Cumartesi, Ağustos 19, 2017

Usta yönetmen Quentin Tarantino‘nun 4. filmi Kill Bill şüphesiz sinema tarihinin kült filmlerinden biri. Gelin hep birlikte 4 yıl komada kalan, gözünü ve ruhunu intikam ateşi saran Kahramanımızın kanlı ve acımasız yolculuğunu inceleyim…

 

Beatrix Kiddo “Ölümcül Engerek Suikast Timi“nin bir üyesidir. Liderleri olan Bill ile arasında özel bir bağ vardır ve bir görevdeyken hamile olduğunu öğrenir. Bunu öğrenmesinin ardından aklı karışır ve işini bırakmaya karar verir. Daha sonra Timin diğer üyeleri ve Bill tarafından ihanete uğrar ve kafasına bir kurşun yiyerek öldürülmek istense de dört yıl çıkamayacağı bir komaya girer. Uyandığı zaman bunun sorumlusu olan hainlerden intikam almaya yemin eder ve harekete geçer. Gelin Filmimizin ana ve diğer kahramanlarını tanıyalım.Arından ise filmin öyküsüne detaylıca bir bakalım.

 

Beatrix Kiddo 

Ölümcül Engerek Suikast timinin bir üyesidir. Timin patronu Bill’in gözdesidir. Sarışın, saçarı omzuna kadar uzanan, yeşil gözlü , zayıf ve fit vücudu olan 30 lu yaşlarında güzel bir kadındır. Suikast timinde ki kod adı : Siyah Mamba‘dır.  Kiralık katil görevi üstlenen bu kadın Bill ile yakınlaşmıştır ve hamile kalmıştır. Bunu öğrendikten sonra yaptığı bu işi her ne kadar sevse de vazgeçer ve doğacak çocuğu için fedakarlık yaparak kaçar. Daha sonra Bill’in kendisini bulup onu ve yanında ki herkesi vurdurtması ile hayatı tepetaklak olur. 4 yıl çıkamayacağı bir komaya girer ve uyandığında gözünü intikam hırsı bürümüştür Bill’e ulaşıp onu öldürmek için önüne çıkan tüm engelleri aşar ve öldüğü sandığı kızına kavuşur.

 

O-Ren Ishii

Japonya da Tokyo Amerikan askeri üssünde doğmuştur. Yarı japon yarı çinlidir.Kısa Siyah saçları olan gözleri çekik, zayıf ve ciddi surat ifadesine sahip olan güzel bir kadındır. Anne ve babası O ren 9 yaşındayken Japonya’nın en acımasız Yakuza patronu Efendi Matsumoto tarafından öldürülmüştür. O ren ise kurtulur ve intikam yemini eder sübyancı olan Matsumoto’dan intikamını 9 yaşında alır ve daha sonra en güçlü kadın suikastçılardan biri olur. Ölümcül Engerek Suikast Timi üyesidir kod adı ise Cottonmouth‘dır. Daha sonra Tokyo yer altı dünyasının kraliçesi olmayı başarır ve kendine ordu kurar.

 

Elle Driver

Ölümcül Engerek Suikast Timi‘nin üyelerinden biridir. Sarı saçlı, hafif maskülen, uzun boylu bir kadındır. Pai Mei tarafından bir gözü çıkartılmıştır.Kod adı: Kalifornia Dağ Yılanı‘dır. Bill’in Beatrix’e olan yakınlığını kıskanır ve Bill’i seviyordur. Görevine ve Bill’e sadıktır. Fakat Beatrix’e saygı duyar ve onun gelmiş geçmiş en iyi savaşçı olduğunu düşünür.

Vernita Green

Ölümcül Engerek Suikast Timi üyesidir. Kod adı Copperhead‘dır. Pasedena’da kocası ve kızıyla yaşayan siyahi, orta boylu, siyah kıvırcık saçlı güzel bir kadındır. Beatrix’i komaya sokan ve ona ihanet edenlerin arasındadır.

“Seni çocuğunun gözünün önünde öldürmeyi istemiyor olmam onu gözlerimin önüne taşımanın ben de sempati uyandıracağı anlamına gelmez.” Beatrix, Vernita Green‘i öldürmeden birkaç dakika önce bu sözleri söyleyerek aslında merhametli fakat acıma ve affediş duygusunu yitirdiğini gösterir.

Pai Mei

Beatrix Kiddo, Bill ve Elle Driver’ın ustasıdır. Beyaz uzun saçları olan, sinirli görünen, Amerikalı ve japonlardan nefret eden samuray ustasıdır. Yaşlıdır fakat oldukça tehlikeli ve iyi bir savaşçıdır. “Beş Nokta Avuç Patlayan Kalp Tekniği” yalnızca Pai Mei’nin bildiği saldırı tekniğidir ve kimseye öğretmemiştir. Beatrix Kiddo hariç…

Budd

Bill’in erkek kardeşidir. Tim’in bir üyesidir. Tek başına karavanda yaşar ve milyoner olma umudu ile tuzağa düşer.

Bill

Ölümcül Engerek Suikast Timi’nin lideridir.Orta boylu, olgun, omzuna kadar uzanan gri saçları olan bilge bir kişiliktir.Beatix’e aşıktır ve timi bırakmasının ardından onu öldürtmek ister. Kızını yanına alır ve ona sahip çıkar.

Film Öykülemesi

Gözünde intikam şimşekleri çakan Beatrix kendini toparladıktan sonra ilk olarak en kolay bulunacak olan O-ren Ishii’yi öldürmek için yola koyulur. Okinawa’ya gider ve Hattori Hanzo’yu bulur. Hattori Hanzo gelmiş geçmiş en iyi samuray kılıcı ustasıdır ve kendine özel samuray kılıçları yapmıştır. Beatrix bir tane ister fakat Hattori Hanzo kabul etmez. Daha sonra düşmanının onun eski bir öğrencisi olduğunu söyler. Bill olduğunu anlayan usta kılıcı yapmak için bir ay zaman ister ve yapmaya başlar. Bir ay sonunda kılıcı Beatrix’e verir ve ona şans diler.Beatrix soluğu O-ren Ishii ve korumalarının gittiği eğlence mekanın da alır. Oren’in yardımcısı Sofie’i tuvalette yakalar. Sofie Bill’in eski gözdesidir. Siyah saçlı ve güzel bir kadındır. Sofie’i yakalar ve O-ren’e seslenir o sırada Sofie’nin kolunu keser ve meydan okur. O-ren’in korumaları tek tek Beatrix’e saldırır fakat Beatrix hepsini öldürür. Daha sonra O-ren’in en çılgın koruması olan Gogo iner. Gogo japon genç bir kızdır oldukça deli ve casurdur.Top güllesi şeklinde tehlikeli bir silah kullanır. Beatrix’e saldırdığında onu oldukça zorlar köşeye sıkıştırıp neredeyse öldürecekken son anda Beatrix bir tahta parçası ile Gogo’yu öldürür daha sonra O-ren ile yüzleşmek ister fakat o sırada O-ren’in özel ordusu çılgın 88 ler içeri dalar. Birsürü savaşçı Beatrix’in etrafını sarar ve onunla savaşır. Savaşın sonunda Beatrix kazanır ve O-ren’in yanına çıkar. Daha sonra ikisi savaşırlar Beatrix O-ren’i öldürür. Daha sonra Sofie’yi alır ve hastanenin kapısına bırakır. Bırakmadan önce ona Bill’in Beatrix’in intikam için geldiğini ve yakında hepsinin ölü olacaklarını söyler.

Gogo

Sıra da Pasedena’da yaşayan Vernita Green vardır. Onun evine gider ve onunla dövüşür. Kızının oraya gelmesiyle kavgaya ara verirler ve dövüşmek için tarih ve saat verirler fakat o sıra da Vernita kızının gevrek kutusun da ki silahın çıkarır ve Beatrix’e ateş eder. Iskalar ve Beatrix Vernita’nın göğüsüne bir bıçak fırlatarak onu öldürür. Kızı geldiğinde ona bunu annesinin kendisinin istediğini ve bir gün intikam almak isterse bekliyor olacağını söyler. Sıra Bill’in kardeşi olan Budd’a gelmiştir. Budd bir gece klubünde korumadır. Karavanda yaşar işten karavanına döner ve Beatrix karavanın altına saklanmış şekilde onu bekliyordur. Beatrix tam saldıracağı anda Budd Beatrix’in göğüsüne kayatuzu ateş eder ve onu etkisiz hale getirir. Beatrix yerde kıvranırken Elle Driver’i arar ve ona yeni bir Hattori Hanzo kılıcı bulduğunu söyler ve satmayı teklif eder. Elle kabul eder.Budd Beatrix’i tabuta koyarak onu canlı canlı toprağın altına gömer…

Beatrix, Bill’in de ustası olan Pai Mei’den dövüş dersleri almıştır.Pai Mei gelmiş geçmiş en iyi savaşçılardandır ve kendine has teknikleri ile birsürü insanı öldürebilir. Beş nokta avuç patlayan tekniğini Bill’e bile öğretmemiştir fakat Beatrix onun yanında kaldığı süreçte ona öğretir ve onu sever.Ondan aldığı eğitim sayesinde tabutu eliyle kırar ve gömülü olduğu yerden çıkar. Elle Budd’a bir milyon dolar getirir ve karşılığında kılıcı alır. Fakat Budd para dolu çantayı açtığında Siyah Mamba isimli bir yılan tarafından yüzünden sokulur ve zehirlenir. Elle Beatrix’i Budd’ın öldürmesinden hoşlanmamıştır ve ona dersini verir. Tam kapıdan çıkacakken Beatrix Elle’e saldırır ve ikili arasında kavga başlar. Elle Beatrix’in kılıcı ile ona meydan okurken Beatrix ise Budd’ın herkesten sakladığı Hattori Hanzo kılıcını bulur ve ona karşı durur.Beatrix Elle’e Pai Mei’nin neden gözünün birini çıkarttığını sorar. Pai Mei Elle Driver’a ders verdiği sıra da Elle ona İşe yaramaz yaşlı aptal demiştir ve Pai Mei ise onun bir gözünü kör etmiştir. Fakat daha sonra Elle, Pai Mei’nin yediği balıkları zehirleyerek onu öldürür. Bunları Beatrix’e anlatır ve onu sinirlendirir. Kılıçları birbirlerine deyecek şekilde yakınlaşırlar ve o sırada Beatrix Elle’in diğer gözünü de kör eder ve yerinden çıkarır. Daha sonra orayı terk ederek Bill’i bulmak için yola koyulur.Tanıdığı bir adamdan Bill’in adresini bularak onun yanına gider tam onu bulduğu anda karşısında küçük sevimli sarışın oldukça konuşkan bir kız çocuğu çıkar ve oyuncak silah ile Beatrix’e ateş eder ve ona Anne der. Beatrix kızının aslında yaşadığını o an anlar ve şok geçirir. Geceyi kızıyla geçirir daha sonra Bill ile tartışırlar bahçe de oturdukları sıra da dövüşmeye başlarlar ve en sonunda Pai Mei’den öğrendiği Beş nokta avuç patlayan tekniği ile Bill’in vücudunda beş noktaya vurarak onu öldürür ve intikamını almış olur.

 

0 Comments

Leave a Comment

POPÜLER YAZILAR

Game of Thrones’un “Gece Nöbetçileri” IKEA’dan Giyiniyor!
Türk Balesinin Zarif Kurucusu Ninette De Valois
Tüketim Anlayışımızı Yüzümüze Çarpan 20 İllüstrasyon
Filmlerinden Efsane Sahnelerle Edward Norton
Hayali Dünyalara Yeni Bir Geçit
Romantik Piyanist ve Ünlü Besteci Sergei Rachmaninoff
Dünya Tarihinden Çarpıcı Anların Fotoğrafları
Mısır’ın 4. Piramidi: Ümmü Gülsüm
Her Biri Ayrı Hikayeye Sahip 15 Fotoğraf
Mindhunter’ın Yayın Tarihi Açıklandı
Ünlü Eserleri Yumurta Kabuklarına İşleyen Sanatçı: Süreyya Noyan
Düzenin İronik Ölümsüz Senaryosu ve Brecht
Ruhumuzun Melankolik Blues Gitaristi: Yavuz Çetin
Moonlight: 3 Dönem Tek Yüz
Lana Geri Döndü: Bir Arzu Nesnesi Olarak Lust For Life
September Kimdir?

September Kimdir?

14 Ağustos 2017
Sewp: Seksi ve Ölümcül Dövmeler
19. Yüzyılda Akıllara Takılan Soru: 2000’lerde Neler Olacak?
Loving Vincent Filminden Taze Fragman
13 Ağustos 1997: South Park Yayına Başladı
Film, Dizi ve Oyun Dünyasının En Güçlü Silahlarını Yapan Demirciler
Asi ve Özgür: Şebnem Ferah
Son Zamanların En İyi Dizisi The Handmaid’s Tale İzlemek İçin 5 Sebep
Son Zamanların En Havalı Film Müzikleri
Sanatçı Tatsuya Tanaka’dan Minyatür Fotoğraf Projesi
Ciddi Miktarda Spoiler İçeren Game Of Thrones 7. Sezonun Sızan Senaryosu
Will.i.am ve Nicole Scherzinger Louvre Müzesi’ndeki Klibini İzleyin
Hannibal Geri Dönüyor!
21 Maddede Bilinmeyenleri İle Robin Williams
Fotoğraf Sanatına Damgasını Vurmuş 11 Fotoğrafçı