Yaşamanın gerçek bir serüven olduğunu düşünen insanlara göre yaşamak oldukça keyifli, enerji dolu ve kıymeti bilinmesi gereken bir şey. Yaşadığı her anın tadını çıkarabilenler bence aramızda en şanslıları. Gel gör ki yaşadığımız dönem ve içinde bulunduğumuz coğrafyanın da sebebiyle bu serüven içerisinde çok sık ve çok zorlu kırılma noktaları yaşayabiliyoruz.

Hayatın tekdüze pozitif olmasını beklemek elbette ki imkansız ancak bu kırılma noktalarını birer umutsuzluk ve mutsuzluk zincirinin başı yapmamak, akışta kalmaya çalışmak -en azından kendi dengemizi koruyabilmek- gerçekten de göründüğü kadar kolay olmayabiliyor.

Sanatın, özellikle müziğin; yaşadığımız umut kırıcı olayları anlatmak ve bizleri ortak paydalarda buluşturmak gibi harika bir kabiliyeti var. Bazen hiç anlamadığımız bir dilde, bazense çok yakından tanıdığımız cümlelerde kendimize dair şeyler bulabiliyoruz.

Müzik her ne kadar güçlü bir kavram olsa da müzisyen olabilmek, bunun ötesinde sanatçı olabilmek çok emek isteyen bir yol. Tüketimin global olarak inanılmaz bir ivme kazanmasıyla beraber üretmek, üretkenliği motive etmek ve kalıcı bir değer haline gelebilmek her geçen saniye zorlaşıyor. Özellikle serüvene bu tüketim hızının giderek arttığı dönemlerde başlayanlar için.

Listenary ailesi olarak müziğin hepimizin yaşamında vazgeçilmez bir değer olduğunu zaten söylememe gerek yok. Bu sebepten ötürü müziğe gönül veren herkese sonsuz saygı duyuyor, emeklerini takdir ediyoruz. Beğenilerimizi ve fikirlerimizi takip eden siz sevgili okuyucularımızın da, bu listede yer alacak şarkıları mutlaka keşfetmesi gerektiğini düşündük. İyi okumalar!

1. 6 Patlar- Boşu Boşuna:

6Patlar Türkçe Rap’te yeni isimlerden bir tanesi. Youtube üzerinden paylaştığı şahane şarkılardan bir tanesi “Boşu Boşuna”. Ritim olarak da tarz olarak da benim çok hoşuma gitti. 6Patlar 2020’nin başında “Hiperborlu”isminde bir albüm de çıkartmış.

2. Çakırkeyf- Rüya:

Bu şarkı da bana inanılmaz keyif veren eserlerden bir tanesi. Çakırkeyf çok iyi bir iş çıkartmış. Darısı albüm yapmasına.

3. Dünyada Ne Varsa-Sen Misin(Ankara)? :

Şarkının girişinde bir 5 saniye kadar Ogün Şanlısoy zannettim sesi. Sonra bambaşka bir şey dinlediğimin farkındalığı geldi. Özellikle Ankaralı arkadaşlar mutlaka dinlesin.

4. Madrigal- Kelebekler:

Madrigal’in son tekli parçası olan “Kelebekler” gerçekten ilk dinleyişte bağımlılık yapan şarkılardan bir tanesi.

5. Standart Sapma- Of:

2017’de müzik hayatına başlayan Standart Sapma Son Dört ve Pinhani‘nin en güzel yanlarının kombinlenmiş hali gibi. “Tertemiz Ölmek İstiyorum” EP’sindeki Of benim favorilerimden.

6. Sunfire- Soul:

Sabah bunalımı yaşayan arkadaşlar lütfen bu parçayı açsın. O kadar enerji veriyor ki, kendinizi bir dans pistindeymiş gibi hissettiriyor.

7. Vaktimiz Varken- Belki De:

Çok tanıdık ama bir yandan da farklı gibi geliyor. Tarz bilindik olmasına rağmen çok güzel bir yorum eklenmiş gibi. Her şeyden öte sözleri çok etkileyici.

8. Vale- Tütün Kokar Ellerim:

Bu şarkının en çok giriş bölümü hoşuma gitti. Slow başlayan şarkılarla ilgili bir öngörüm var, hep orta yerde patlıyorlar.  Bu şarkı da öyle. Sanatçının asıl sesini şarkının ortasında  duyup bir ufak şok oluyorsunuz.

9. Yankı- Tek Gidişlik Bilet:

“Gidiyorum ama dönmeyeceğim” diyenler için efsane bir uzun yol şarkısı. Tam otobüste kafayı cama dayayıp, yolun dağa bayıra dönüşmesini izlemelik, inanılmaz keyifli.

10. Yeri Yok- Amok:

“Boşver; iner, sarılır birlikte ağlarız ” Şu sözün güzelliği beni benden aldı. Tam bir ayağa kalkma şarkısı ve bence çok iyi bir çalışma.

Kaynak: 1, 2.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here