Pearl Jam

Grunge, diğer adıyla Seattle Sound 80li yılların sonlarında ortaya çıkıp 90larda büyük patlamasını yaşamış bir müzik türü. Dinleyen herkeste asiliği, depresyonu, mutsuzluğu çağrıştıran ve isyanı olabilecek en sert biçimde anlatan, rock, punk, metal ve daha birçok müzik türünden esinlenerek yaratılmış, sadece bir müzik türü değil aynı zamanda da bir yaşam tarzı.

Nihilizmin hiçliğine saygısından ortaya çıkan ‘büyük depresyonun çocukları’nın müziği grunge. Anavatanı Seattle olsa da Amerika’da ve dünyanın her yerinde çok benimsendi. Tabii ki de Nirvana, Pearl Jam ve Alice in Chains gibi müzik grupları sayesinde. Bu yazımızda grunge müziğin tarihini ve grunge’ı grunge yapan grupları inceleyeceğiz.

Grunge, Türkçe anlamıyla ‘kir pas’ nasıl oldu da bir jenerasyonu temsil eden müziğin etiketi haline geldi? Aslında bu müzik türüne grunge denilmesinin sebebi sadece bir şaka. İlk çıkmış grunge gruplarından biri olan Mudhoney‘in kurucusu Mark Arm, daha grup ortada yokken, 1981’de bir mektubunda “I hate Mr. Epp and the Calculations! Pure grunge! Pure noise! Pure shit!” yazmıştı. Mr. Epp and the Calculations ise daha var olmayan bir gruptu.

Daha sonra 1987’de Sub Pop plak şirketinin kurucusu Bruce Pavitt, Green River’ın bir kopyası ellerine geçince grubu ‘bir jenerasyonun ahlakını yıkan bir kir (grunge) topluluğu’ olarak değerlendirdi. İlk başlarda hakaret anlamı taşıyan grunge, daha sonra Sub Pop tarafından pazarlama taktiği olarak kullanıldı ancak hala türün kendine ait bir sesi yoktu. Gürültülü, ağır müzik yapan herkes grunge türle eşleştiriliyor ve gerçekten grunge yapan gruplar bu durumdan nefret ediyordu.

Ama, 90ların başında bu durum değişti. Green River, U-Men, Blood Circus gibi gruplar Sub Pop bünyesinden ayrıldı, yeni grunge grupları kurulmaya başlandı ve Sub Pop’un kısıtlayıcı kurallarından sıyrıldıkça gruplar kendi müziğinin rengini bulmaya başladı.

1991’de Nirvana‘nın Nevermind, Pearl Jam‘in Ten ve Soundgarden‘ın Badmotorfinger albümü yayınlandı ve daha sonraki yıl Alice in Chains landmark albümünü, Dirt’ü piyasaya sürdü. Bu kadar büyük dört müzik grubunun aynı bölgeden çıkmış olması ve aynı tür müziği yapıyor olmaları sebebiyle medya Seattle’dan çıkan bu müziği etiketlendirmek istedi. O dönemde Seattle’daysanız ve bir grubun içerisindeyseniz, yaptığınız tür ne olursa olsun grunge olarak adlandırılıyordunuz.

Grunge müzik sonunda sınırlandırıldı ve Seattle’da başlayan bu dalgaya artık tam olarak grunge denmeye başlandı. Öncüleri de Nirvana, Pearl Jam, Soundgarden ve Alice in Chains dörtlüsü oldu.

Alice in Chains

Grunge’ın etkileri sadece müzikle de sınırlı değildi. 90ların giyim tarzına yön veren grunge müzik moda dünyasında salaş kotlar, kirli ya da eski görünen kıyafetler, uzun, bakımsız saçlarla kendine yer buldu. Bunun en büyük örneği de kuşkusuz Nirvana’nın vokali ve poster çocuğu Kurt Cobain’di.

Kurt Cobain of Nirvana during the taping of MTV Unplugged at Sony Studios in New York City, 11/18/93. Photo by Frank Micelotta. *** Special Rates Apply *** Call for Rates ***

Peki, doruk noktasında olan bu müzik türü neden bitti? Buna verilen cevap genelde aynı: Kurt Cobain’in insanları derinden etkileyen intiharı.

Kurt Cobain’in eşi Courtney Love’ın söylediklerine göre Cobain, Nirvana’da olmaktan ve onlarla beraber çalmaktan nefret ediyordu, ünlü olmaktan nefret ediyordu ve sadece R.E.M.’in gitaristi Michael Stipe ile çalışmak istiyordu. Yine Cobain’in yakın arkadaşının söylediklerine göre ailesini, arkadaşlarını aramıyor, Seattle’daki evinden pek çıkmıyor, ağır bir depresyon ve uyuşturucu bağımlılığıyla boğuşuyordu. Bu büyük etkenler sebebiyle intihar etmeyi bir kez deneyip başarısız olan Cobain, ikinci deneyişi, 5 Nisan 1994’te kafasına ateş ederek hayatına son verdi.

Kurt Cobain’in intihar notu.

Bu intiharın etkileri hala geçmemişken, 1997’de Soundgarden grubu dağılarak müzik hayatına son verdi ve grunge türü kimsesiz kaldı. Rock tarihinin en önemli müzik türlerinden biri, ‘kayıp jenerasyon’un anlatıcısı grunge ise böylece son buldu.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here