İzlediğimiz bazı filmler bizleri merak içinde bırakır ve devamının gelmesini dört gözle bekleriz. Bazıları ise tam kıvamında biter ancak bu kez de ya paragöz insanların gazabına kurban giderler ya da hiç gerek olmamasına rağmen sakız gibi sündürülürler. Bu listemizde tam da başlıkta değindiğimiz gibi birçoğumuzun “keşke devamı olmasaydı” dediği filmleri derledik.

1. Basic Instinct 2 (Temel İçgüdü 2)

Listemize ilk sıradan giriş yapmayı başaran devam filmi Basic Instict 2. Bu filmi izlerken yapımının karar aşamasında yapımcıların “Sharon Stone’u biraz daha çıplak gösterelim, eli yüzü düzgün bir senaryoyla da parayı kaldırırız.” cümlesini kurduklarını hissediyorsunuz. Film, seyirciyi sıkmadan kendini izletmeyi başarıyor olsa da ilk filmin oldukça uzağında ve kafanızda oluşturduğu soru işaretleri ilk filme paralel gittiği için o kadar da merak duymuyorsunuz. Finalinde ufak bir değişiklik yapmış olsalar da, bu bizce “keşke olmasaydı” demememiz için yeterli değil.

2. Dumb and Dumber To (Salak ile Avanak)

Tam yirmi yıl sonra çekilen bir devam filmi olan “Dumb and Dumber To”, aradan geçen onca senenin değişen espri anlayışına mı yenik düştü, yoksa güldürdüğü neslin artık yetişkin olmasına mı bilinmez; aldığı tepkilerin çok da olumlu olduğu söylenemez. Keşke tadı damağımızda kalsaydı dediğimiz filmlerden oldu.

3. Resident Evil Series (Ölümcül Deney Serisi)

Ölümcül Deney serisini başta biz de destekledik ama sürekli başa saran ve kabak tadı vermeye başlayan olaylar, sadece başladığımız şey yarım kalmasın diye başına zorla geçtiğimiz filmlere dönüştü. Evet aksiyon var ve film bir şekilde kendisini izlettirmeyi başarıyor ancak yine de daha kararında bitirilebilirdi.

4. Hababam Sınıfı Dokuz Doğuruyor

İlk Hababam Sınıfı filmleri Yeşilçam’ın efsanelerinden olmasına rağmen Güdük Necmi, İnek Şaban, Damat Ferit’ten yoksun (bu gibi dev isimlerin bir arada olduğu unutulmaz filmlere buradan ulaşabilirsiniz) kadrosuyla çekilen Hababam Sınıfı Dokuz Doğuruyor ve Hababam Sınıfı Güle Güle filmleri, ilk filmleri izlerken aldığımız hazzın yanına dahi yaklaşamıyor.

5. The Mummy Series (Mumya Series)

Mumya filmlerinin devamı da bir yerden sonra, sinemadan çıkan insanların “Artık çekmeseniz fena olmaz.” dediği filmler arasına ne yazık ki girmeyi başarmış durumda.

6. Final Destination Series (Son Durak Serisi)

Gayet orijinal bir senaryonun, girişte bahsi geçen sakız gibi uzatılma deyimine en çok yaklaştığı serilerden birisi. Senaryoların birebir aynı olduğu, izleyiciye ayıp olmasın diye yapılmış ufak tefek değişikliklerin olduğu devam filmleri, yeni bir film izlediğimiz hissi vermekten uzak kalıyor.

7. Saw Series (Testere Serisi)

Testere, ilk filmin yarattığı şok etkisini diğer filmlerinde yakalamaktan uzaktı. Onun sağladığı başarıyı gişede kullanmak isteyenlerin kurbanı olmuş ve konu sürekli yeni katillerin ortaya çıkmasıyla canlı tutulmaya çalışılmıştır. Bu konuda ne kadar başarılı oldukları ise tartışılır.

8. Jaws 2

Gerçek bir hayal kırıklığı. İnsanların bütün bir yaz denize girerken iki kez düşünmelerine neden olan muhteşem bir başyapıttan, tam bir fiyaskoya dönüşmüştür. İlk filmi yöneten Steven Spielberg, ikincisinde yönetmen koltuğunda olmayınca filmin zaten az olan şansı iyice azalmıştır ve birçok olumsuz eleştiri almıştır.

9. American Psycho 2

Mila Kunis’in Bateman’dan sonra üstelendiği katil rolüne ne kadar uymadığını gördüğümüz, oyunculuk sergilemeye çalışırken yapmacıklık rekorları kırdığı bir film öncelikle. İlk filmin uyarlandığı kitaba bağlı kalarak sağlam bir edebi altyapı ile hazırlanmasından sonra, bu ikinci filmin senaryo açısından da çok sönük kaldığını söyleyebiliriz. Zira ikinci film herhangi bir kitaptan uyarlanmamış, kitaptaki ve ilk filmdeki efsane karakterlerin yerinde ise yeller esiyor. Film, IMDb’den aldığı 3.9 puan ile hangi noktada olduğunu seyirciye gösteriyor.

10. Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales (Karayip Korsanları)

Bu listede olması en çok tepki görecek filmlerden kendisi. Ancak ilk üç film sonrası gerçekten de değişen oyuncu kadrosu eskilerinin yerini dolduramamış, Kaptan Jack Sparrow da seriyi tek başına kurtarmakta başarı gösterememiştir. Gişede en az hasılatı yapan filmin Siyah İnci’nin Laneti olması şaşırtıcı olsa da, bunun sebebinin de yine bu ilk filmin ve karakterlerin diğer filmler için yarattığı heyecan olduğu bir gerçek.

Bonus: Prison Break 5. Season (Büyük Kaçış 5. Sezon)

Başlıkta her ne kadar filmler dediysek de, Prison Break yıllar sonra çıkardığı yeni sezonla bu listeye girmeyi hak etmiş bir yapım. Öyle ki; iyi sayılabilecek bir final yapmış dizi, ölen bir karakterin tekrar canlandırılmasıyla ve aceleye getirilmiş, kopuk senaryosuyla tekrar izleyiciye sunulmuştur. İzleyicide eskisinin yarısı kadar bile karşılık bulamayan son sezon, birçoklarının hayran olduğu dizinin klasını sarsmıştır diyebiliriz.

Not 1: Seri dediğimiz filmlerin tam olarak kaçıncı filmden sonra bozduklarına karar veremediğimizden onları o şekilde yazmayı tercih ettik.

Not 2: Bunların yanı sıra 2010: The Year We Make Contact, Psycho 2, Men in Black 3, Taxi 4, Hangover 2-3, Cube 2: Hybercube, Alien vs Predators 2, Batman & Robin filmlerinin de listede yer alabilecek diğer yapımlar oldukları söylenebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here