Sinemadaki oyuncuların dizi sektörüne geçmeye başladığı bu günlerde, o kadar çok dizi gelmeye başladı ki hepsini takip etmek imkansız bir hale geldi. Biz de bu listemizde, herkesin izlemesi gereken, çok bilinmeyen, gözden kaçmış dizileri sizler için listeledik.

1-Dirk Gently’s Holistic Detective Agency

Otostopçunun Galaksi Rehberi kitabının yazarı Douglas Adams’ın, diziyle aynı adı taşıyan kitabından uyarlanarak yapılan ”Dirk Gently’s”, başrollerini Yüzüklerin Efendisi’nden tanıdığımız Elijah Wood ve Samuel Barnett’in üstlendiği, mistik olayların geçtiği bir dedektiflik hikayesi.

Genel olarak klişeleşmiş dedektiflik hikayelerini ti’ye alan dizi, kendini ciddiye alarak, belli başlı sahnelerle dalga geçmek yerine bütün dedektiflik janrasıyla dalga geçen bir yapıya sahip. İlk bölümünden son bölümüne kadar kendinizi Todd karakteriyle bağdaştıracağınız bu dizide, Todd’un karakter gelişimini izlerken, siz de Todd’la birlikte gelişim gösterdiğinizi fark edeceksiniz.

Bazen yaptığınız şeyleri neden yaptığınızı bilmeden yaparsınız ya hani, bu dizi bunu neden yaptığınızı size gösterecek bir dizi. Dizide anlamadığınız tonla saçma şey olacak, o zaman geldiğinde bu sözümüzü unutmayın “Don’t Panic!”. Dizi anlamanız gereken her şeyi, yeri geldiğinde size gösteriyor.

2-Baskets

Başrolünü, Hangover filmlerinden tanıdığımız Zach Galifianakis’in üstlendiği 22 dakikalık bir kara mizah dizisi Baskets. Üniversiteden başarısızlıkla ayrılan Chip, profesyonel palyaçoluk yapma kararı alır ve Chip’in hayatını izlemeye başlarız.

Her ne kadar komedi dizisi olarak geçse de, psikoloji bozukluğuna hazır olun. Pazar öğleden sonra hissettiğiniz duyguları düşünün, diziyi izlerken tam olarak öyle olacaksınız. Kimse gülümsemiyor, kimse şaka yapmıyor, aslında kimse iyi değil dizide ama günümüzdeki insanların da yapmaya çalıştığı gibi; bazı şeyleri görmezden gelip, yaşamaya çalışan insanların olduğu bir dizi.

3- The Night Manager

Başrollerini Tom Hiddleston ve Hugh Laurie’nin üstlendiği, John le Carré’nin aynı adı taşıyan kitabından uyarlanan The Night Manager; otelde “Gece Menejeri” olarak çalışan Pine’ın, İngiliz istihbaratına, silah tüccarlarını bitirmek için yardım etmesini konu alan, 6 bölümlük bir mini dizi.

Oyunculuğun ön planda olduğu, hikayenin enteresan başlayıp sonradan klişeleştiği ama oyunculuk sayesinde sonuna kadar heyecanla kendini izleten bir dizi. Şu sıralar 2. sezonun geleceği söylenen diziyi, hayatınızdan 6 saat ayırıp izlemeniz gerekenlerden birisi olduğunu düşünüyoruz.

 

4- Taboo

Yapımcılığını ve başrolünü üstlenen Tom Hardy’nin,  8 bölümden oluşan dizisi. Babasının ölüm haberi üzerine 12 yıl sonra Afrika’dan, Londra’ya dönen James Delaney; babasının zehirlenerek öldürüldüğünü ve babasından miras kaldığını fark edince, intikam alma hikayesini başlatıyor.

5-Legion

Çizgi roman uyarlaması olan Legion, şizofreni teşhisi konmuş Legion adlı karakteri anlatıyor. Başrolünde Dan Stevens’ın oynadığı, “Progresif Rock” tarzında bir dizi.

Profesör X’in çocuğu olan ama şartlar yüzünden evlatlık vermek zorunda kaldığı Legion karakteri, şizofreni hastalığı yüzünden neredeyse sınırsız güce sahip olan bir mutant. Zaman ve mekanda yolculuk yapabilme, kendi gerçekliğini oluşturabilme, telekinezi, telepati ve ateşi kontrol edebilme güçlerine sahip. Karakterin güçleri gereği çok farklı bir dizi olan Legion, gerçekliği sürekli sorgulatacak, Christopher Nolan’ın yaşattığı beyin yanmalarından çok daha fazla yanma yaşatacak bir dizi. Çizgi roman dizisi gibi düşünmenize gerek olmayan, adeta bir şaheser olan diziyi bir oturuşta bitirmenizi tavsiye etmiyoruz. Beyin sağlığınız için haftada en fazla 3 bölüm izlemenizi öneririz.

6- Broadchurch

Doctor Who’dan tanıdığımız David Tennant ve neredeyse her İngiliz dizisinden tanıdığımız Olivia Colman’ın oynadığı, Doctor Who hayranlarının sürekli tanıdık yüzler göreceği, dram ve suç temalı 3 sezonluk bir dizi.

Sakin, herkesin birbirini tanıdığı bir kasabada küçük bir çocuğun öldürülmesini ve olayın çözümlenmesi anlatılıyor. Polisiye temasıyla size istediği etkiyi pek yaratamayan ama dram temasını oldukça iyi veren, her saniye insan ilişkilerini sorgulatan, psikoloji bozukluğu yaratabilecek diziyi, mutsuz bir anınızda izlemenizi tavsiye etmiyoruz. Dizinin 2. sezonunu özellikle hukuk öğrencilerinin, 3. sezonu ise herkesin izleyip ders çıkarması gerektiğini düşünüyoruz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here