Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

Çok uzun zaman önce, Orta Asya’da Türk diyarlarında -Karadeniz denince aklımıza gelen- kıpır kıpır müziklerin baş tacı kemençenin pek duygusal, pek çekingen kardeşi kabak kemane dünyaya gelmiş. Kemençe soğuk iklimin iç ısıtan çok tanınan sazıyken kemanemiz gelmiş, Batı Anadolu’ya yerleşmiş. Fasılların iç acıtan, tüyler ürperten sazı utangaçlığından yıllarca geri planda müthiş sesler çıkarmaya devam etmiş.

Nihayetinde bizlerin kulaklarına varan kabak kemane, gövdesinde titreşen çocuklara özgü heyecanla sizlere tanıtılmayı bekliyor.

Kabak kemane, Türk halk müziğindeki telli, yaylı ve deri kapaklı sazların tek örneği. Bu kadar özel bir enstrümanın çıkardığı ses de oldukça kendine has. Ses genişliği 2,5 oktav. Doğu müziğinin tınılarını sonuna dek üstünde taşıyan kemanenin rebap, ıklığ, kemança gibi kullanımları da var.

Peki… Bu kabak kemane neyden ve nasıl yapılır?

Gövdesi su kabağından yahut hindistan cevizinden, göğsü ise deriden yapılıyor. İki ya da üç tel eklenerek kemane oluşturuluyor. Kemençede olduğu gibi müzisyen, sazın altına yerleştirilmiş demir çubuğu dizine dayayarak çalıyor.

Bizim gönlümüzde etnik görünümüyle, ister ağlatan ister oynatan icra potansiyeliyle taht kuran kemaneyi sosyal medya jenerasyonunun çoğu Mark Eliyahu ile keşfetti. Fakat ülkemizin değerlerinden İhsan Mendeş’i özdeşleştiği kabak kemanesi ile size tanıtmak isteriz. Bir de, biraz gezinme sonucu bulduğumuz keşfedilmeyi bekleyen Enes Efe’yi sizlere sunacağız.

İhsan Mendeş-Geceler Yarim Oldu

Mark Eliyahu-Through Me

Enes Efe-Kabak Kemane ile Plevne Marşı

Kabak kemanenin iç ısıtan hikayesi burada bitiyor. Unutmayalım ki, sanatın hiçbir kuytusu körelmemelidir, sanatın renklerini kaybetmesine izin vermeyelim. Sanatla kalın. 

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here