Günümüzde birçok dinleyici, yabancı radyolarda ya da televiyondaki müzik kanallarında karşımıza sıklıkla çıkan ve ister istemez aklımıza takılan popüler R&B şarkılarına oldukça hakim durumda. Pop müziğe de yakın olan bu türün temsilcileri bu sayede günden güne daha geniş bir dinleyici kitlesine ulaşıyor. Yine bu türe ait olan ama klasik R&B ruhundan gerek sözleri gerekse stiliyle daha farklı hissettiren Alternatif R&B ise daha geri planda kalıyor.

Alternatif R&B -kısaca tanımlamak gerekirse- müzikal açıdan Hip Hop, Rock, Jazz, Blues izleri taşıyan; şarkı sözlerinin barındırdığı anlam ve verdiği his bakımından ise bildiğimiz R&B’ye göre daha duygu yüklü olarak nitelendirilebilir. Bu türün en bilinen temsilcilerine ise Frank Ocean, Khalid, SZA gibi sanatçıları örnek verebiliriz.

Alternatif R&B, birçok amatör müzisyenin temsil ettiği bir tür aslında. Herkes tarafından bilinmeyen ama kesinlikle bir şans verilmesi gereken sanatçılar, bu türde şarkılar yapıyor ve sayıları da günden güne artıyor. İşte yazımızın geri kalanında yakından tanıyacağımız Omar Apollo da onlardan biri.

Omar Velasco ya da dinleyiciler tarafından bilinen ismiyle Omar Apollo, 20 Mayıs 1997’de Indiana’da dünyaya gelen Meksikalı genç bir müzisyen. O da çoğu sanatçı gibi müzikle içli dışlı olmaya küçük yaşlarda başlayanlardan.

12 yaşındayken noel listesinin birinci sırasına gitarı ekleyen Omar Apollo‘nun isteği geri çevrilmedi ve kendisine ailesi tarafından bir elektro gitar hediye edildi. O zamanlar henüz nasıl gitar çalacağını bilmeyen Apollo, bunu YouTube videoları izleyerek öğrendiğini ve hatta bu videoların çoğunun Camp Rock şarkılarını yeniden yorumlayan amatör müzisyenlerin videoları olduğunu söylüyor. Sanatçının kendi şarkılarını yapıp kaydetmesi ise lise yıllarına denk geliyor.

2015 yılında üniversite eğitimini yarıda bırakan Omar Apollo zamanının neredeyse tamamını müzikle ilgilenerek geçirmeye başladı ve yaptığı şarkıları internet üzerinden paylaştı. Bahsi geçen bu şarkılardan biri olan “Brakelights”ın geniş bir dinleyici kitlesine ulaşması sonucunda Apollo; Bloomington, Indianapolis, ve Chicago gibi yerlerde sahne aldı.

İlk Albüm – Stereo 

Sanatçının ilk albümü olan “Stereo” 2018 yılında yayınlandı. “Ugotme” ve “Erase” teklilerinin yer aldığı bu albümde aynı zamanda İngilizce ve İspanyolca olarak seslendirilen “Hijo de Su Madre” de bulunuyor.

Albümdeki şarkılar genellikle lirikal açıdan “mutsuz” görünse de müzikler ve Apollo‘nun sesi sayesinde bu mutsuzluk duygusu dinleyiciye yoğun olarak hissettirilmiyor. “I wish you weren’t feeling so sad/I feel what you do, oh, I got that from you/I shouldn’t be so bothered by you/I’d probably be okay, if you just went away” sözlerine sahip olan “Erase” şarkısı buna örnek olarak gösterilebilir.

Sanatçının bu albüm dışındaki çalışmaları arasında ise Pram(2017), Brakelights(2017), Algo(2017), Unbothered(2018), Heart(2018), Today(2018), Trouble(2019) ve Ashamed(2019) teklileri yer alıyor.

Son olarak 3 Nisan 2019’da yepyeni şarkısı “Friends” ile karşımıza çıkan Omar Apollo‘yu henüz çok yeni olduğu müzik dünyasında daha sık görmeyi umuyor ve yazımızı sanatçının bir video klibini paylaşarak sonlandırıyoruz.

Kaynak: 1 , 2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here