Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
1

Bazı şarkılar gerçek hikayeleri, bazıları ise gerçek olmayan kısa bir hikayeyi anlatır. Dinlerken gözlerinizin önünden bir film şeridi gibi geçen, sözleriyle bize farklı kişilerin farklı dünyalarını ve hayatlarını izah eden şarkıların anlatmak istediği hikayeleri sizlerle paylaşmak istedik.

Hurricane – Bob Dylan

Rubin “Hurricane” Carter’ın gerçek hikayesine dayanarak, Dylan’ın anlatısı, dünya şampiyonu olma yolunda bir boksörün teninin rengi nedeniyle hiçbir kanıt olmadan üçlü bir cinayet için nasıl mahkum edildiğini anlatıyor. Güçlü politik teması, boksörün haksız bir şekilde nasıl suçlandığı Dylan’ın şarkısında adım adım anlatılır. Şarkı toplumdaki gerçek suçluların kim olduğunu ve sürekli şahit olduğumuz adaletsizliği yansıtacak bir çağrıdır.

 

Eleanor Rigby – The Beatles

Şarkı yalnız hayatlar süren iki karakterin, Eleanor Rigby ve Peder Mckenzie, yalnız yaşamlarını yan yana yerleştiriyor. Rigby ve Mckenzie paylaştıkları yalnızlığa rağmen, her biri kendi yollarına doğru yürüyormuş gibi hiçbir zaman karşılaşmazlar. Sıklıkla gözden kaçırdığımız ve acılı yalnızlıklarının hayattaki tek yardımcıları olduğu anlatan bir hikayedir.

 

Stan – Eminem & Dido

Eminem’in efsanevi Marshall Mathers LP‘sinden, Stan şarkısı “hardcore” bir Eminem hayranın Eminem’e yazdığı bir hayran mektubundan çıkıp bir saplantıya dönüşmesini anlatır. Şarkı üç karakterin perspektifini barındırır: Stan, Eminem ve Dido‘nun “Thank You” şarkısının nakaratını depresif bir şekilde okuyan Stan’in karısı. Bu şarkı o kadar popüler olmuştur ki, Oxford Dictionary bile “Stan” terimini İngiliz sözlüğüne eklemiştir ve bu kelimeyi  “belli bir ünlünün aşırıya kaçık veya saplantılı bir hayranı” olarak tanımlamıştır.

 

All Lights Out – Kanye West

Bu şarkıda Kanye, birinci kişi ağzından anlatım kullanarak eşinin onu aldattığı erkeğe saldıran ve suçundan dolayı ailesinden uzaklaştırılan bir adamın hikayesini anlatır. Anlatı, görüntü bakımından zengindir, şarkıyı gözünüz kapalı dinlediğinizde olayları gözünüzde canlandırabilirsiniz. Adam artık suç işleyen bir ünlü olduğu için Kanye bizzat karakterin karşı karşıya kaldığı spot ışığa odaklanır. Hikaye, aynı zamanda şiddet ve siyahi kültür ilişkisinin bir yansımasıdır.

 

Keisha’s Song- Kendrick Lamar

Bu şarkının hikayesi gösterişli arabalara işaret eden bir fahişeyle ilgilidir. Bir kızın müşterileri tarafından kendisine günlük olarak uygulanan travmaya odaklanan Kendrick, bu genç kızın işini yadırgamaktan ziyade, onun acısını tanır.

Şarkının ikinci kısmında, dinleme cihazı taktığını bildiği bir sivil polisin yer aldığı sahneyi anlatıyor. Kız bunu bilse de umursamıyor çünkü hapishanenin onun zamanını geçirdiği bulvardan daha iyi bir yer olabileceğini düşünüyor.

Üçüncü kısımda Kendrick odağı yeni bir kıza çevirir, Keisha. Keisha, Kendrick’in gerçekten tanıdığı 17 yaşındaki bir kızdan esinlenilmiştir. Keisha’nın yol kenarında bedenini satmasını gördükten sonra Kendrick eve gidip bu şarkıyı yazmıştır.

Kaynakça:1, 2

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
1

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here