Hayatınız ellerinizden akıyor olsa bile kendini geliştirmeye odaklanmanız için her zaman zamanınız vardır. Belki de uzun saatler boyunca çalışıyorsun ve kendini anlama yeteneğini kaybettin. Ya da herkese odaklanırsın ve asla yalnız kalmak için zaman ayıramazsın. Durum ne olursa olsun, kendi hedeflerinize ve hayallerinize odaklanmak için zaman ayırmak çok iyi bir fikir.

Belli bir hedefe ulaştıktan sonra hayatınız tam olması gerektiği haldedir fakat hayatınız yutulması zor bir hap olabilir. Evet, yeni bir işe girmek, üniversiteden mezun olmak veya Avrupa’ya seyahat etmek iyi hissettirecektir. Ama orada duramazsın. Kendini geliştirmek hayat boyu sürecek bir şeydir, bu yüzden bundan sonra değişen ve büyüyen her fikrine sahip çıkmalısın. Yeni günlük işinizde kişisel gelişiminize odaklanmanıza yardımcı olmak için aşağıdaki ipuçlarından bazılarını inceleyin.

 

  1. Hayatınızın Nasıl Olmasını İstediğinizi Hayal Edin

Kendini geliştirmeye adanmış bir yolda başlamak için en iyi yer gelecekteki benliğinizi ön görmektir. Kendinize sorular sorun. Bu yaşamda olmak istediğim kişi kim? Yaşlandığımda ve sonrasında dönüp hayatıma bakarken, nasıl görünmeyi isterim? Yaşamı bu açıdan düşün ve ona göre yaşamaya başla.

 

  1. İyileştirilmesi Gereken Alanlara Odaklanma

Hedefsiz mi hissediyorsun? O zaman hemen hemen herkesin üzerinde çalışmaya devam etmesi gereken beş alana bakın. Bu alanlar sağlık, ilişkiler, finans, kariyer ve maneviyattır. Maneviyat dediğimiz şey illaki din anlamına gelmek ya da belirli bir şeye inanmak değildir, kendi kendini sevmek anlamına da gelebilir. Başkalarının ne düşündüğü ya da neye ihtiyacı olduğu konusunda endişelenmek yerine, kendinizi mutlu etmek için ne yapmanız gerektiğini düşünün.

 

 

  1. Önceliklerinizi Düz Tutun

Düzenli olarak önceliklerinize göz atın ve yaşamda gerçekten neyin önemli olduğunu kendinize sorun. Bu sizin hızlı bir şekilde tekrar kendinize gelmenizi sağlayacak bir soru. Ruh halinizi güçlendirmek için zamanınızı nasıl harcayacağınız konusunda değişiklikler yapın.

 

 

  1. Kendine iyi bak

Sürekli olarak herkesi kendinizden önceye koyarsanız, büyük bir öz bakım dozuna ihtiyacınız olacaktır. Bu durumda, kendi zihin sağlığınızı ele alarak başlayabilirsiniz. Zihin sağlığınızı ele almak, egzersize zaman ayırmak ve kimsenin yeni ve sağlıklı yaşam tarzınızın önünde durmasına izin vermemek demektir.

 

 

  1. Yeni Bir Şey Öğrenin

Her gün yeni bir şeyler öğrenmeye çalışın ya da en azından pratikte çalışın. Eski gitarınızın tozunu alın, bir kitap açın veya çevrimiçi bir sınıfa kaydolun. Bu alışkanlık sizi sadece yeni becerilere yönlendirmekle kalmayacak, aynı zamanda bu süreçte kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

 

 

  1. Meditasyon için zaman ayırın

Meditasyon yapmak kendinize danışmanın harika bir yoludur. Meditasyon ustası olmak ya da bütün gününüzü sessizce oturmaya adamak zorunda değilsiniz. Ama hızlı, beş dakikalık bir meditasyon yapabilirsiniz.

 

  1. Bir Hedef Seçin

Daha iyi yemek yapmak, piyano öğrenmek ve bir sürü evsiz kedi yavrusu edinmek ister misiniz? Elbette bütün bunları aynı anda yapmayın. Her şeyi bir kerede yapmak, onları iyi yapma olasılığınızın düşük olduğu anlamına gelir. Birini seç ve ona odaklan. Tüm çabalarınızı örneğin piyanoya adayın ve piyanoda uzmanlaşmaya çalışın.

 

 

  1. Minnettar Olmayı Unutmayın

Akşam eve geldiğinizde, başardığınız veya o gün iyi giden şeylere minnettar olmak için birkaç dakikanızı ayırın. Her zaman için minnettar olacak en az bir şey bulabilirsiniz. Şükretmek inanın hayatınızda pek çok şeyi düzeltecek ve daha iyi bir hale getirecektir.

 

  1. Biraz eğlenmeye çalışın

“Kendini geliştirmeye çalış!” kararını verdiğin an, hayat biraz ağır hissettirmeye başlayabilir. Yolda kalmak önemli olsa da tüm gününüzü bunlarla doldurmayın.  Hayatınıza zevkli, eğlenceli aktiviteler de ekleyin. Ne kadar çok gülersen, o kadar iyi hissedersin. Kahkaha, ruh için iyidir ve tüm sıkı çalışmanız için önemli bir panzehirdir.

 

 

  1. Kendiniz İçin Acele Etmeyin

Hedefleriniz ne olursa olsun, hepsini bir anda bir araya getirdiğinizde sinir bozucu olabilir. Öyleyse kendinize zaman ayırın. Hayatın bir yolculuk olduğunu hatırlayın ve elbette bunun bir varış noktası olduğuna da. Kendinizi mutlu hissetmek için olmak istediğiniz yere gelene kadar beklemeyin. Sürecin tadını çıkarın. Bu yüzden buradasınız, unutmayın!

 

Yazardan Not: Biz çoğu zaman başarının mutluluğumuzu sağladığını düşünüyoruz, ancak bu doğru değil. Başarıdan sonra kendinizi iyi hissetseniz bile bu duygu sürdürülebilir değil. Hayat boyu süren mutluluk için daima öğrenmek ve büyümek önemlidir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here