Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

Özellikle ‘The Office’, ‘Sherlock’ dizileri ve ‘The Hobbit’ serisindeki performanslarıyla tanıdığımız Martin Freeman, 8 Eylül 1971’de Hampfire’da yani İngiltere’de dünyaya geldi. The Office’te ‘Tim Canterbury’ rolünü kapana kadar sayısız İngiliz dizisinde rol alan Freeman, asıl patlamasını bu dizide yaşadı ve kariyeri yükselişte geçti. Ayrıca 2003 yapımlı ‘Love Actually‘ filmiyle de büyük sükse yapan Freeman, 2012’de çıkan ‘The Hobbit: An Unexpected Journey‘ ile 2010’da yayına giren ve başrolünü Benedict Cumberbatch ile paylaştığı Sherlock dizisiyle yeteneğini bütün dünyaya kanıtlamış oldu.

The Office dizisi zamanlarından.

İLK YILLARI

Çocukluğu sırasında anne ve babası ayrılan Freeman, Londra’da büyüdü ve sadece 10 yaşındayken babasının ölümünü yaşamak zorunda kaldı. Dini bir okulda eğitim hayatına başlayan Martin Freeman, daha sonra drama ve tiyatro eğitimi veren bir okula geçti. Londra Ulusal Tiyatrosu‘nda da defalarca oyunlarda rol aldı. 2001 yılında ise The Office kadrosuna katılmasıyla hayatı tamamen değişti ve kariyerinde büyük bir ilerleme kaydetti. 2005 yapımı BBC dizisi The Robinsonsda başrol oynayan Freeman, 2007’de Gavin Claxton‘ın yazıp yönettiği The All Together filminde oynadı. Aynı yıl Bill Kenwright yapımı The Last Laugh isimli tiyatro oyununda Roger Lloyd Pack, Jamie Hogarth ve Christopher Mellows ile rol aldı.‘Faith No More’ grubunun I Started a Joke cover parçasının video klibinde yer alan Freeman ayrıca BBC 6 Music kanalında programlar sundu. Mayıs 2009’da dört bölümlük bir komedi dizisi olan Boy Meets Girlde başrol oynadı.

GÜNÜMÜZ YILLARI

2010 yılında yayına giren Sir Arthur Conan Doyle klasiği  ‘Sherlock Holmes’ kitabının günümüze uyarlanmış hali olan ‘Sherlock’ dizisinde John Watson rolüyle karşımıza gelen Freeman, çoktan bu rolle gönlümüze taht kurmuş durumda. Ayrıca bu rolle 2011 yılında ‘En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu’ dalında bir de BAFTA ödülü kazandı ayrıca 2012 ve 2014 olmak üzere iki kere Emmy ödülüne aday gösterildi. Ayrıca dizideki rol arkadaşı Amanda Abbington ile 17 yıldır bir birlikteliği olan Freeman’ın, yine bu birliktelikten iki de çocuğu var.

Sherlock dizisinde, John Watson rolünde.

Freeman, 2012 yılında Bilbo Baggins rolünde The Hobbit: An Unexpected Journey filminde de başrol oynadı. Film klasik Yüzüklerin Efendisi serisi yönetmeni Peter Jackson tarafından yönetildi ve üç parça halinde yayınlandı. Üçünde de başrol oynayan Freeman’ı, böylelikle 2013 ve 2014 yıllarında da beyazperdede izleme olanağı bulmuş olduk.

2014 yılında Amerika yapımı dizi Fargo‘da da rol alan Freeman, dizide Billy Bob Thornton rolünde karşımıza çıktı. Ayrıca Martin Freeman’ı 2016 yılında yayınlanan ‘Captain America: Civil War’ filminde de Everett Ross rolüyle görme fırsatını yakalamıştık.

Everett Ross rolüyle, 2016.

Bu senenin başında Sherlock dizisinin sezon finaliyle bir süredir karşımıza çıkmıyor. Onu yakın zamanda yeni bir rolde görmek için sabırsızlanıyoruz!

Bilbo Baggins rolünde, 2012.

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here