1. Öncelikle yeni teklin Yaralı ve akustik versiyonu hayırlı olsun. Seni tanımayan okurlarımız için Bilge Su tek cümleyle kimdir?

 Bilge Su, Bursa doğumlu üniversite hayatına kadar Bursa’da yaşamış ve kendini bildiğinden beri şarkı söyleyen 22 yaşında bir müzisyen diyebilirim.

2. Son dönemlerde genç sesler YouTube coverlarıyla yol alıp arkasından tekli çıkarmayı tercih ediyor. Seni tebrik ederim 21 yaşında güzel bir adım atıp hatrı sayılır bir dinlenme elde etmişsin. Tekli çıkarma kararını nasıl verdin? 

Çok teşekkürler. 2018 yılında Süheyla Yengi’den ses eğitimi almaya başladım. Bir yılın sonunda bir şeyler yapmak istediğime karar vermiştim. Onun bana yol göstericiliğiyle bir tekli çıkarmaya karar verdim, Yaralı’yı dinlediğimde bu karardan emin oldum ve yolculuğum başladı.

3. Peki ilerde cover yapmayı düşünüyor musun? Yaparsan hangi şarkıları yapmak istersin? Mesela bir Adele coverı duyar mıyız? Duysak hangi şarkısı olur?

Neden olmasın? Elbette cover yapmayı istiyorum. Eğer bir Adele şarkısı söylersem bu When We Were Young olabilir.

4. Yaralı’nın sözleri röportajlarıyla tanıdığımız müzik adamı Suat Kavukluoğlu’na ait. Çalışma yolculuğunuz nasıl başladı? Kendi söz ve bestelerin de var mı? Varsa yayınlamayı düşünüyor musun?

Yaralı, şans eseri yolumun kesiştiği bir şarkı, ama her gün iyi ki dediğim bir konumda şu an. ”Yaralı” bana en başta Suat Kavukluoğlu ardından Oğuz Çetiner’i kazandırdı. Onlarla bu şarkı sayesinde tanıştım. Kendi söz ve bestelerim var, önümüzdeki süreçte sizlerle buluşturmayı planlıyoruz.

5. Biyografinden anladığım kadarıyla Siyaset Bilimi okuyorsun. Okul ile birlikte bu süreç seni zorlamadı mı? Müzik okumayı düşündün mü?

Evet Siyaset Bilimi öğrencisiyim ve zaman zaman zorlandım ama istediğim alanda bir şey üretmek her zaman beni motive ettiğinden müziğe daha çok yoğunlaşacağım. Yaşım genç olduğundan müzik okumayı hala düşünüyorum, belki ileride bunu yapabilirim.

6. Yaralı’nın akustik versiyonunda pop versiyonuna göre sanki daha içli ve daha rahatsın (Ben de akustik sever olarak  beğendim). Gözlemim doğru mu? Akustik projelerde görür müyüz seni?

Aslında ben müziğin bütün alanlarını seven ve bu yolda fazlaca müziğin farklı renklerini de deneyimlemek isteyen biri oldum hep. Ama akustiğin yeri biraz ayrı, bu yüzden beni akustik projelerde daha rahat ve içli görmeye devam edebilirsiniz gibi gözüküyor.

 7. Pop janrına nasıl karar verdin? Kesinlikle pop devam mı senin için? Bakış açısına değer verdiğin müzik piyasasındaki insanların etkileri ve yönlendirmeleri var mı?

Ben hep iyi bir pop dinleyicisi olmaya çalıştım. Her zaman yazılanları, yeni çıkanları ve popun yapı taşlarını öğrenmeye özen gösterdim. Bu yüzden aslında bu zaten benim için çok eskiden verilmiş bir karardı. Seçim yapmakta pek zorlanmadım.

8. Biyografinde piyano eğitimin olduğunu da belirtmişsin. Bence bu müthiş bir artı. Vokallerin enstrüman çalmaması kolay detone olmalarına ve orkestra iletişimi sıkıntılarına sebep oluyor. Yaralı’nın akustik versiyonun da çalmayı düşünmedin mi? İleride seni çalıp söylerken görecek miyiz?

Evet piyano eğitimim var fakat kendimi bir akustik parçanın piyanosunu çalacak kadar yetkin hissetmiyorum. Çalışmalarım sürüyor, ileride kendimi geliştirip piyano      eşliğinde çalıp söylemek istiyorum.

 

 

9. Adele’den çok ilham aldığını, etkilendiğini ve ortak noktaların olduğunu söylemişsin. Seninle bu ortak noktalar neler? 

Adele bence çok özgün ve özgüvenli bir kadın. Bir sanatçının duruşunun görüntüsüyle ilgili değil, müzikal becerileriyle ilgili olduğunu kanıtlamış biri. Ben bu yolculuğa çıkarken aslında ondan güç aldım ve biraz hikayesini hüznünü hayata bakışını kendime benzettim. Aynı gün doğduğumuzu görünce daha da emin oldum diyebilirim.

10. 25 yaşına kadar ses rengi oturuyor diye bir bilgi var. Senin ise çok kendinden emin ve oturmuş bir ses rengin var. Güçlü bir vokal olduğun ve çalıştığın belli oluyor. Ne gibi teknikler uyguluyorsun? Sesinin ilerde değişeceğini düşünüyor musun?

Çok teşekkür ederim. Ben sesimin yaşım ilerledikçe değişebileceğini düşünüyorum ama bundan çok çekinmiyorum. Çünkü ses ile ilgili anahtar noktanın çok çalışmak olduğunu deneyimledim. Vücudunu, nefesini ve sesinin nereden çıkması gerektiğini çok iyi öğrenmen gerekiyor ve ben bu yolun daha çok başındayım. O yüzden düzenli çalışmanın çözemeyeceği bir durum olacağını pek düşünmüyorum.

11. Artık sosyal medyada özellikle sizin jenerasyonda acımasızca eleştirme furyası var. Gerçekten YouTube’a emeğini koyan kişileri tebrik etmek istiyorum. Senin hiç canın sıkılıyor mu buna? Bu eleştirileri nasıl göğüsledin?
Evet insanlar acımasız olabiliyor. Ben sadece ileriye, kendi yoluma bakmaya odaklanıp bu tarz konuları görmezden gelmeye çalışıyorum. Ama sevdiğim YouTube kanallarını izlerken bazen yorumlara bakıyorum ve çok şaşırıyorum. İnsanların bu kadar sert davranmalarına üzülüyorum.

12. Şu an yaptığımız röportaj 10 yıl sonraki Bilge Su okuyor olsa ona ne söylemek isterdin?
Çalışmaya ve paylaşmaya devam. Umarım çok eğlenmişsindir.

GERİSİNİ SEN TAMAMLA!
En son dinleğin şarkı; Canozan/ Toprak Yağmura
En hüzünlendiğin şarkı; Sezen Aksu/ Kaybedenler
En motive eden şarkı; Bee Gees/ Stayin’ Alive
Marşım dediğin şarkı; Sertab Erener/ Olsun
En sevdiğin albüm; Sezen Aksu/ Bahane
En sevdiğin yabancı kadın vokal; Yasmin Levy
En sevdiğin yerli kadın vokal; Şebnem Ferah
En sevdiğin yabancı erkek vokal; Freddie Mercury
En sevdiğin yerli erkek vokal; Evrencan Gündüz
En sevdiğin Adele şarkısı; Hasing Pavements
En sevdiğin Adele albümü; 21
En sevdiğin klip; Gaye Su Akyol/ Bir Yaralı Kuştum
En sevdiğin youTube kanalı; Daire
En sevdiğin dizi; How I Met Your Mother
En son gittiğin konser; Şebnem Ferah
En son gittiğin film; Biz böyleyiz
En son izlediğin dizi; AJ and the Queen
En son gittiğin tiyatro; Amadeus
En son okuduğun kitap; Jean Paul Sartre / Bulantı
En son satın aldığın şey; Kulaklık
En cok girdiğin instagram sayfası; Cem Güventürk
En beğendiğin şehir; Prag
En çok gitmek istediğin şehir; Havana
En sevdiğin ben aktivitesi; Gece+Balkon+Müzik
En daraldığında dediğin şey; İleride buna güleceksin
En mutlu anında dediğin şey; Kafanda bu anın fotoğrafı hep dursun, hiç unutma.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here