Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
2

Türkiye’deki Blues müziğin öncüsü Altın Çocuk Yavuz Çetin, ne yazık ki hakettiği ilgiyi öldükten sonra yakalayanlardan. Yavuz Çetin’i dinleyenler olarak birçoğumuz onun “İlk” ve “Satılık” albümündeki şarkılarını tanıyoruz. Ancak Yavuz Çetin’in daha önce hiç yayınlanmamış onlarca belki de yüzlerce kaydının var olduğunu biliyoruz. Neyse ki bu kayıtlara ulaşabilmiş bazı şanslı kişiler YouTube ve bunun gibi platformlardan Yavuz Çetin arşivindeki bazı demoları ve coverları bizlerle paylaşmışlar. Belki de ilk defa dinleyeceğiniz Yavuz Çetin’e ait bu kayıtları duygulanarak ve severek dinleyeceğinizi düşünüyoruz. Sevgi ve özlemle, keyifli dinlemeler!

Yavuz Çetin – I’ll Cry Again 

“I’ll Cry Again” isimli bu şarkıyı 1997 yılında Yavuz Çetin, Ercan Saatçi ve Vahe beraber yaparak, Hey Dergisi’nin düzenlediği müzik yarışmasını kazanmışlardır.

Blue Blues Band – Knockin’ on Heaven’s Door

Elektro gitarın usta virtüozü Yavuz Çetin’in kurmuş olduğu 90’ların Efsane Türk Rock Grubu: “Blue Blues Band” tarafından coverlanan “Knockin’ on Heaven’s Door” isimli bu şarkıyı dinlediğinizde keşke diyeceğinizden eminiz çünkü gerçekten muazzam bir cover ve ne yazık ki kayıt yarım.

Yavuz Çetin – Little Wing 

1990 yılına ait “Little Wing” isimli bu kayıt Yavuz Çetin tarafından Bodrum’da bir programda çalınmıştır.

Yavuz Çetin – Hiç Düşünmezsin

Zafer Şanlı’nın arşivinden alınmış “Hiç Düşünmezsin” isimli bu parça Yavuz Çetin’in 1990-1991 yıllarında gerçekleştirdiği stüdyo kayıtlarından. Söz ve müziği Hakan Özer’e ait olan bu şarkıda Yavuz Çetin’e bas gitarda Zafer Şanlı, klavyede Ozan Doğulu ve davulda Cenap Oğuz eşlik ediyor. Hiç Düşünmezsin isimli bu parçayı aynı zamanda Yavuz Çetin Roxy Müzik Günleri gecesinde canlı performans sergilemiş.

Yavuz Çetin – Anka

Yavuz Çetin’e ait “Anka” isimli bu parça hakkında fazla bilgi bulunmamakla birlikte “Satılık” albümü için hazırlandığı fakat daha sonradan albüme alınmadığı söyleniyor.

Yavuz Çetin – Funk

“Funk” isimli bu parça hakkında da erişebildiklerimiz sınırlı sadece Yavuz Çetin’e ait olduğunu ve “Satılık” albümü için hazırlanıp daha sonradan yayınlamaktan vazgeçildiğini biliyoruz.

Blue Blues Band – Foxy Lady & A Fool For Your Stockings

Yavuz Çetin’in eski eşi Didem Berkes tarafından paylaşılan bu video kaydında Yavuz Çetin ve grubu Blue Blues Band sırasıyla Jimi Hendrix‘ten “Foxey Lady” ve ZZ Top‘den “A Fool For Your Stockings” isimli şarkıları seslendiriyorlar.

Yavuz Çetin – Yalnızlık

Birçoğunuzun dinleyince bu şarkının adı “Sahil” ama diyeceğinizi duyar gibiyiz. 1990-1991 yıllarından alınmış bu kayıt ilk olarak “Yalnızlık” ismiyle taçlandırılmış. Ayrıca dikkat ederseniz iki parça arasındaki sözlerde ufak farklılıklar mevcut.

Yavuz Çetin – Çok İstiyorum

Yavuz Çetin dinleyenlerin çoğunun bildiğine emin olduğumuz “Çok İstiyorum” isimli bu şarkı herhangi bir albüm içerisinde ve Spotify gibi bazı müzik dinleme platformlarında yer almadığından dolayı sizlerle paylaşmak istedik.

Yavuz Çetin – İstanbul’a Ait

Kuvvetle muhtemel 1998 yılına ait olan bu kayıtlarda Yavuz Çetin 27-28 yaşlarında. Güven Erkin Erkal’ın sunmuş olduğu bir müzik programına katılan Yavuz Çetin’in müzik üzerine yapmış olduğu mütevazi sohbeti ve hemen ardından “İstanbul’a Ait” parçasının klasik gitarla olan muhteşem canlı performansına şahit olacaksınız.

Gesundheit

Yavuz Çetin “Satılık” albümünün stüdyo çalışmalarını ve demo kayıtlarını 1999 yılında Demirhan Baylan ile gerçekleştirmiştir. Demirhan Baylan’ın 2012 yılında “Gesundheit” adı altında sosyal medyadan paylaştığı bu albüm Yavuz Çetin dinleyenler için gerçekten sevindirici bir sürpriz olmuştur. Ayrıcı “Gesundheit” isimli bu dijital albüm Yavuz Çetin’e ait 7 demodan oluşuyor.

  • Göklerin Altında
  • Gerçek Aşk
  • Sevgimi Ver & Sevgimi Ver (Smokie Versiyon)
  • Hatırlamıyorum
  • İstanbul’a Ait
  • Oyuncak Dünya

Bonus

6 Mayıs 2001 tarihli Kemancı’da çekilmiş bu kayıt, Yavuz Çetin sonsuzluğa uğurlanmadan sadece birkaç ay öncesine ait.

 

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
2

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here