Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
31

Zeynep Bakşi Karatağ Kimdir?

1974 yılında İstanbul’da Dersimli bir ailenin üçüncü çocuğu olarak dünyaya gelmiş. 1999’dan beri ise eşi ile beraber Almanya’da yaşıyor.

Müzikle ilgilenmeye başlaması babasının üç telli curasıyla çaldıklarının onu epey etkilemesine dayanıyor, müzikle iç içe büyümüş.

Öyle ki lisede Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nde müzik eğitimine başlıyor. Seha Okuş’tan aldığı solfej derslerinin ona çok şey kattığını söylüyor. Yine Seha Okuş’un teşvikiyle 1997’de İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı sınavlarına giriyor ve kazanıyor. İki yıl eğitim aldıktan sonra evlilik ve Almanya’ya taşınması sebebi ile eğitimi yarıda kesiliyor.

Bu süreçte müzikten kopmuyor fakat kendini aile kurmaya veriyor. Uzun bir sessizlikten sonra icraate geçmeye karar veriyor.

Müzik dünyasına nasıl adım attı?

2013’te YouTube aracılığıyla paylaşımlar yapmaya başlıyor. Kültürümüzün türkülerine kendine has coverlar yapmaya başlayan Zeynep Bakşi’nin eşi Murat Karatağ parçaların düzenlemelerini yapıyor.

Yılda birkaç paylaşım yapan Zeynep Bakşi Karatağ, 2013’te Sen Bir Ceylan Olsan, Gözlerim Denizde; 2014’te Pullu Tepe, İlahi Dostun Bağına, İstanbul’u Dinliyorum gibi parçaların coverlarını yapıyor.

YouTube’da hatrı sayılır bir kitleye sahip olduktan sonra Kalan Müzik tarafından 2015’te keşfediliyor. Yine aynı yılda Kalan Müzik’in Ege’ye Kalan ve Alevilere Kalan albümlerinde birer parça seslendiriyor.

İki albümde yer aldıktan sonra artık kendi devri başlıyor ve yine Kalan Müzik’ten 2016’da Mozaik adlı bir albüm çıkarıyor. Albümde türkü coverlarından oluşan 13 parça yer alıyor. Ardından 2018’de Usulca adlı albümü çıkıyor.

Müziğe bu kadar ara vermesini ve somut adımının bu denli geç atılmasını bir kayıp olarak görmüyor. Aksine onun yaşamının renkliliği ve olgunluğu, görüp geçirdikleri yorumuna farklı bir tat kazandırmış. Eşiyle birlikte kazandıkları uyumu da yıllara borçlu olduğunu düşünüyor ve başarılar diliyoruz.

Zeynep Bakşi Karatağ – Pullu Tepe

Zeynep Bakşi Karatağ – Gözlerim Denizde

Zeynep Bakşi Karatağ – Kara Yazı

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
31

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here