Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
61

Sinema tarihi final sahneleri ile hafızalara kazınan Braveheart”, “The Prestigegibi filmlerle doludur. Ancak bazı finaller insanların ağzından kekremsi bir tat bırakırlar ve seyirciye “Ee ne oldu şimdi, bitti mi?” dedirtir. Bazıları ise finallerini tamamen seyirciye bırakırlar, seyircinin filmin sonunu kendisinin yazması istenir. Yapımcıların bilerek izledikleri bir yol olarak bazen de ucu açık finaller yapılır. Bunun sebebi olası bir başarı durumunda devam filmi çekebilmektir ki Karayip Korsanları serisi de bu şekilde doğmuştur. Bu listemizde siz izleyicilerin gerek finallerini beğenmemesi, gerek filmlerin içinde bize aktarılan ve sinemada görmek istediğimiz hikayelerle “Keşke devamı olsa” dediği filmleri derledik.

1- Wanted

James Mcavoy, Angelina Jolie, Morgan Freeman gibi oyuncuları bünyesinde bulunduran film, hiç düşmeyen temposu, harika aksiyon sahneleri ve başka bir yerde göremeyeceğimiz silah kullanımı ile “devam etse ne olurdu?” sorusunu izleyicilere sordurmayı başarıyor. Film, adı dokuma listesinde çıkan insanları öldüren bir suikast timini anlatıyor. Devam filminde hikayenin öncesini görebilsek gerçekten de fena olmazdı.

2-Twelve Monkeys

Zamanda yolculuk temalı filmlerden birisi olan Twelve Monkeys, bir anda ortaya çıkan ve 5 milyar insanın ölümüne neden olarak insan nüfusunu yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bırakan bir virüsü, geçmişe giderek ortaya çıkmadan durdurmayı planlayan bir projeyi anlatıyor. Oyuncu kadrosunda Bruce Willis ve Brad Pitt‘i barındıran film yeniden seyirciyle buluşmayı hak eden türden.

3- District 9

Orijinal bir senaryoya sahip olan ve bilim kurgu filmlerine alternatif oluşturan bu film uzaylıların bir bölgeye yerleştirilmesi ve onların DNA’sının araştırılmasını bu sırada da bir görevlinin gittikçe uzaylılara benzemesini konu alıyor. Mülteci sorununa farklı bir gözle bakan film, neden devam etmedi gerçekten anlayamıyoruz. Böylesine başarılı bir senaryonun yalnızca bir kez kullanılması gerçekten de şaşırtıcı. Devam filmi için alternatif isim önerimiz ise District 10.

4- Kill Bill

Quentin Tarantino‘nun tek film olarak düşündüğü ancak çok uzun olduğu gerekçesiyle kısaltılması istenen Kill Bill, Tarantino’nun filmde hiçbir yeri kesmeye tabiri caizse kıyamaması ve dolayısıyla ikiye bölmesi ile sonuçlanmıştır. Filmin ana konusu intikam almaya çalışan bir gelinin hikayesidir. Devam filminin şifresini ise “Beatrix Kiddo” (Uma Thurman) kendisi vermiştir. Annesini öldürdüğü küçük bir kıza “büyüyünce benden intikamını almaya çalışabilirsin.” diyen Kiddo, devam filminin yolunu açmıştır. Kulislerde devam filmi konuşulsa da henüz ortada somut bir girişim de bulunmamaktadır.

5- Pulp Fiction

Listemize başka bir Tarantino filmi ile devam ediyoruz. İzleyenlerin tekrar tekrar izlediği filmlerden olan Pulp Fiction çoğu kişinin, 10 kere çekilse hepsini bıkmadan izlerim dediği türde bir film. Tarantino’nun devam filmleri çekmediğini bilsek de keşke dediğimiz filmlerinin sayısı hayli fazla.

6- Forest Gump

Forest Gump’ın hikayesi seyirciyle bütünleşmeyi başarmış bir hikayedir. Öyle ki onun sevinçleri ve üzüntüleri bizimmiş hissi yaratır ekran başındayken. Hal böyle olunca Forest Gump filminin devamını istemek de ayıp olmaz. Romandan uyarlama olan Forest Gump, aynı yazarın bir diğer kitabı olan Gump and Co romanıyla zaten bir devam hikayesine sahip. Bu roman bir dönem senaryoya dönüştürülmüş olsa da 11 Eylül saldırısı nedeniyle yönetmen Robert Zemeckis ve başrol oyuncusu Tom Hanks, böyle bir ortamda filmin çekilmesinin doğru olmayacağı görüşünde birleşmiş ve bizleri keyifli yepyeni bir Forest Gump filminden mahrum bırakmışlardır.

7- Constantine

Constantine yüksek seyir keyfi nedeniyle devamını beklediğimiz ve istediğimiz filmlerden. Şeytan, melekler, lanetli ruhlar gibi metafizik ögelerle bezeli film Constantine’in yeni maceralarını ele aldığı yepyeni bir devam filmiyle bizlerle buluşsa hiç de fena olmazdı. Birçok kez gündeme gelen devam filmi konusunda gerekli adımlar bir türlü atılmamıştır.

8- Beetlejuice

Yeni evlenmiş ve bir trafik kazasında hayatını kaybetmiş bir çiftin, evlerini satın alan sonradan görme bir aileyi korkutma çabasını anlatmaktadır. Bu konuda başarılı olamayan çift BeetleJuice’tan yardım ister. Korku ve komedi ögelerini bir arada barındıran film, Tim Burton imzalıdır. Aradan otuz yıl geçmiş olmasına rağmen hala keyifle izlenebilen film şu sıralarda devam filmi ile gündeme gelmiş ve seyircilerini sabırsızlıkla geri sayıma başlatmıştır.

9- The Usual Suspects

Kayzer Söze efsanesinin doğduğu film olan The Usual Suspects, finaliyle bizleri şaşkına çevirmeyi başarmıştı. Kafamızdaki soru işaretlerinin cevaplanmasından sonra bu kez kim olduğunu bilerek Kayzer Söze’nin yapacağı yeni soygunları izlemek gerçekten de fena olmayacaktır. Tüm bu isteğimize rağmen bu konuda herhangi bir girişim olmaması bizleri hayal kırıklığına uğratıyor.

10- Inception

En basit tabirle garip bir hırsızlık filmi olarak nitelendirilen Inception, karmakarışık kurgusu ve olay örgüsü ile bizlerin kafasında bir çok soru işareti oluşturmuş ve finaliyle de bu soru işaretlerini yanıtlamak şöyle dursun, onların yerine yenisini koymayı başarmıştır. Hiç olmazsa çevrilen fırıldak durdu mu yoksa dönmeye devam mi ediyor onu göreceğimiz yeni bir film çekilse harika olurdu.

Not: Bu filmlerin yanı sıra listeye girebilecek Lucy, Limitless, Mr. and Mrs. Smith, Inside Man, Leon, Incredible Hulk, The Illusionist, Taxi Driver gibi filmler de mevcuttur.

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
61

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here