Müziğin insanları, insanların da müziği şekillendirdiğine inanıyorum. Bu karşılıklı etkileşim; insanların neden belirli bir müzik türüne yöneldiğini, hatta belirli müzik türlerinin neden belirli bölgelerde geliştiğini de açıklayabilir derine indikçe. Müzik türlerinin kökenine inmek, insanlık tarihinin de kökenine inmeye benzeyebilir bu yüzden. Türkülerimizse; Anadolu kimliğini, yaşanmışlıklarını ve zihniyetini belki de en güzel şekilde yansıtan eserler olarak günümüze kadar geliyor. Türkülerimizi dinledikçe ve onların gelişimini inceledikçe Anadolu insanının da gelişimini, değişimini görmek mümkün olabilir.

Yalnız, değişmeyen tek şey, kendimizden ne kadar uzağa gidersek gidelim, o türkülerin bizi bir yerlerde her zaman bulduğu gerçeği. Müzik zevkimiz ne olursa olsun türkülerimizden kaçamadığımız içimizdeki o yer, her zaman kendimize dönüş yoluna giden o yer. Özellikle de, yaşımız ilerledikçe daha çok tercih ediyoruz türküleri. Çünkü o derinlere yolculuğa, tecrübelerimiz arttıkça çıkıyoruz; çünkü o anlamlara, tecrübelerimiz arttıkça varıyoruz. Kazdıkça kuyusunu öykülerin, kim bilir neler çıkar hepsinin altından. Bu yüzden türküleri dinlerken sindirmek öyle kolay olmuyor. Hatta türkü dinleme cesaretini gösterebildiğimiz nadir anlarımızda, kendimizle yüzleşme cesaretine de varmış oluyoruz bir noktada. Bunun en büyük sebebi, en insan yerlerimize dokunmasıdır türkülerin. Aynı zamanda en güvenli ve de en çok bildiğimiz yerlerimizdir. Yeniden eve dönmenin yaşattığı bir güven hissiyle de bırakır insanı türkü dinlemek bu yüzden. Başlığımızda, türkülerin neden “kendine dönüş” olarak ifade edildiğini şimdi anladığınıza inanıyorum. Kendine dönüş, içeriye bakış ve özlediğimiz benliğimize kavuşmanın verdiği bir huzur… Buradaki huzur, mutlu hissetmeniz anlamına gelmeyebilir. Buradaki huzurun anlamı, alıştıklarınıza kavuşmaktır. İnsanın ait hissetme ihtiyacını bir nebze gidermiş olma huzurudur. Türküler, insana insan olduğunu ve yalnız olmadığını yeniden hatırlattığı için bu kadar değerlidir.

Ben de, her zaman içimizde bir yerlere dokunmayı başarabilen türküleri çok seven bir dinleyici olarak, onların içimdeki yerini aktarmaya çalıştığım bu içerikle, yine benim için çok değerli türkülerle yolunuzun yeniden kesişmesine neden olmak istedim. Keyifli dinlemeler!

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here