Elektronik cihazları daha çevre dostu hale getirme arayışı içinde olan araştırmacılar, tamamen geri dönüştürülebilen bir elektronik cilt yarattı. E-cilt de parçalanırsa kendisini iyileştirebilme özelliğine sahip.

Science Advances dergisinde açıklanan cihaz temelde basınç, sıcaklık, nem ve hava akışını ölçebilen sensörlerle donatılmış ince bir film tabakası şeklinde bulunuyor. Film, piyasada bulunan üç bileşik ile beraber bir matriste karıştırılarak gümüş nanopartiküller ile birleştirildi: e-cilt iki kere kesildiğinde, üç bileşimi “yaraya” ekleyerek e-cildin kimyasal  yapısını yeniden yaratarak iyileşmesini sağladı. Bu şekilde, matris geri yükleniyor ve e-derisi yeni gibi iyi olur. E-cilt onarılmaksızın kırılırsa, yeni e-cilt yapmak için malzemeleri tekrar kullanabilmeleri için “sıvılaştıran” bir solaryuma batırılabilir. Bir gün, bu elektronik cilt, protezlerde, robotlarda veya akıllı tekstilde kullanılabilecek olacak.

Sağlık alanındaki teknolojik gelişmeler, umarız ki büyük engellerle karşılaşmadan daha inovatif bir hale gelebilecekler.

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here