Her sabah kereviz suyu içmek, genel sağlığı iyileştirmek ve kilo kaybını arttırmak için yeni bir sağlık trendidir. Kereviz ve suyunun sağlık için çeşitli yarar sağladığı gösterilmiştir ve kilo kaybının bunlardan biri olup olmadığını merak edilir. Bu yazı, kereviz suyunun kilo vermenize yardımcı olup olmadığını anlatacak.

İnsanlar Neden Kereviz Suyu İçiyor?

Kereviz suyunun kilo kaybı, bağırsak ve cilt sağlığı dahil olmak üzere çeşitli faydaları olduğu iddia edilmektedir. Artık kilo kaybı için bu suyu içmek hayli popüler bir hal aldı. Bu trendi takip edenler, her sabah aç karnına kereviz suyu içiyor. Kereviz suyunu yapmak için, kereviz saplarını meyve suyu yapabilir veya harmanlayabilir ve bitki lifini süzebilirsiniz. Büyük bir kereviz demeti ya da yaklaşık 9 sap, yaklaşık olarak 475 ml meyve suyu yapar.

Bu popüler sebze; folat, potasyum, manganez ve A, C ve K vitaminleri dahil olmak üzere çok sayıda besin bakımından zengindir. Aynı zamanda harika bir riboflavin, B6 vitamini, pantotenik asit, kalsiyum, magnezyum ve fosfor kaynağıdır. Kereviz suyu tek başına tüketilebilir veya yeşil içerikli smoothieler gibi diğer içeceklere eklenebilir. Bu içecekler genellikle çeşitli meyve ve sebzeler içerir. Bunlar da kereviz suyunu, bazı faydalarını sağlayacak daha dengeli bir içecek yapar. Buna ek olarak, smoothienize yoğurt veya protein tozu gibi protein kaynakları ve ayrıca ek bir fayda olarak fındık yağı veya avokado gibi yağları da takviye edebilirsiniz.

Kilo Vermenize Yardımcı Olabilir Mi?

Kereviz suyunun genellikle kilo kaybını arttırdığı söylenir. Destekçiler her sabah 475 ml içmenin karaciğerinizde depolanan yağ hücrelerini parçalayıp çözdüğünü iddia ediyorlar. Bu iddia bilimsel kanıtlardan yoksundur ve daha fazla araştırma gerektirmektedir. Bununla birlikte, kereviz suyu başka yollarla kilo kaybına neden olabilir. Kilonuz, gün boyunca kaç kalori tükettiğinize bağlıdır. Kereviz suyu diğer kalorili içeceklere nispeten daha düşüktür. Şekerli kahve veya soda gibi yüksek kalorili içecekleri kereviz suyu ile değiştirmek, kilo vermeye çalışıyorsanız akıllıca bir seçimdir. Ek olarak, öğünlerden önce kereviz suyu gibi düşük kalorili içeceklerin kullanılması, doyma hissiyatını arttırabilir ve genel olarak daha az kalori almanıza yardımcı olabilir. Kereviz suyu, sağlıklı ve düşük kalorili bir içecek olsa da uzun süreli kilo kaybının anahtarı tek bir yiyecekte yatmaz. Bunun yerine, egzersizinizi tüm yiyeceklere dayalı besleyici bir diyetle birleştirin.

Kereviz Suyunun Diğer Faydaları

  • Tansiyon kontrolüne yardımcı olur.

Bu etki, kalp sağlığını destekleyen ve kan basıncının düşmesine yardımcı olan kerevizin nitrat konsantrasyonundan kaynaklanmaktadır.

  • Yüksek kolesterolü düşürür.

Kereviz, ayrıca kolesterol seviyesini düşürmeye yardımcı olur.

  • Kereviz suyu; düşük iltihaplanma, kan basıncı ve kolesterol gibi sağlığımıza çeşitli faydalar sağlar.

Kaynak: 1, 2

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here