Aşk ve savaş konuları hiç şüphesiz sanatın başlıca esin kaynaklarından biri olmuştur. En genç sanat kollarından olan sinema da bu konuları bolca kullanmaktadır. Bu iki konuyu birleştiren filmlerden en ünlüsü ise hiç şüphesiz 1942 tarihli klasik Casablanca.

Bu sene Polonya sinemasından bu efsane filme bir kardeş geldi. Son yılların gözde yönetmenlerinden Pawel Pawlikowski’nin imzasını taşıyan Cold War, dünya prömiyerini yaptığı 71. Cannes Film Festivali’nden En İyi Yönetmen ödülüyle ayrılmıştı. Sinemaseverlerin merakla beklediği film, 21 Aralık’ta ülkemizde vizyona girdi.

cold war 2018 ile ilgili görsel sonucu

Filmin senaryosunda yönetmen Pawel Pawlikowski ile beraber Janusz Glowacki ve Piotr Borkowski’nin imzası bulunuyor. Başrolleri Joanna Kulig ve Tomasz Kot üstlenirken onlara yan rollerde Borys Szyc, Agata Kulesza, Cédric Kahn, Jeanne Balibar ve Adam Woronowicz gibi isimler eşlik etmiş.

Filmin konusu şöyle özetlenebilir; Irena ve Wiktor, Stalin rejiminin baskısı altında çalışan iki müzik öğretmenidir. Köylerde kuracakları müzik ve dans grubu için yetenekli insanlar bulmak için seçmeler yapmaktadırlar. Bir gün genç ve yetenekli Zula’yla karşılaşırlar ve onun üstün yeteneğinden etkilenirler. Zaman ilerledikçe Wiktor ve Zula kendilerini engelleyemezler ve birbirlerine aşık olurlar. Bu aşk gittikçe güçlenirken ülke üzerindeki siyasi baskı da dayanılmaz hale gelmektedir. Bir çıkış yolu bulamayan Wiktor’un ülkeden kaçmasıyla beraber çiftin aşkları yıllara, farklı coğrafyalara yayılacak ve onları yıpratacaktır.

Siyasi nedenlerle, soğuk savaş yıllarında oradan oraya savrulan iki müzisyen aşığın öyküsü şüphesiz özgün bir konu değil. Uzun yıllara yayılan kırık bir aşk hikayesini anlatan filmi benzerlerinden farklı kılan şey hiç şüphesiz anlatım tercihleri. Yönetmen, kendi anne ve babasının hikayesini perdeye enfes siyah beyaz görüntülerle aktarmış. Bunun yanı sıra bolca zaman atlaması kullanarak ilişkinin farklı aşamalarına hakim olmamızı sağlamış. Fakat bu durum filmin 88 dakikalık kısa süresi sebebiyle ilişkinin derinlerine inmemizi bir ölçüde engellemiş.

cold war 2018 ile ilgili görsel sonucu

Görünüşte Stalin döneminin ağır şartları yüzünden sınanan bu aşkın yaşanamamasının asıl sebebinin Wiktor ve Zula’nın farklı karakter yapıları olduğu ortaya çıkıyor. Ülkelerinden ayrıldıktan sonra ‘aşıklar şehri’ Paris’te beraber yaşamaya başlıyorlar. Çok geçmeden Zula belli bir şöhret kazanıyor ve kentin sanat çevrelerinde tanınmaya başlıyor. Aslen bir köylü kızı olan Zula, memleketinden uzaktaki bu Avrupa şehrindeki farklı, bohem hayata uyum sağlayamıyor. Wiktor da aynı şekilde ani bir kararla kaçıp geldiği bu şehirde mutlu olamıyor. Zula’nın ani gelen şöhreti yüzünden aralarına farklı insanlar girdikçe, sadakatsizlikler başlıyor. Ve bütün bunlar yüzünden aralarındaki katıksız aşk da kaçınılmaz şekilde kirleniyor. Yıllar geçtikçe karakterlerimiz farklı noktalarda buluşuyor ama mutluluğu bir türlü tadamıyorlar. Filmin muğlak finalinde de ima edildiği üzere bu garip aşıkların kaçış göçüşlerinin sonu belli ki gelmeyecek ve bu durum böylece sürüp gidecek.

Yönetmen Pawel Pawlikowski, ismini geniş kitlelere duyurduğu ve yabancı dilde en iyi film Oscar ödülünü aldığı Ida filminde olduğu gibi yine duygusal hikayesini siyah beyaz renklerle anlatmayı tercih etmiş. Bu sayede yola bir adım önde başlayan sinemacı, müzik tercihleri ve kurgusuyla da filme şiirsel bir tat katmış. Başrol oyuncuları Joanna Kulig ve Tomasz Kot da eski dönem sinema yıldızlarını anımsatan görünümleri ve oyunculuklarıyla filmin nostaljik havasına uyum sağlamışlar.

Ä°lgili resim

Klasik bir acı aşk hikayesini modern bir kurguyla ve mükemmel siyah beyaz görüntüler eşliğinde deneyimlemek isteyenlerin kaçırmaması gereken bir film Cold War.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here