Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
1

Hakan Günday’ın kapak çizimlerinden aşina olduğumuz Emre Orhun, 1974’te Çin’de doğdu. 24 yıldır (1993’ten beri) Fransa’da yaşıyor. Fransa’da mimari okumuş olan Orhun aynı zamanda grafik tasarım ve illüstrasyon sanatçısı.

Lyon şehrinde gördüğü mimarlık eğitiminin kendine uygun olmadığını fark ettiğinde Emile Cohl adlı sanat okuluna geçmiş. Ergenlik yıllarında çizgi romanlara olan ilgisi yıllar geçtikçe daha da ilerlemiş ve sanatını etkileyen en önemli faktörlerden biri olmuş. Frank Miller’in Sin City’si onu gerçek anlamda etkileyen önemli çizgi romanlardan biriymiş.

”Neysek onu çiziyoruz.” diyen sanatçı genellikle işlerini Scratchboard olarak bilinen siyah mürekkeple kaplı beyaz bir zemin olan kartonu kazıyarak yapıyor.

Sürrealizm ve Ekspresyonizm’e ilgisi olan Emre Orhun; George Grosz, Otto Dix, Jerome Bosch, Pieter Bruegel gibi isimlere hayranlık duyduğunu ifade ediyor.

Hakan Günday ile kuzen ve mektup arkadaşı olan Emre Orhun’a, Günday’ın kitaplarının kapak tasarımlarında sıklıkla rastlıyoruz. Sanatçı, Sanatatak ile olan röportajında bu iki karakterin kendilerinden esinlenilmiş olduğunu açıklıyor. Kurguya gelince Emre Orhun, Kinyas’a; Hakan Günday ise Kayra’ya dönüşüyor.

Öncesinde çizgi roman olarak düşünülse de “Kinyas ve Kayra” çok macera içeren uzun bir kurgu olması sebebiyle kitaba dönüşüyor. Emre Orhun aynı röportajda mektuplaşmaları ve kitabın yazım sürecinin bağlantısından şöyle bahsediyor:
”Zaten bu mektuplaşmaların sonucu Kinyas ve Kayra’nın başlangıcı ile kesişiyor diyebiliriz. Kitap bizim yazışmalarımızda paylaştığımız veya görüştüğümüzde değiş tokuş ettiğimiz duygu ve düşüncelerin büyük bir kısmını içeriyor.”

OT Dergisi’nde yayınlanan Kinyas ve Kayra çizimleri:

Sanatçı kendi tarzını Fütüristika’ya verdiği röportajda Sıklıkla grotesk, absürd ekspresyonist bir sürrealizm içinde gezindiğimi söyleyebilirimdiyerek açıklıyor. Sakar ve hassas bir stilim var.”

Emre Orhun’un dergilerde yer alan bazı illüstrasyonları:

”Ölümsüz”
Hikaye: Erbuğ Kaya
Yabani Dergisi/Türkiye

 “Korku: Modern korku içinde Lovecraft, Poe ve mirası” 


”Morbid Angel” Hortlak Dergisi/Türkiye 

Sanatçının diğer çalışmalarına bakmak için sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
Emre Orhun’un Tumblr Hesabı
Emre Orhun’un Kendi Sayfasını Ziyaret Edin

Kaynaklar: 1 , 2 , 3

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
1

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here