Deneysel pop / trip hop’ın başarılı bir örneğinden söz edeceğiz bu kez sizlere: “Moloko – Should’ve Been Could’ve Been“. Peki, kim bu “Moloko“?

1994-2003 yılları arasında aktif müzik hayatına devam eden Moloko, Róisín Murphy ve Mark Brydon ikilisinden oluşuyor. İkilinin ilişkisi ise müzikten ibaret değil, daha çok romantik bir ilişkinin beraberinde müzik de gelmiş onlar için. İlişkinin bitimi ile beraber ise birlikte sürdürdükleri müzikal hayat da son bulmuş. “Moloko” sözcüğünün kökeni ise Anthony Burgess‘in ünlü romanı “Otomatik Portakal“a dayanıyor.

Kitabın kahramanı Alex ve arkadaşlarının uyuşturucu ile beraber içtikleri sütlü içeceğin ismi olan Moloko, aynı zamanda Rusça’da da “süt” anlamına geliyor. İsmini böylesine ilginç bir hikayeden alan ve ayrılmalarına oldukça üzüldüğümüz grubun müzikleri, bizleri isimleri kadar orijinal bir sound ile karşılıyor.

Grubun 4 stüdyo albümü bulunuyor, bunlar ise sırası ile şu şekilde: Do You Like My Tight Sweater? (1995), I Am Not A Doctor (1998), Things To Make And Do (2000) ve Statues (2003). Bu hafta sizlere bahsedeceğimiz “Should’ve Been Could’ve Been” isimli şarkı ise 1998 çıkış tarihli “I Am Not A Doctor” albümünün 15. şarkısı.

Sakin, biraz tekdüze sayılabilecek bir gidişata sahip olan parça beklenmedik bir şekilde bizleri etkisi altına almayı başarıyor ve bunda en büyük pay Róisín Murphy‘nin içimize işleyen sesine ait denebilir. Kendimizi ritmin, şarkının bir parçası gibi hissetmemize neden olan bu şarkı albümün en keyifli parçaları arasında kendisine yer edinmeyi başarıyor.

Şimdi sizleri bu Moloko efsanesi ile baş başa bırakıyoruz, keyifli dinlemeler!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here