Serimizin mavi, yeşil ve sarı renklerine buradan ulaşabilirsiniz.

Minimalist etkilerin ağırlıklı olduğu şu günlerde, renk şemasına da çoğunlukla beyaz ve krem tonları hâkim. Ama biraz renk kullanımının kimseye zarar vermeyeceği gibi, evinizde ya da yaşam alanlarınızda dilediğiniz objeleri öne çıkarmak ve mekanlara canlılık katmak için kırmızının kullanımı ideal! Siz de evinizde renk kullanımına sıcak bakıyor ama nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız, aksesuarlardan tutun farklı odalarda kırmızının kullanımını ve yaratacağı etkileri gelin birlikte inceleyelim.

Çok hafif makyaj yapılmış yüzünüze, size çok yakışan tonda kırmızı bir ruj sürdüğünüzü hayal edin. Bir anda canlılık ve bambaşka bir havaya bürünüyorsunuz değil mi? İşte kırmızı aksesuarların da doğal ve soluk renklerle birlikte kullanımı evinizde aynı etkiyi yaratıyor. Eğer emin olamıyorsanız başlangıç olarak kurutulmuş çiçekler, yastıklar veya dekoratif bir kitap bile kullanabilirsiniz.

Kırmızı bir banyo, hayal etmesi oldukça zor gibi görünse de duvar paneli, duvar kağıdı veya duvarın bir kısmına uygulayacağınız kırmızı ile ortama daha canlı, aktif ve elegan bir görünüm sağlayabilirsiniz.

Her konuda olduğu gibi renk kullanımında da aşırıya kaçmamak gerek. Canlılık ve şıklık gibi olumlu etkilerinin yanı sıra, kırmızı kan basıncında artışa ve öfkeye sebep olabiliyor. Hatta tamamen kırmızı olan bir odada çok üzün süre kalmak rahatsız ve tedirgin hissettirebiliyor.

Yemek odaları ve mutfaklar, kırmızının iştah açıcı özelliğinden en iyi şekilde yararlanabileceğiniz ortamlar. Hatta bazı araştırmalara göre, insanlar arasında iletişim kurma isteğini de arttırıyormuş. Bu şık yemek odalarında gerçekleşecek keyifli sohbetleri bir düşünün!

Yemek odası ve kütüphane gibi daha resmi ve şık olması istenen odalar için, kırmızının daha derin ve koyu tonlarını kullanmak çok iyi bir tercih.

Yılbaşı ruhunun da en büyük temsilcilerinden olan kırmızı, kışın mumlarla birlikte sıcak, konforlu ve şık ortamlar yaratmak için birebir.

Kırmızının soğuk ve doğal tonlarla kullanımı, rengin olumsuz özelliklerini dengeleyip daha dinamik ortamlar yaratmanızı sağlar. Vintage görünümlü kırmızı tekli koltuklarla güzel kitap okuma köşeleri yaratabilirsiniz.

Beyaz, krem, kahve ve mavi tonlarıyla dekore edilmiş evlerde yalnızca rahat kırmızı koltuklar kullanılarak elde edilen etki gerçekten muazzam.

Yine çoğunlukla doğal tonlarda döşenmiş mutfağınızı dolaplarda, belirlediğiniz bir duvarda ya da sadece aksesuarlarda kırmızı kullanarak daha canlı ve iştah açıcı bir atmosfere sahip olabilirsiniz.

Kırmızının farklı tonlarının kullanıldığı oturma köşeleri…

Kendine özgü, rustik veya geometrik desenli kırmızı halılar, salon veya oturma odasına şıklık ve derinlik kazandırmak için oldukça iyi bir yol.

Yalnızca sandalyelerde kırmızı kullanımı gibi küçük ölçekli uygulamalar, en ideal ve en iyi etkiyi yaratan sonuçlar.

Yatak odasında kırmızı kullanmak her ne kadar romantik bir fikir gibi görünse de sonuçlar tahmin ettiğiniz gibi olmayabilir. Ani duygu değişimi ve sinirlilik haline sebep olması ve kan basıncını arttırması sebebiyle, yatak odası ve çocuk odalarında kırmızının aşırı kullanımı önerilmiyor. Tabii ki belirli bir düzeyde ve kişinin kendisini rahat hissettiği tonlarda kullanımına kimsenin bir itirazı yok!

Kaynak: 1, 2, 3, 4, 5, 6

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here