Kışlar her zaman zor geçer. Aşırı hava şartlarının yanında trafik sorunları ve kısalan günlerin etkisiyle çoğu insanın evden çıkası gelmez. Ancak evden çıkıp kulaklıklarınızı taktıktan sonra o soğuk havada yürümeye başladığınızda bazen biraz daha hoş görünür kış insanın gözüne. İşte o soğuk havalarda yürüyüşlerinizi daha keyifli hale getirecek ve sizi bir nebze mutlu edecek on şarkı!

10- The Florist – Nilüfer Yanya

Nilüfer Yanya ismini daha önce pek duymadıysanız ileride bol bol duymaya hazır olun çünkü son dönemlerin belki de en hızlı yükselen alternatif sanatçısı kendisi. Adından da anlayabileceğiniz gibi babası Türk olan Yanya Londra çıkışlı bir müzisyen. The Florsit şarkısı ise soğuk havalarda oldukça tercih edilesi.

Your favourite colours, and 2D lovers
You’ve been keeping clean
Living off plant feed, and fertiliser
This one’s a fighter

9- Misread – Kings of Convenience

Norveçli iki arkadaşın grubu olan Kings Of Convenience’ın bu listede olmasının en büyük sebebi belki de bu ikilinin soğuk ne demek gerçekten biliyor (Norveç’te yaşıyorlar sonuçta) ve bunu müziklerine oldukça başarılı bir şekilde aktarabiliyor olmaları.

The observation I am doing could
Easily be understood
As cynical demeanour
But one of us misread…
And what do you know
It happened again

8- Slacks – St. South

Slacks sıra dışı bir parça. Özellikle başındaki piyano partisyonu ile dinleyiciyi direkt kendine çekiyor. Soğuk kış günlerinde kesinlikle içinizi ısıtacak bir parça.

Your fakers are fine, but your water ain’t wine
So stop feeding me, ‘a little more time’.

7- Cigarette Daydreams – Cage The Elephant

Cage The Elephant Melophobia’yı ilk piyasaya sürdüğünde belki bu şarkı albümdeki en dikkat çeken şarkılardan biri olmuştu.Cigarette Daydreams’i Matt Schultz’un duygusal bir haldeyken yazdığını anlamak hiç de zor olmasa gerek.

You can drive all night
Looking for the answers in the pouring rain
You wanna find peace of mind
Looking for the answer

6- Lift – Radiohead

Lift aslında oldukça eski bir şarkı. The Bends dönemi Radiohead şarkılarından biri fakat ancak 2017 yılında bir albümde kendine yer bulabildi.

This is the place
Sit down, you’re safe now
You’ve been stuck in a lift
We’ve been trying to reach you, Thom

5- She Looks To Me – Red Hot Chili Peppers

Stadium Arcadium’un gizli yıldızlarından biri She Looks To Me. Rahatlatıcı melodisi ve akılda kalan nakaratıyla yürürken size eşlik edecek parçalardan bir başkası.

‘Cause it’s not right,
I’m magnetised
To somebody that don’t feel it
Love paralyzed,
She’s never gonna need me

4- Magnetised – Tom Odell

Magnatised Wrong Crowd’ın en başarılı şarkılarından biri. Türkiye’de de bu sene canlı izlediğimiz Tom Odell, yalnız yürüyüşler için harika parçalar yazan sanatçılardan biri.

 

3- Fire Escape – Foster The People

Foster The People ilk albümü ile çok ilgi çekmişti. İkinci albümünde o kadar ilgi görememişti. Fire Escape de o albümü kapatan parçalardan biri olarak belki de o albümdeki en akılda kalan parçalardan.

I see the seasons change
All the young faces come and replace the dying ones
Sit out on Lexington and Vine
All the pimps and prostitutes wave you down at stopping signs

2- Premiere Gymnopedie – Erik Satie

Erik Satie sıradışı bir insan. “Salon Müzikleri” adı altında bile bir çalışması olan sanatçının en popüler parçası olan Premiere Gymnopedie soğuk hava hissini söz olmadan da içinize işleyen bir şarkı.

1- Everything’s Not Lost – Coldplay

Everything’s Not Lost Coldplay’in ilk albümü Parachutes’ü bitiren şarkı. Şu an ne kadar geride kalmış bir parça gibi gözükse de sıradışı bir şarkı. Kışın kendisi gibi melankoli içinden umut çıkaran bu parçayı kışın yürürken dinlemek çok farklı bir deneyim.

 If you ever feel neglected,
If you think all is lost,
I’ll be counting up my demons, yeah,
Hoping everything’s not lost.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here