Yazdan kalma güneşli günleri geride bıraktığımız bu hafta itibariyle soğuk havalar kendini yavaş yavaş hissettirmeye başladı. Kış mevsiminin ayrı bir tadı olsa da bunun keyfini en iyi şekilde çıkarmak için sahip olmamız gereken en önemli etmen ise tabii ki sağlığımız!

Soğuk ve kuru havaların her bünyede yarattığı etki değişkenlik gösterse de hemen hemen herkeste cilt kuruluğu, düşük bağışıklık sistemi, yorgunluk gibi benzer reaksiyonlar ortaya çıkıyor. Ancak içinde olduğumuz geçiş dönemlerinde ve kış boyunca uygulayacağımız basit yöntemlerle kışı en verimli şekilde geçirmek mümkün!

1. Pazarı Es Geçmeyin

Mevsiminde tüketeceğiniz vitamin deposu sebze ve meyvelerle vücudunuzun C vitamini eksikliğini tamamlamalısınız. Bu sayede  bağışıklık sisteminizin güçlenmesiyle kolay kolay hasta olmayacak ya da çok hafif atlatacaksınız. Mevsim meyve-sebzeleri arasında; turunçgiller, Trabzon hurması olarak da bilinen cennet elması, pırasa, kereviz, karnabahar, brokoli gibi besinler yer alıyor. Semtinizde bulunan pazara uğrayarak hem sağlıklı hem de ekonomik menüler elde edebilirsiniz!

2. Cildinize İyi Bakın

Soğuk havalar beraberinde kuru bir cildi getirir. Solmuş ve çatlamış bir cilt yerine aydınlık, canlı ve bariyeri güçlendirilmiş bir cilde sahip olmayı herkes ister. Bildiğiniz üzere cildimizin en önemli nem kaynağı sudur. Uzmanlar günde en az 2-2,5 litre su içilmesinin cilt sağlığında çok etkili bir rol oynadığını söylemektedir. Su içerek içeriden desteklediğiniz cildinizi gerektiği durumlarda dışarıdan da desteklemelisiniz. Çünkü nem oranının az olduğu zamanlarda yalnızca su içmek yeterli gelmeyebilir. Bu gibi durumlarda cilt tipinize uygun el, yüz ve dudak nemlendiricilerini düzenli şekilde kullanarak deformasyonun önüne geçebilirsiniz.

3. Kovandan Gelen Mucize: Propolis

Propolis, arıların bitkilerden ürettiği, kovan içi temizlikte ve kovanın yalıtımında kullandıkları bir maddedir.

Propolisin M.Ö. 350’ye kadar giden uzun bir kullanım geçmişi vardır. Yunanlılar onu apseler için kullanırken Asurlular yara ve tümör tedavisinde kullanmışlardır.

İçeriğinin önemli bir bölümünü flavonoitlerin oluşturduğu propolisin bileşiminde, polifenoller, fenolik asitler ve bunların esterleri, terpenler, steroitler, B1, B2, C ve E vitaminleri, mineraller ve aminoasitler yer alır.

  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Diş, diş eti ve ağız yaralarını iyileştirir.
  • Vücuttaki sağlıklı hücre sayısının çoğalmasına destek olur.
  • Doğal antibiyotik olduğundan viral enfeksiyonları önler.

Kısaca, eczanelerden farklı türlerini temin edebileceğiniz propolisi evinizden eksik etmeyin!

4. Bitkilerle Dost Olun

Kış aylarında geçireceğiniz soğuk algınlığı, nezle gibi hafif ama veriminizi ve hayat kalitenizi düşürecek hastalıkları bitki çayları ile hafifletebilirsiniz. Bitki çaylarını marketlerde satılan paketli ürünlerden ziyade aktarlardan temin etmeniz etkilerini büyük oranda artırır. Bitki çayları yalnızca hasta olmanızı engellemekle kalmaz, mevsim gereği hareketsiz yaşama bağlı vücutta biriken toksinlerin ve ödemlerin atılmasına yardımcı olur. Ada çayı, ıhlamur, nane-limon, tarçın-zencefil, yeşil çay gibi bitkilerin çaylarını tüketebilirsiniz.

5. Güneş Alın

Hava nedeniyle kapalı alanlara mahkum olduğumuz kış aylarında zaman zaman da olsa güneş yüzünü gösteriyor. İşte o günleri alışveriş merkezlerinde ya da evde, iş yerinde geçirmek yerine açık alanlarda güneş alın. Böylece hem enerjiniz yükselecek hem de D vitamini depolayacaksınız!

Sağlıklı ve dolayısıyla mutlu geçecek günler için yapılabilecekleri sizler için beş kısa başlık altında derledik. Dileriz kar oynamaya doyduğunuz, enerjinizi hiç kaybetmediğiniz bir kış mevsimi olur!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here