Bir Çocuk Nasıl Düşünür, Daha Önemlisi Ne Kadar Derinden Hissedebilir?

Parçalanan bir ailenin kızı, 11 yaşındaki Luz Maria Castillo, büründüğü sessizliğin içinde o çok sevdiği lotarya kartlarında tesellisini arıyor. Her kart farklı bir anıyı temsil ediyor. Aşk, sadakat, aidiyet, şiddet, trajedi, umut… Luz kartları bir bir açarken bir ailenin aslında pek çok ailenin dramını dile getiriyor.

Mario Alberto Zambrano, romanında hatırlamanın önemini anımsatıyor bize. Unutmaya çalışırken bile hatırlamaya ihtiyaç duyduğumuzu ve hatırladıklarımızın bir toplamı olduğumuzu anlatıyor ve bir çocuğun iç dünyasından yazıyor bütün bunları.

Lotarya genellikle Meksika tombalası olarak bilinen bir şans oyunu. Oyunda toplam 54 oyun kartı var ve bunların her biri bir bilmece barındırıyor. Kartlarda geleneksel bilmeceler mevcutken bazen dağıtıcılar kendi bilmecelerini de yaratabilmekte. Dağıtıcı bilmeceyi sorduktan sonra, oyuncular oyun kartonlarındaki uygun yerleri kapatırlar ve kazanan oyuncu Lotarya diye bağırır.

Amerikalı yazar Mario Alberto Zambrano’nun 2013 tarihli ilk romanı Lotarya, birer oyun kartına karşılık gelen 54 kısa bölümden oluşuyor.

“Adım Luz. Luz Maria Castillo. On bir yaşındayım. Ben daha doğmadan tanıyordun beni, buna eminim ama yine de en başından başlamak istiyorum. Çünkü senden başka kiminle konuşabilirim ki?”

Luz, Meksika’dan Amerika’ya taşınan dört kişilik Castillo ailesinin en küçüğü.
Yaşadığı travmatik olaylar yüzünden konuşmayı bırakıyor ve rehabilitasyon merkezinde psikolojik destek alıyor. Doktorlar, her gün bir lotarya kartı çekmesini ve ona bakarak içinden geçenleri yazmasını istiyorlar. Bunun sonucunda Luz yaşadıklarını Lotarya destesinden rastgele kartlar seçerek anlatıyor. Bu zorlu süreçteki tek sığındığı şey Lotarya kartları oluyor..

Gerilim ve merak duygusunun iç içe olduğu romanda dünyanın pek çok yerinde karşımıza çıkabilecek bir aile dramı anlatılıyor. Luz’un hayalleri ve özlemi büyük bir özenle işleniyor ve aile içi şiddet okuyucuyu derinden etkiliyor.

“Ne zaman Deniz Kızı sorulsa, iki yanına sarkıttığı kollarıyla suyun üzerindeki vücuduna, uzun ve dalgalı saçlarına bakar ve o olduğumu hayal ederdim. Güzel veya yetişkin olduğu için değil, nerede yaşarsa yaşasın hiçbir şey veya hiç kimse ona dokunamadığı ver istediği her yere yüzebildiği için.”

Şiddetin büyük depremler yaratacağını bir kez daha anladığımız, kötülüklerle dolu dünyanın bir kız çocuğu tarafından tasvir edildiği Lotarya herkesin okuması gereken kitaplar arasında.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here