Yaşamanın gerçek bir serüven olduğunu düşünen insanlara göre yaşamak oldukça keyifli, enerji dolu ve kıymeti bilinmesi gereken bir şey. Yaşadığı her anın tadını çıkarabilenler bence aramızda en şanslıları. Gel gör ki yaşadığımız dönem ve içinde bulunduğumuz coğrafyanın da sebebiyle bu serüven içerisinde çok sık ve çok zorlu kırılma noktaları yaşayabiliyoruz.

Hayatın tekdüze ve pozitif olmasını beklemek elbette ki imkansız ancak bu kırılma noktalarını birer umutsuzluk ve mutsuzluk zincirinin başı yapmamak, akışta kalmaya çalışmak -en azından kendi dengemizi koruyabilmek- gerçekten de göründüğü kadar kolay olmayabiliyor.

Sanatın, özellikle müziğin; yaşadığımız umut kırıcı olayları anlatmak ve bizleri ortak paydalarda buluşturmak gibi harika bir kabiliyeti var. Bazen hiç anlamadığımız bir dilde, bazense çok yakından tanıdığımız cümlelerde kendimize dair şeyler bulabiliyoruz.

Müzik her ne kadar güçlü bir kavram olsa da müzisyen olabilmek, bunun ötesinde sanatçı olabilmek çok emek isteyen bir yol. Tüketimin global olarak inanılmaz bir ivme kazanmasıyla beraber üretmek, üretkenliği motive etmek ve kalıcı bir değer haline gelebilmek her geçen saniye zorlaşıyor. Özellikle serüvene bu tüketim hızının giderek arttığı dönemlerde başlayanlar için.

Listenary ailesi olarak müziğin hepimizin yaşamında vazgeçilmez bir değer olduğunu zaten söylememe gerek yok. Bu sebepten ötürü müziğe gönül veren herkese sonsuz saygı duyuyor, emeklerini takdir ediyoruz. Beğenilerimizi ve fikirlerimizi takip eden siz sevgili okuyucularımızın da, bu listede yer alacak şarkıları mutlaka keşfetmesi gerektiğini düşündük.

 Hepinizin bildiği üzere bir süredir hepimiz izole yaşıyoruz. Bu olaydan en çok etkilenenler sanatçılar olmasına rağmen bizleri yüksek enerjide tutmaya çalışan yine sanatçılar. Bu süreçte bizleri sanattan, ruhumuzun aydınlanmasından mahrum bırakmayan tüm sanatçılarımıza teşekkür etmek gerek.

Uzun bir izolasyon döneminden geçtiğimiz için farklı şeylere oldukça büyük bir rağbet var. Her alanda da yeni şeyler deneme söz konusu bu anlamda. Elimizdeki tekdüzeliği kırmak için de mükemmel bir fırsata çevirebiliriz bence bu durumu. Bu izolasyon döneminde monotonluğun verdiği bir buhranla karşı karşıya kalmak çok olası. Hepimiz ara ara bunalıyoruz. Bu sebeple içinizi açacağını düşündüğüm seçimler eklemeye gayret ettim. Hiç bilmediği şarkıları, daha önce duymadığı isimleri keşfetmek isteyenler için ideal bence. Bu keşif içeriğini, evde dinleyecek bir şey arayanlara adıyorum. İyi okumalar!

1. İnsan Mıyız? – Nasıl Olsa:

Bu güne kadar duymamış olmama çok şaşırdığım işlerden bir tanesi bu şarkı. Vokal inanılmaz başarılı olmuş. Arkadan gelen altyapı çok tanıdık olsa da vokalin güçlü yorumu şarkıyı bambaşka bir noktaya taşımış. Hafiften rock müziği andıran, saldırgan bir havası var şarkının. Kendi içinde bir kırılmışlığı var sanki.

“Uçtuğumu sanırdım sen yanıma gelince
Derler kanatların yoktu sen koparmıştın bence
Ufak bi’ hayalim vardı
Umut bende…”

2. Beks Payne- Aşk Nedir?:

Kanye West hayranları benden nefret etmeyecekse -ki edecekler muhtemelen- ben bu şarkıdan çok Heartless vibe’ı alıyorum. Öne çıkan sesle arkadan gelenin birleşimi, yuvarlanan sesler, ritmin sakinliği vs. çok aşina geliyor. Bu şarkıda beni alan şey tamamen bu tanıdık esintiler.

3. P3- Gatsby:

Loop’a alınacak şarkılardan bir tanesi de bu şarkı. Şarkıyı dinlemeden önce gidip Great Gatsby izlemenizi şiddetle tavsiye ediyorum. Şarkının sözlerinin çok dozunda bir hiciv içerdiğini düşünüyorum. Şarkıdaki bir güzellik de hikayenin gözümün önünde canlanması. Yaşayan şarkıları çok seviyorum bu anlamda. Great Gatsby’den Slytherin’e uzanan bir müzik yolculuğu gibi Gatsby… Karanlık ama bir o kadar da değil aslında…

“İçindeki ateşini yak
Durma ve dans et, tüm gece ak
Kim kime, dum duma bak hadi bi bak
Ortamı kes ve de gerekeni yap

Olacaksın Great Gatsby
Gör büyük resmi
Yoksa duyamazsın asla
“O da fena M.C”

4. Berkant Merdivan&Melo- Kronos:

Ben bu tip şarkılarda bir slov geri vokal olduğunda inanılmaz etkileniyorum. Arkada hafif ağıta benzer hava da geliyor. Çok klas bir düet olmuş. Şarkıda vokallerin kombini, arkadan gelen fon sesleri, sözlerin seslerle uyumuna vs. baktığımızda şarkı gerçekten çok keyifli.

5. Emir Bermuda- Bonibon:

Alternatif müzikte gerçekten yeni bir soluk olabilecek isimlerden bir Emir Bermuda. Sound olarak da yorum olarak da çok başarılı. Bu şarkıda iki vokal olması da çok yakışmış şarkıya. İkinci ses kim bilmiyorum ama o da oldukça başarılı. Romantik bir filmin yavaş çekilen bir sahnesi gözümün önünde canlanıyor dinlerken. Son zamanlarda beni mutlu eden şarkılardan biri de Bonibon.

“Bunca zaman oldu pek uzak gibi
Bilirim sen saklarsın kalbimi
Madalyonlar gibi
Gözlerini gördüğüm birinci gün
Ben anlamıştım gün bugün
Sonunda buldum seni”

6. YaDa- Çok Güzelsin:

Çok yetenekli bir oyuncu, yılların tiyatro sanatçısı Tuğrul Tülek’in aynı zamanda bir müzisyen olduğunu bilmeyenleriniz vardır belki. Mor Ve Ötesi tadında bir şarkı olmuş, o kadar ki ilk dinleyişte Harun Tekin mi söylemiş boşluğuna bile düşebiliyorsunuz. Dingin bir sesle hareketli bir şarkının mükemmel uyumu olmuş Çok Güzelsin. Gerçekten de çok güzel olmuş. Tuğrul Tülek oyunculuğun yanı sıra müzisyenlikte de kendin ispat edecek gibi duruyor. Zira kendisinde ne yetenek ararsanız var.

7. Şekersiz- En Güzel Yaşımdı:

Bu şarkının normal versiyonunu da seviyorum ama akustiğini dinlemek bambaşka bir keyif. Şekersiz gerçekten çok güzel bir çizgide ilerliyor bence. Yağmurlu bir sonbahar günü, elinde kahven ile aklına takılanı düşüneceğin bir şarkı. Eski buruk bir hikayenin, eskimez hüznünü anımsamak gibi… İçinden silemediğin, aklından atamadığın, hala yarasının izi duran zamanlara bir şarkıyla geri dönmek isteyenler için ideal seçim En Güzel Yaşımdı.

“Islattığın dudaklar bayadır aklıma takıldı
Öyle durdum düşündüm siyahtan karaydı
Hasta mıyım anlamadım neyim ben

Kaldım aynı değişmek biraz zor karardı
Öyle güzel gülerdim en güzel yaşımdı
Parça parça izlerini içimden silemem”

8. Makrodalga- Flört Sandım Dayım Çıktı:

Adını her duyduğumda kahkaha attığım şarkı. Bir isim bu kadar mı yaratıcı olur dedirtiyor. Grubun enerjisi inanılmaz samimi, inanılmaz bizden bir iş koymuşlar ortaya.

9. Barış Kocatürk- Sararmış Kağıt:

Barış Kocatürk başlı başına bir içerik konusu aslına bakılırsa. Ses tonu, sesini kullanışı, yorumu… Şarkının sözlerindeki vuruculuk, sesteki ıstırap, hislerin dinleyene saniye saniye geçişi ve tekrar tekrar kendin dinlettiren şarkılar. Diledikçe daha da derine düştüğün, düştükçe şarkının daha derinine indiğin kırılmaz bir kısır döngü gibi… Nasıl daha önce dinlemedim dedirten, bir oturuşta tüm işlerini dinlettiren muazzam bir yetenek.

“Uzun ince bir çizgi gibi yürüdüğüm yollar var
Kesin emin dolu olduğum kadar
Geçmişe gizlenen bir kadın var
Beni arkamdan bıçaklar
Derin, sıcak teni içimden yakar
Kanım donar”

10. Fanikedi- Yeter Ki Mutlu Ol:

Bu klipte bir Deniz Tekin havası sezsem de, sanatçının Deniz Tekin veya başka biriyle pek bir benzerliği yok. Hafif durgun birse tonu, melankolik bir tarz. Şarkının içinde kendi kendine değişen bir ritm var. Sözlerden, sanatçıdan, dinleyenden bile bağımsız gibi. Bu kayıtta biraz daha farklı geliyor kulağa, bir de stüdyo kaydını dinlemenizi öneririm.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here