Martin Scorsese ile Francis Ford Coppola’nın ardından Ken Loach da Marvel filmlerini hedef aldı ve Skynews’e verdiği röportajda Marvel filmlerinin sıkıcı olduğunu ve sinema sanatıyla ilgisi olmadığını ifade etti.

Sinema gündeminde yankı uyandıran ve endüstrinin büyük isimlerinin (Martin Scorsese, Francis Ford Coppola, Robert Downey Jr., James Gunn) dahil olduğu tartışmaya katılan son isim işçi sınıfının yönetmeni olarak tanınan ve KesRiff-RaffThe Wind That Shakes the Barley gibi filmlere imzasını atan İngiliz yönetmen Ken Loach oldu. Loach, “Marvel filmleri iletişim kurmakla ve hayal gücümüzü paylaşmakla ilgili değil. Büyük bir şirkete kâr sağlayacak bir ürün hazırlamakla ilgili. Piyasa alıştırması yapıyorlar ve bunun sinema sanatı ile ilgisi yok. William Blake’in dediği gibi para söz konusu olduğunda sanat imkânsızdır. Marvel filmleri hamburgerler gibi bir emtia ve içinde hayal gücünü paylaşmakla, iletişimle ilgili bir şey yok.” sözleri ile Marvel yapımlarının sanat ile ilişkisi olmadığını vurguladı.

Ayrıca sinema ile ilgili görüşlerini “Bence yaşadığımız dünyayı sinemayla güzelleştirebiliriz çünkü sinema bizim kim olduğumuzu insanlara tanıtma fırsatı sunuyor, sinema sayesinde insanlar bizimle birlikte gülebilir, ağlayabilir, en derin duygularımızı ve insan olmanın ne olduğunu öğrenebilir.” sözleri ile belirterek tartışmaya farklı bir perspektif kazandırdı.

Kaynak: 1

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here