. Okul başlamadan önce ders kitaplarını ezberleyen Hermione, evde de birkaç büyü denemesi yaptığını söylüyor. Ancak Harry Potter evrenine az çok hakim olan insanlar, 17 yaş altındaki cadı ve büyücülerin Hogwarts dışında büyü yapmalarının yasak olduğunu bilirler. Dolayısıyla bu durum, kafalarda soru işaretlerine sebep oluyor.

Profesör Binns Nerede?

Sadece Hermione’nin yüksek notlar aldığı Sihir Tarihi dersini oldukça monoton bir şekilde veren ve hayalet olan Profesör Binns, filmde hiç yer almıyor. Tarihteki önemli büyücülerden Cincüce Ayaklanmaları’na kadar geniş konu yelpazesi içeren bu dersi filmde biraz da olsa görmek fena olmazdı.

Albus Percival Wulfric Brian Dumbledore

Hogwarts Müdürü, Büyüceşura Baş Büyücüsü ve Uluslararası Büyücü Konfederasyonu Başkanı olan Dumbledore, modern zamanların en büyük büyücüsü olarak bilinir. Ayrıca saydığımız bu özelliklere rağmen hafifçe ”çatlak” olduğu söylenir. Yemek şölenlerindeki anlamsız konuşmaları, buna en büyük örnektir. Diğer yandan filmde bu karakterin oldukça ağır başlı ve bilge bir kişiliği var.

Harry’nin Quidditch Macerası

Harry’nin, Malfoy ile ilk Quidditch dersindeki atışmalarına şahit olan Profesör Mcgonagall, Harry’nin uçma yeteneğine hayran kalır. Bu sayede daha ilk yılında Gryffindor Quidditch takımına ”arayıcı” olarak girer. Kitapta bu olay ilk maça kadar sır gibi saklanır. Harry, takımın kaptanı olan Oliver Wood ile gece yarıları gizlice antrenman yapar. Filmde ise Harry’nin takıma alınması hızlı bir şekilde tüm okula yayılır.

Gece Yarısı Düellosu 

Filmde hiç yer almayan bu bölümde, Malfoy, Harry’i kışkırtarak büyücü düellosuna davet ediyor. Gece yarısı kupa odasında buluşmak üzere sözleşiyorlar. Bunu duyan Hermione, geceleri öğrencilerin okulda dolaşmaları yasak olduğu için Harry ve Ron’u durdurmak istiyor. Bu sırada Gryffindor Ortak Salonu’nun geçidini sağlayan Şişman Kadın ortadan kayboluyor. Yatakhaneye geri dönemeyen Hermione, bu ikiliye katılmak zorunda kalıyor. Kupa odasına doğru koşarken merdivenlerde uyuyakalan Neville’a rastlıyorlar ve onu da yanlarına alıp devam ediyorlar. Buluşma yerine vardıklarında her şeyin bir tuzak olduğunu ve hademe Filch’in onları aradığını öğreniyorlar. Yakalanırlarsa başlarına büyük bela açılacağını bilen dörtlü, hızla oradan uzaklaşıyor. Ancak kullandıkları geçitler yüzünden yollarını şaşırıyorlar ve bir anda kendilerini 3. kat koridorunda buluyorlar. Olanlar yetmezmiş gibi olaylara bir de hortlak Peeves ekleniyor. Okulu inleten Peeves yüzünden en yakınlarındaki odaya saklanıyorlar ve üç başlı köpek olan Fluffy ile bu şekilde karşılaşıyorlar. (Gece yarısında yaşadıkları adrenalin dolu bu macerayı okurken nefesini tutmayan yoktur.)

Filmde ise, Harry, Ron ve Hermione’nin akşam yemeğinden yatakhaneye dönerlerken kullandıkları merdivenin aniden değişmesi sonucu kendilerini 3. kat koridorunda bulmalarını izliyoruz. O koridora girmeden farklı bir merdiven kullanıp binalarına gidemezler miydi? Filmin bu rastlantıyı oldukça yüzeysel bir şekilde ele almasının büyük bir saygısızlık olduğunu söylemek pek de yanlış olmaz.

Norveç Pütürlüsü Norbert

Tanıştığı bir yabancının ona büyük bir ejderha yumurtası vermesiyle Hagrid’in uzun zamandır düşlediği hayali gerçekleşir. Ancak kulübesini gözetleyen Malfoy yüzünden hevesi kursağında kalır. Hagrid’in Dumbledore’un kulağına gitmeden adını Norbert koyduğu bu vahşi hayvandan kurtulmaktan başka şansı yoktur. Bunun için Ron’un Romanya’da ejderhalar üzerine çalışan en büyük abisi Charlie Weasley, yardımlarına koşarak birkaç arkadaşını ejderhayı almaları için Hogwarts’a gönderir.

Okulun en yüksek kulesi olan Astronomi Kulesi’nde buluşmak için plan yaparlar. Harry ve Hermione’nin gece yarısı Görünmezlik Pelerini ile birlikte Norbert’ı sandığın içinde Hagrid’in kulübesinden kuleye taşıdıkları gerilim dolu kısmı filmde de görmek isterdik. Ancak filmde, bu olay oldukça üstünkörü ele alınıyor.

147 dakikalık filme kitaptaki tüm detayların sığdırılmasının mümkün olmadığı konusunda hepimiz hemfikiriz. Fakat yukarıda bahsedilen detayların birçoğu seri için önem arz ediyor. Bununla beraber Felsefe Taşı’nı giriş filmi olarak ele aldığımızda Rowling’in yarattığı büyücü evrenini daha iyi kavramamız gerekiyordu.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here