Az kişi tarafından bilinen güzel şarkıları bir araya getirdiğimiz listelerin altıncısı ile karşınızdayız. Playlistinize ekleyeceğiniz yeni şarkılar bulmanız dileğiyle, keyifli dinlemeler!

1) Sedat Anar – Yak Sinemi Ateşlere

1988’de Şanlıurfa Halfeti’de doğan, Ankara’da yaptığı sokak müziğiyle tanınan sanatçı, santurun Türkiye’deki önde gelen temsilcilerinden. Aynı zamanda tenbur, tar, zarp, dutar, erbane ve bağlama gibi birçok müzik aleti çalan müzisyen doğu müziğiyle yakından ilgili. Film, tiyatro ve belgesel müzikleri yapan sanatçının tamamı kendi bestelerinden oluşan yedi tane albümü var. Oldukça özel bir tarza sahip olan Anar, mutasavvıfların şiirlerini ve hikayelerini doğu batı müziği senteziyle farklı bir noktaya taşıyor. Sözleri 1887 doğumlu şair Yaman Dede’den olan bu güzel şarkı ise 2017’de çıkan Ayrı Dilden Aynı Gönülden albümüne ait.

”Ateşle yaşar, yaşla değil yaresi aşkın”

2) Levni & Melik – Ham Meyveler

BaBa Zula grubuyla tanıdığımız güzel ses Melike Şahin 1989 İstanbul doğumlu. Müzik hayatına Sosyoloji mezunu olduğu Boğaziçi Üniversitesinin Müzik Kulübü Klasik Müzik Korosu’nda başlayan sanatçının solo çalışmaları çok başarılı. Levni tarafından düzenlenen farklı tarzdaki şarkısı sizi başka dünyalara götürecek.

”Korktuğun bu uçurumun sağında belki engin mavi deniz var”

3) Sakin – Kurtlu Kuyu

1999 yılında kurulan, 2007’de Rolling Stone dergisi tarafından ”Gelecek Vaat Eden 10 Yerli Grup” arasında gösterilen Sakin 2008 yılında Hayat ismiyle ilk albümlerini çıkardı. Kemik bir dinleyici kitlesine sahip olmalarına ve iki adet de demo albüm kayıtları bulunmasına rağmen 2011 yılında son konserlerini verdikten sonra dağıldılar. Grubun solisti Onur Özdemir ”Onurr” ismiyle pop müzik çalışmalarına devam etmekte. Geçmişteki çok acı hikayelere dayanan bu özel şarkının Sezen Aksu’nun Biraz Pop Biraz Sezen albümündeki yorumunu buradan dinleyebilirsiniz.

”Simsiyah bir çukur tıkıldığım, sıkıldığım kemiklerimi saydırdım”

4) Ars Longa – Ceviz Renkli Sandıklar

Alternatif müziğin başarılı isimlerinden olan grup 2005 yılında kuruldu. 2015’te yılların birikimiyle yaptıkları şarkıları Günler isimli albümlerinde topladılar ve piyasaya sürdüler. 2017’de ise Yüreğim İmparator adında bir single çıkardılar. Hala müzik çalışmalarına devam eden grubun en sevilen parçalarından biri.

”Kal, bitsin bu yarımlık”

5) Tuğçe Şenoğul – Bıraktığın İzler

Bir zamanlar elektronik müzik grubu Kahinar‘la çalışan, daha sonraları Gaye Su Akyol ile birlikte kurduğu Seni Görmem İmkansız adlı bir grupları bulunan Tuğçe Şenoğul şimdilerde solo çalışmalarına devam ediyor. İlk solo albümü Gölgelerine‘yi 2017’de çıkaran sanatçı oldukça özel bir sese sahip. Albümdeki şarkıların tamamını dinlemenizi tavsiye ediyoruz.

”Beni sana iten ne, hayat mı?”

6) R.O.D.Y Dünyada – Türkü

İstanbul’da kurulan yeni ve iki kişilik bir grup R.O.D.Y Dünyada. Şarkılarının söz ve besteleri Ümit Ergin’e, düzenlemeler ise Abdulkadir Demirci ve yine Ümit Sergin’e ait. Henüz birkaç şarkıları olsa da oldukça umut verici bir grup. Türkü ise sözleriyle ve bestesiyle kısa ama etkileyici bir parça.

”Kordur sönmez bu yüreği, ona bir yar çare bulur”

7) Gözde Öney – Düşüş

Sofar’da Kavga şarkısıyla gösterdiği muazzam performansla dikkatleri üzerine çeken Gözde Öney 2017’de İki Gölge ismiyle ilk albümünü çıkardı. Sanatçı yıllardır müzik üzerine yaptığı çalışmaların birikimini bu albümde topladı. Geçmişte bir çok reklam filmi müziği yapan, çeşitli tarzlarda müzisyenlerle çalışmaları olan sanatçının duru sesiyle buluşan başarılı bestelerini mutlaka dinlemelisiniz.

”Bırakmış kendini uçsuz bucaksız boşluğa”

8) Yedinci Ev – Anlat Onlara

Vokalistliğini ve gitaristliğini başarılı solo performansları bulunan Birkan Nasuhoğlu’nun üstlendiği grup 2011 yılında kuruldu. İsimleri Lee Carroll’un Yuvaya Yolculuk kitabından gelen Yedinci Ev ilk albümleri Şimdi‘yi 2013 yılında çıkardı. 2017 de ise İçine Düştüm adlı bir albüm çıkaran grup oldukça başarılı şarkılara sahip. Bu şarkıları ise uzaklara dalıp geçmiş aşklarınızı düşünüp hüzünlenmenize yol açabilir.

”Açılmadı kalbim, yerin dolmuyor asla”

9) Eski Bando – Ay Ben Ölüyorum

2008 yılında Güney Marlen ve Eda Baba’nın bir araya gelerek yaptıkları müzik çalışmalarından sonra diğer üyelerin de toplanmasıyla grup kuruldu. 2014 yılında Renkli Şeyler adlı adı gibi renkli bir albüm çıkardıktan sonra 2016 yılında İstanbul Beyrut Paris ismiyle başarılı bir albüm daha çıkardılar. Solo çalışmalarıyla da adlarını duyuran grup üyeleri, 2017’de grup çalışmalarına ara vermeye karar vererek dinleyenlerini üzdüler. Ay Ben Ölüyorum ise defalarca dinlemek isteyeceğiniz şarkılarından biri.

”Sen giderken ağlamak gelir içimden”

10) Gren – Sen

2000 yılında kurulan Alternatif-Progresif Metal grubu Gren kariyerlerinin başında İngilizce şarkılar kaydetmeyi tercih ettiler ve 2005 yılında Horizon adlı şarkılarıyla Nokia Supersound yarışmasında 484 aday arasından ilk 11’e girerek finale kaldılar. 2006 yılından itibaren Türkçe bestelerle devam eden grup 2009 yılında on üç şarkıdan oluşan bir albüm çıkardılar.

”Kaybolsam ardından gün dursa sen doğsan”

 

Kaynak: 1, 2, 3

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here