Bakabiliyorsan, gör
Görebiliyorsan, fark et

Körlük, orijinal adıyla “Ensaio Sobre a Cegueira” 1995 yılında Portekizce olarak yayınlanmış bir kitap.
Yazarı Jose Saramago, 1922 doğumlu ve 2010 senesinde hayatını kaybetmiş usta bir kalem.
Saramago, bu kitabı kaleme aldığında 73 yaşındaydı. 73 senelik, dolu dolu bir ömrün sonunda böyle nefis bir kitap çıkabilirdi hiç şüphesiz. 1998 yılı Nobel Edebiyat Ödülünün sahibi de Körlük oldu tabii.

Kitapta, adından da anlayacağımız gibi, bir “körlük” vakası yaşanıyor. Bir salgın halinde yayılan, herkesin tek tek kör olduğu bir dünya. Kimsenin ya da hiçbir yerin adı olmayan bir dünya. Zaten önemli olan isimler değil, yaşananlar. Saramago kitapta tüm insanlığın ortak bencilliğini, vurdumduymazlığını anlatıyor. Tüm bunlar evrensel.

Kitabın en başında bir adam kör oluyor ve sonra bu körlük hızlıca yayılıyor. İnsanlığın körlere tepkisiyse korkunç. Bir kadın hariç herkes beyaz bir körlüğe gömülüyor. Körlüğün bireye ve topluma yaptıkları, insanların tüm bencilliğiyle birbirine yaptıkları… Akıl almaz bir dünyayı tasvir ediyor Saramago. Bu öyle bir tasvir ki gözünüzün önünde canlanıyor her şey. Bir körlük dünyasını görüyorsunuz bu kitabın sayfalarında. Harikulade bir dil kullanım gücü var yazarın.

Ama bu kitaptaki sadece alışılageldik bir körlük değil. Körlük büyük bir metafor. İnsanoğlunun bencilliğini, modern toplumun kapitalist düzenin içinde sıkışmışlığını ve asla fark edemedikleri büyük körlüğü anlatan bir metafor. Onların zaten göremedikleri dünyalarının ve canavarlaştıklarının bir dışavurumu.

Jose Saramago’nun kendine has bir tavrı var. Diyalog çizgileri olmayan, sadece nokta ve virgül kullandığı bir tekniği. Okumaya başlandığında bu tarz biraz korkutsa konu derinliği ve Saramago’nun dili sayesinde da kitap gayet akıcı. Körlük, 2008 yılında Fernando Meirelles yönetmenliğinde beyaz perdeye de aktarılmış. Ancak tabii ki tek bir cümlesi dahi atlanmaması gereken bu kitap için ne kadar iyi olursa olsun film yetersiz kalacaktır.

Körlük hikayesini Saramago’nun devam kitabı olarak yazdığı “Görmek” ile devam ettiyor.
Aslında sonu ya da devamı değil, önemli olan yaşananlar. İnsanlığa bir ders veriyor adeta.

“Bence biz kör olmadık, biz zaten kördük. Gören körler mi? Gördüğü halde görmeyen körler.”

Herkesin okuması ve okurken kendi körlüğünü de durup düşünmesi gereken bir kitap.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here