Fransızca’nın en zarif dillerden biri olduğu su götürmez bir gerçek. Konuşma esnasında bile oldukça melodik duyulan bu dili, müziğe en çok yakışan diller listesinde iyi bir sıraya koymamak elde değil. Kuşkusuz Fransızca ve müzik yan yana geldiği zaman; aşık olmak, kırmızı şarap, Paris gibi çağrışımları da beraberinde getiriyor. Ancak Fransız müziğinin bundan fazlası olduğunu unutmamak gerek. Bu yazıda yumuşak, romantik örnekleri ile biraz daha sert, duymaya alışık olmadığımız yanını bir araya getirmeye çalıştık. Dilerseniz hemen başlayalım!

1) Amélie Les Crayons – Ta P’tite Flamme

Bu parça için akordeon, piyano ve yumuşak bir kadın sesinin birleşmesinin yarattığı büyülü bir sonuç diyebiliriz. Aşık bir kişinin hissettiklerinden bahseden parça, dinlerken aşkın küçük alevini bizlere de hissettiriyor.

2) Jill Barber – Petite Fleur

İsminin ve sesinin Jehan Barbur ile olan ilginç benzerliğiyle şaşırtan muhteşem bir ses. Fransızca ve caz uyumunun harika örneklerini bize sunan Kanadalı sanatçının İngilizce parçaları da mevcut. İngilizce de dinlemek isterseniz, Chances isimli parçasını atlamayın deriz.

3) Raphaël – Caravane

Çok hafif duyulan ritmi ve gitarın az ama bir o kadar etkili tınıları ile tekrar tekrar dinlemek isteyeceğiniz, oldukça yalın bir parça.

4) Damien Saez – J’accuse

Tarzı biraz değiştiriyoruz. Saez, şarkılarında düzeni eleştirmekten keyif alan bir isim. Parçayla aynı adı taşıyan albüm, çıktığında oldukça ses getirmiş, daha ilk haftadan Saez‘i listelerde üçüncü sıraya oturtmuş.

5) Noir Désir – Lost

Le Vent Nous Portera” ile oldukça geniş kitlelere ulaşmış olsalar da diğer parçaları ne yazık ki o popülariteyi yakalayabilmiş değil. Ancak bilmesek de dinlemesek de Noir Désir‘in oldukça başarılı pek çok şarkısı var ve Fransız rock müziğinde söz sahibi gruplardan(dı). İsmi “siyah tutku” anlamına gelen grup ne yazık ki yakın zamanda dağıldı.

6) Louise Attaque – J’t’emmène au vent

Fransa’da Rock denince akla gelen ilk gruplardan biri de şüphesiz Louise Attaque. Enerjik şarkılarından kemanı eksik etmeyen grubu dinlemenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

7) La Bande A Renaud – Dès Que Le Vent Soufflera

La Bande A Renaud aslında birçok Fransız müzisyeni bir araya getiren bir albüm projesi. Albümde sanatçıların solo olarak seslendirdikleri birer parça bulunuyor. Deniz tutkusuyla kaçıp giden bir adamın hikayesini anlatan bu parçayı ise projede yer alan sanatçılar birlikte seslendiriyor.

8) Gülce Duru – Reviens

Gülce Duru‘yu hangi dilde olursa olsun dinlemek muhteşem. Kaybedenler Kulübü’nün soundtrack albümünden, kısa olduğu kadar tatlı olan bu parçayı tekrar tekrar dinlemek isteyeceksiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here