Her ne kadar kilolarımızla barışık olmamız gerekse de bazen öyle zamanlar geliyor ki fazla kilolarımız korkulu rüyalarımız haline gelebiliyor. Kilo verme sürecinde en önemli şeylerden biri de metabolizmamız. Fazla çalışmadığı takdirde adeta su içsek yarıyor. Fakat metabolizmayı hızlandıran ve ödemlerin adeta düşmanı olan bir çok bitki çayı mevcut. Bizler de sizler için bu çayları derledik.

Haydi o çaylara biraz göz atalım.

Kokusu Bile İçimizi Yumuşatan Tarçın Çayı

Tarçın çayının termojenik etkisi vardır. Vücut sıcaklığını yükseltirken metabolizmanın harcadığı enerjiyi arttırır ve bu sayede de daha fazla kalori yakmaya yarar.

Bunun dışında kan şekerini dengeleyerek iştahı bastırır ve kolesterolü dengelerken adeta bir antioksidan deposudur, hastalıklara karşı bağışıklığı arttırır, kanseri önleyen özelliklere sahiptir ve beyin fonksiyonlarını korur. Tarçın çayını sadece tarçın kullanarak hazırlayabilir veya hazırladığınız bitki çaylarına toz veya kabuk tarçın ekleyebilirsiniz. Ben tarçın çayı yaparken evdeki meyveleri kullanıyorum. Mesela portakal, limon, elma gibi meyveleri doğrayıp içine kabuk tarçın atarak kaynatıyorum. Her şeyde olduğu gibi bitki çaylarının fazla tüketimi, olası yan etkilere sebep olabiliyor. Tarçın çayı tüketilirken öncelikli olarak dikkat edilmesi gereken nokta, tarçın ağacına alerjisi olan kişilerde alerjik reaksiyonlara sebep olabilmesi. Kaşıntı, dil şişmesi ya da solunum zorluğu gibi belirtilerle karşı karşıya kaldığınızda tüketime hemen son vermeniz gerekmektedir. Ayrıca kilo kaybı için tarçın çayı tüketenler ise kullandığı malzemelere dikkat etmelidir. Tarçın çayına bal, akçaağaç şurubu ya da şeker gibi tatlandırıcıları eklemek lezzetini arttırır fakat aynı zamanda fazla kalori alınmasına da neden olabilir.

Ödem Söktüren Maydanoz Çayı

Maydanoz çayının yakılan kaloriyi arttırma veya yağ yakılmasını hızlandırma gibi özellikleri yok. Buna rağmen diyet listelerinde sıkça yer almasının nedeni, sindirimi kolaylaştırması ve fazla ödemin vücuttan atılmasını sağlayarak sizi tartıda 1 adım öne geçirmesi.

Maydanozun diğer faydası ise folat, potasyum, kalsiyum, fosfor, C ve A vitaminleri bakımından zengin bir bitki olması. Bunun dışında ise böbrek taşlarını dökmekte yardımcı olurken en bilinen özelliğinden biri de adet döngüsünü düzenlemesi.

Mide Hastalıklarında İlaç Gibi: Zencefil Çayı

Zencefilin mideyi rahatlattığı, mide bulantısını ve taşıt tutması sorununu geçirdiği bilinmektedir. Zencefilin %40 oranında hazımsızlığı ve mide şişkinliğini giderdiği araştırmalarla kanıtlanmıştır. Aynı zamanda zencefil midede oluşan şişkinliği de geçirmektedir. 1980 yılından bu yana zencefilin reflü ve ülser gibi mide sorunlarını rahatlattığı savunulmaktadır.

Hamilelik ve kemoterapi yüzünden oluşan mide bulantısı ve kusmaya da iyi geldiği görülmüştür. Bununla beraber zencefil çayının yağ dengesini koruduğu da bilinmektedir. Bu yüzden şişkinliği alırken vücudunuzdaki yağ dengesini korumak için yağ yakımını da hızlandırdığı bilinmekte. Hazırlaması ise oldukça basit olmakla birlikte birçok şekilde tüketebilirsiniz. Ben genellikle zencefili kaşık yardımıyla rendeleyerek içine biraz limon rendesi ve 2-3 adet karanfil atarak kaynatıp tüketiyorum. Limon, acımsı tadını hafifletirken karanfil ise tadının yumuşamasını sağlıyor.

Şifa Niyetine: Pu-Erh Çayı

Pu-Erh çayının zayıflamaya etkisi, sabahları içildiğinde yağ hücrelerini küçültmesinden ve uzun dönemde vücuttaki yağ oranını azaltmasından kaynaklanıyor.

Ağır veya yağlı yemeklerden sonra tükettiğiniz takdirde yapısında bulunan antioksidanlar sayesinde metabolizmayı hızlandırarak midenizin asit seviyesini azaltır. Bu da hem midede meydana gelen yanmaya hem de yağlı yemeklerin oluşturduğu rahatsızlık hissine önlem olabiliyor. Bu çayı demlemek ise oldukça basit. Yıllardır evlerimizde tükettiğimiz siyah çay ile aynı şekilde yapılmakta. Tadını biraz daha yumuşatmak istediğiniz takdirde ise süt ve karanfil ile demleyerek yumuşak içim elde edebilirsiniz.

Son Zamanların Modası: Beyaz Çay

Doktorların kilo vermek isteyenlere tavsiye ettiği bir diğer çaylardan biri olan beyaz çay, gıdalar yoluyla alınan yağın vücut tarafından emilmesini azaltarak depolanmasını önlüyor. Öğle yemeğinde 2 fincan beyaz çay içerek yağın depolanmasını önleyebilirsiniz.

İçeriğindeki kafeinden dolayı yağ yakımını oldukça hızlandıran beyaz çayı demlerken dikkat etmeniz gereken tek nokta ölçüsü. Yaklaşık 1 şeker kaşığı beyaz çay ile 2 fincan beyaz çay elde edebilirsiniz. Fazla kaynatıldığı ya da demlendiği takdirde tadında acılaşma meydana gelirken ölçülü bir şekilde demlendiğinde oldukça yumuşak içimi olan bir çay.

Bilimsel Olarak Kanıtlanmış: Mate Çayı

İştah kesme ve idrar söktürücü özelliği bulunan mate yaprağı, vitamin ve mineral yapısı açısından da güçlü bir fiziksel performans sağlamakta. Bu vitamin ve mineraller, vücuttaki yağ parçalayıcı enzimlerin aktivitesini engelleyerek yağ emilimini azaltıyor. Açlık duygusu ve aşırı iştahın önüne geçmeye yardım ediyor.

Özellikle spor yaparken tüketildiği takdirde oldukça iyi bir enerji kaynağı olan bir bitkidir. Vücudun ve zihnin erken yorulmasını engelliyor, zihinsel aktivitenin artmasına da katkıda bulunuyor. Sindirim kolaylaştırıcı ve bağırsak çalıştırıcı etkiye sahip olan mate bitkisinin, kafeinin emilimini geciktirerek kafeine bağlı uyarıcı etkinin daha dengeli ve uzun süreli olmasını sağlıyor. 2001 yılında Danimarka’da 44 aşırı kilolu kişi üzerinde yapılan bir araştırmada, düzenli olarak mate çayı içenlerin içmeyenlere oranla yaklaşık %40 daha fazla kilo kaybettikleri belirlenmiş. Mate bitkisini demlerken kurutulmuş ya da kıyılmış olması fark etmeksizin sıcak su içinde bekletilerek çay olarak tüketilir. Demlendikten sonra yeşil çay tadını andıran bu çayın acımsı bir tadı var. Genellikle sade olarak tüketilse de farklı lezzetler elde etmek istediğinizde süt veya limon ekleyebilirsiniz.

Dolaşım Sisteminin Dostu: Kuş Otu Çayı

Tüketildiği takdirde adeta bir kuş gibi hissedeceğiniz kuş otu çayı, müshil etkisinin olduğu bilinmekle birlikte şişkinliği önler ve fazla ödemin vücuttan atılmasında yardımcıdır. Potasyum ve magnezyum bakımından zengin olan bu bitki, bağırsakları temizlerken idrar yolları enfeksiyonu için de ilaç gibidir.

Kuş otuyla yapılan çayın sakinleştirici ve dinginleştirici özelliği de vardır. Kuş otu bitkisini tüketirken günde en fazla 3 fincan tüketmeye dikkat edilmesi gerekmektedir, aksi durumda ishal ve böbrek sorunlarına neden olduğu bilinmektedir.

Yemeklerden Önce Bir Fincan: Yaban mersini Çayı

Yaban mersini çayının en büyük özelliği, kan şekerini dengeleyerek yemek masasına oturmadan önce açlığınızı hafifletmesi. Akşam yemeğinden önce 1 fincan yaban mersini çayı içerek yemek sırasında aşırıya kaçmadan daha az kaloriyle masadan kalkabilirsiniz.

Yaban mersini çayı tüketilirken dikkat edilmesi noktalardan biri de adet döneminde tüketilmemesi gerektiği. Aksi durumda fazla kanamaya sebep olmaktadır.

Herkes Tarafından Bilinen: Yeşil Çay

Yeşil çayın zayıflatan çaylar arasında ilk sırada gösterilmesinin nedeni, kafein ile metabolizmayı hızlandırırken içerdiği kateşinler ile (bir antioksidan çeşidi) vücuttaki yağ oranını azaltması.

35 erkek üzerinde yeşil çayın zayıflama etkisi hakkında yapılan 3 aylık bir araştırmaya göre, düzenli olarak yeşil çay içenlerin içmeyenlere oranla daha fazla kilo (2.5 kiloya 1.3 kilo ortalamasıyla) verdikleri tespit edilmiş.

Spor yapmadan önce: Biberiye Çayı

Biberiye çayı, yapıldığı biberiye bitkisinden aldığı güç sayesinde tam bir vitamin ve mineral deposu desek yeri. İçinde B1, B6, B12 gibi B grubu vitaminleri başta olmak üzere C, D, E ve K vitaminleri bulunuyor.

Diyet yaparken ihtiyaç duyacağınız vitamin ve mineral desteğini sağlayan biberiye çayı, kan dolaşımını arttırarak enerji verebilir ve konsantrasyonunuzu arttırabilir. Bu sayede daha fazla enerji tüketebilirsiniz.

Sağlıklı ve mutlu günler. Şimdiden afiyet olsun 🙂

Kaynak

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here