Kilis’e bağlı ve Türkiye-Suriye sınırına yakın Oylum Höyük’te yapılan kazı çalışmalarında 4 bin yıl öncesine ait olduğu düşünülen bir saray kalıntısına ulaşıldı.

Gaziantep Üniversitesi Arkeoloji bölümünde öğretim görevlisi olan Prof. Dr. Atilla Engin ve ekibi tarafından Oylum Höyük’te sürdürülen kazı çalışmalarının Kültür ve Turizm Bakanlığının desteğiyle yaklaşık 30 yıldır devam ettiği belirtilmektedir.

Kilis’te, Suriye sınırına sıfır noktada yer alan höyükte sürdürülen kazı çalışmalarında milattan önce 2000-1200 yıllarına ait tabakada 4 bin yıllık olduğu tahmin edilen saray kalıntısına ulaştıklarını anlatan Engin, şunları söylemiştir:

“2019 yılı kazı çalışmaları kapsamında, Orta Tunç Çağı 1’e, MÖ 1900-1800 yıllarına yani yaklaşık 4 bin yıllık bir saray kalıntısının güneye doğru uzanan mekanlarına ulaştık. Yapı önemli bir bina gibi görünüyor. Önceki yıllarda yaptığımız çalışmalarda yapının şiddetli bir yangınla son bulduğu ve yağmalandığı anlaşılıyor. Bu yangın sırasında ölen insanlar da olmuş. Saray, yapısı Türkiye sınırları içerisinde açığa çıkartılan en eski saray kalıntılardan biri. Ulaşılan kalıntıların Oylum Höyük’ün idari bir merkez olduğunu göstermesi açısından da önemli bir yapı.”

Ortaya çıkarılan sarayın yapısal anlamda oldukça iyi korunduğunu belirten Engin, bu sene yapılan çalışmalarla üst kısımlarını açığa çıkarabileceklerini söyledi. Ayrıca eklemelerde bulunan profesör, Kilis’in isminin, Mezopotamya kaynaklarında “Ulisum, Ullis ve İllis”, Mısır kaynaklarında “Ullaza”, Hitit kaynaklarında ise “Kuilzila ve Ukulzat” olarak geçtiğini belirterek, Oylum Höyük’ün bulunduğu mıntıkanın yerel adının ise “İllis” olduğunu da belirtmiştir.
Kaynak: 1

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here