Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

Bir pazar sabahı mutfakta soğuk sandviç hazırlarken duydum Charlotte Dos Santos‘u; salondan mutfağa çizilen armoni yolu zorluydu ve dikkat istiyordu. Caz müziği böyledir, üstünde kafa yormanı ister. Kodları bozan genetiği, bu müzik türünün hem sosyolojik hem de müzikal anlamda kendini hep parlak tutan güçlü yanıdır.

View this post on Instagram

Floridian series. Shot by @shanajade ✨

A post shared by 🌬Charlotte Dos Santos🌬 (@charlottedossantos_) on

Oslo menşeili bir ses olan Charlotte, incelediğim müzisyenlere paralel olarak Berlin dokusunu müziğine işlemiş bir isim. Şehrin kendine özgü tavrından kaynaklandığını düşündüğüm bir motif bu. Fresh Selects Label adlı plak şirketinin bünyesinde yer alan; 1990 doğumlu vokalist ve besteci, Cleo adlı albümünü 2017 yazında piyasaya sürdü.

Albüm çalışmasının piyasaya çıkış tarihinden kısa süre önce Red Clay ve Good Sign adında iki single yayımladı. 2017 yılı Charlotte için verimli geçmiş gibi duruyor.

Üstte yer alan video kendi IG adresinden yayımladığı Cleo albüm tanıtımı videosu, bu tür çalışmalara Sevdaliza’yı keşfettiğim dönemde rast gelmiştim. Sonrasında sıkça aynı özenle karşılaştığımı belirtmek isterim. Bu çalışmaların özen olarak adlandırılmalı olduğunu düşünüyorum, çünkü anlatacak hikayesi olan sanatçıların nasıl bir keyifle örtüşük stratejileri birlikte kullandığına şahit olduk. Bundan hareketle müziğin görsellik ile iç içe girmesi alternatif seslerin evreninde daha derin bir anlamı taşıyor. Sanırım anlatacak çok şeyi ve seri üretim malı haline gelmemiş tınılarını sergilemek için zamanları var.

Norveç’in Grammy ödülü sayılan Spellemannprisen, 1973’ten beri yirmi bir dalda dağıtıyor. 2017 yılında yeni çıkan isim kategorisinde aday olarak gösterilen Charlotte, ödül töreninden eli boş dönüyor. Yükselen ivmeyi derinden sarstığını düşünmek yersiz olur. Yerelde ödüle aday gösterilirken, Spotify dinlenme verileri rotanın Brooklyn, New York City, Paris’e kadar ilerlemiş olduğunu gösteriyor.

Caz müziğin zihni zorlayan yapısı onun vokalinde zahmetsiz bir hal alıyor. Bir konuşma esnasında duyulan dumanlı bir yapıyla bezeli vokalini, enstrümanın kullanımında ritmik bir şekilde sunuyor.

Kırılgan bir tavrı olduğunu duyduğumuz müzikal yapı, aynı zamanda güçlü ya da savunmasız, aslında onu nereden yakaladığınıza bağlı her şey.

Red Clay manipüle edilmeyle ilgili bir şarkı ve metaforu Charlotte’nin söylediklerinde saklı:

“Kil, mineraller ve kaya organik bir madde, yüzyıllardır sürecek ve neredeyse her şey için kalıplanabilir bir su bazlı madde.”

Bu haftayı yine bir keşifle kapatacağım için heyecanlı ve mutluyum. Yazı bitse de play tuşu her daim açık kalacak Charlotte için. Salonumun biraz daha caz tınılarının zengin R&B ile harmanlanmasına ihtiyacı var ve elbette benim de. Keşifle kalın!

 

Facebook   Twitter   Dezeer   Instagram   SoundCloud   Discogs 

 

Kaynak: 1,2,3

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here